Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Hambura: Wywalczona zmiana

22.02.2016

“Wolni Polacy wygrali wojnę, wydawało się, niemożliwą do wygrania” - mówi o wyborach w Polsce mec. Hambura.

"Dziś w Polsce jest dużo więcej wolności. Stała się rzecz niesamowita: wolni Polacy wygrali wojnę, wydawało się, niemożliwą do wygrania. To zasługa wielu odważnych polityków, upartych obywateli, niezależnych mediów" – mówi mec. Stefan Hambura, pełnomocnik kilku rodzin ofiar tragedii smoleńskiej.

W wywiadzie udzielonym Jackowi i Michałowi Karnowskim mec. Stefanem Hambura komentuje aktualną sytuację polityczną Polski w kraju i na arenie międzynarodowej. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami z punktu widzenia, osoby która mieszka i prowadzi swoją kancelarię w Berlinie. Mówi m.in., jak komentowana jest w mediach niemieckich zmiany, która dokonał się w Polsce: “reakcja niemiecka jest histeryczna i bardzo ostra. Widać nawet przesunięcie w stosunku do lat 2005–2007, kiedy opisywano Prawo i Sprawiedliwość jako formację narodowo-konserwatywną. Teraz dominują epitety przypisujące temu ugrupowaniu nacjonalizm, ksenofobię, porównania z formacjami w rodzaju Frontu Narodowego we Francji czy Alternatywy dla Niemiec. To próba wyraźnego przesunięcia wizerunku PiS gdzieś w okolice skrajnej prawicy. Tak, żeby ostatecznie ludzi nie raziło, jeśli ktoś porówna władzę w Polsce np. z nazistowską”.

Stefanem Hambura w rozmowie z "wSieci" wskazał również, jakie jest stanowisko rządu niemieckiego: “Rząd próbuje się przedstawiać jako łagodniejszy, ale daje pełne przyzwolenie i wsparcie do bardzo ostrej narracji w mediach i tam, gdzie jego wpływy są silne, ale pośrednie; np. w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim, w których niemieccy politycy stali w pierwszym szeregu ataku na nowy polski rząd. To zaplanowany podział ról”.

Rozmówca Jacka i Michała Karnowskich mówi także o polityce wobec imigrantów oraz o pracach komisji powołanej do zbadania tragedii smoleńskiej.  “Z polskiej strony była wyraźna niechęć do sięgania po jakiekolwiek nowe, nierosyjskie materiały” – komentuje wcześniejsze działania związane z badaniem wypadku smoleńskiego. “Nie podejmowano ofert pomocy, nie zwracano się o zdjęcia, zapisy satelitarne, ekspertyzy ani o ekspertów. A przecież po tej tragedii chęć pomocy ze strony naszych sojuszników była ogromna. Świadomie wyrzucano takie propozycje do kosza. Ale oczywiście najważniejsze w tym, co się działo po 10 kwietnia 2010 r., były skandaliczne zaniechania. Zaniedbano poważnego zbadania większości tropów, śladów, wątpliwości” - mówi mecenas.

Mec. Stefan Hambura mówi również o kwestii zwrotu wraku samolotu: “Generalnie to właśnie ówczesny polski rząd, jątrząc i dzieląc Polaków, grając smoleńską tragedią w celach politycznych, dawał Rosjanom morze pretekstów do wycofania się z obietnicy zwrotu wraku. Z radością skorzystali. Patrzyłem na to wszystko jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. śp. Anny Walentynowicz. Mam wielką nadzieję, że zmiana, która zaszła w Polsce, oznacza koniec tych upokorzeń. Przede wszystkim bliskich ofiar tej tragedii, bo to, co oni wycierpieli, jest niewyobrażalne” - zaznacza.

Cała rozmowa z mec. Stefanem Hamburą  we „wSieci”, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook