Jedynie prawda jest ciekawa

Mec. Hambura: Ws. Smoleńska otwierają się drzwi

31.03.2015

W sprawie smoleńskiej mamy nie tylko okno, ale i drzwi szeroko otwarte. Zastanówmy się dlaczego dopiero teraz dowiadujemy się o tym, że w niemieckich służbach są pewne dokumenty na temat Smoleńska - mówi mec. Stefan Hambura w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Informacje ujawnione przez Jurgena Rotha w czasie rozmowy z Panem są szokujące. Niemiecki wywiad zna konkretne nazwisko osoby odpowiedzialnej za zamach w Smoleńsku. Co z tą wiedzą Polska powinna zrobić?


Mec. Stefan Hambura: Chciałbym zaapelować do dziennikarzy, by pytali prokuraturę wojskową i prokuratora generalnego, czy już wystąpili do RFN z wnioskiem o pomoc prawną, by uzyskać stosowne informacje i dokumenty. Ja z kolej na pewno będę sam wnioskował do prokuratury, by zwróciła się do Niemiec o udostępnienie wszelkich materiałów dotyczących Smoleńska.

Sprawa smoleńska to bardzo duża operacja, skala wydarzeń jest ogromna. Czy możliwe, że za zamach w tak poważnej sprawie odpowiada jedna osoba?

O której jednej osobie pan wspomina?

O tej wymienionej dziś przez Rotha, wskazanej w dokumentach niemieckiego wywiadu

Zaczekajmy do 8 kwietnia, gdy ma się ukazać książka Rotha. Wtedy zobaczymy, co tam jeszcze jest. W czasie naszej rozmowy Jurgen Roth studził moją ciekawość.

13 kwietnia 2010 roku odrzucono na spotkaniu w Moskwie wnioski o pomoc prawną w sprawie smoleńskiej. Są jakieś ślady wskazujące, że Polska chciała umiędzynaradawiać śledztwo smoleńskiej? Były takie szanse?

Bardzo kompetentną osobą w tej kwestii jest obecna premier Kopacz, a ówczesna minister zdrowia, która była na spotkaniu z premierem Putinem w Moskwie. Na tym spotkaniu pani Anodina mówiła, że pomoc unijna i innych państw nie jest potrzebna.

Wiele osób w czasie konferencji na UKSW wskazywało na geopolityczne zmiany, które mogą być szansą dla sprawy smoleńskiej. Czy widzi Pan rzeczywiście „okno szans” dla Smoleńska?

W sprawie smoleńskiej mamy nie tylko okno, ale i drzwi szeroko otwarte. Zastanówmy się dlaczego dopiero teraz dowiadujemy się o tym, że w niemieckich służbach są pewne dokumenty na temat Smoleńska. To nie jest przypadek.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook