Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Hambura: Wywalczona zmiana

22.02.2016

“Wolni Polacy wygrali wojnę, wydawało się, niemożliwą do wygrania” - mówi o wyborach w Polsce mec. Hambura.

"Dziś w Polsce jest dużo więcej wolności. Stała się rzecz niesamowita: wolni Polacy wygrali wojnę, wydawało się, niemożliwą do wygrania. To zasługa wielu odważnych polityków, upartych obywateli, niezależnych mediów" – mówi mec. Stefan Hambura, pełnomocnik kilku rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim mec. Stefanem Hambura komentuje aktualną sytuację polityczną Polski w kraju i na arenie międzynarodowej. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami z punktu widzenia, osoby która mieszka i prowadzi swoją kancelarię w Berlinie. Mówi m.in., jak komentowana jest w mediach niemieckich zmiany, która dokonał się w Polsce: “reakcja niemiecka jest histeryczna i bardzo ostra. Widać nawet przesunięcie w stosunku do lat 2005–2007, kiedy opisywano Prawo i Sprawiedliwość jako formację narodowo-konserwatywną. Teraz dominują epitety przypisujące temu ugrupowaniu nacjonalizm, ksenofobię, porównania z formacjami w rodzaju Frontu Narodowego we Francji czy Alternatywy dla Niemiec. To próba wyraźnego przesunięcia wizerunku PiS gdzieś w okolice skrajnej prawicy. Tak, żeby ostatecznie ludzi nie raziło, jeśli ktoś porówna władzę w Polsce np. z nazistowską”.

Stefanem Hambura w rozmowie z "wSieci" wskazał również, jakie jest stanowisko rządu niemieckiego: “Rząd próbuje się przedstawiać jako łagodniejszy, ale daje pełne przyzwolenie i wsparcie do bardzo ostrej narracji w mediach i tam, gdzie jego wpływy są silne, ale pośrednie; np. w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim, w których niemieccy politycy stali w pierwszym szeregu ataku na nowy polski rząd. To zaplanowany podział ról”.

Rozmówca Jacka i Michała Karnowskich mówi także o polityce wobec imigrantów oraz o pracach komisji powołanej do zbadania tragedii smoleńskiej.  “Z polskiej strony była wyraźna niechęć do sięgania po jakiekolwiek nowe, nierosyjskie materiały” – komentuje wcześniejsze działania związane z badaniem wypadku smoleńskiego. “Nie podejmowano ofert pomocy, nie zwracano się o zdjęcia, zapisy satelitarne, ekspertyzy ani o ekspertów. A przecież po tej tragedii chęć pomocy ze strony naszych sojuszników była ogromna. Świadomie wyrzucano takie propozycje do kosza. Ale oczywiście najważniejsze w tym, co się działo po 10 kwietnia 2010 r., były skandaliczne zaniechania. Zaniedbano poważnego zbadania większości tropów, śladów, wątpliwości” - mówi mecenas.

Mec. Stefan Hambura mówi również o kwestii zwrotu wraku samolotu: “Generalnie to właśnie ówczesny polski rząd, jątrząc i dzieląc Polaków, grając smoleńską tragedią w celach politycznych, dawał Rosjanom morze pretekstów do wycofania się z obietnicy zwrotu wraku. Z radością skorzystali. Patrzyłem na to wszystko jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. śp. Anny Walentynowicz. Mam wielką nadzieję, że zmiana, która zaszła w Polsce, oznacza koniec tych upokorzeń. Przede wszystkim bliskich ofiar tej tragedii, bo to, co oni wycierpieli, jest niewyobrażalne” - zaznacza.

Cała rozmowa z mec. Stefanem Hamburą  we „wSieci”, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook