Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Hambura: czas na wojenne rozliczenia

19.11.2013

Rozmowa z mecenasem Stefanem Hamburą, prawnikiem pracującym w Niemczech.

Stefczyk.info: Rosja odzyskała część księgozbioru zrabowanego przez Niemców z pałacu w Pawłowsku. W Niemczech trwa batalia o zwrot obrazów, które znaleziono u Corneliusa Gurllita. Czy sprawa zwrotu dzieł zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej jest aktualna?

Mec. Stefan Hambura: Dziś nie do końca znana jest skala problemu. Ilość dzieł sztuki przetrzymywanych w Niemczech nie jest oszacowana. Nikt nie spodziewał się również, że w dyspozycji jednej prywatnej osoby może znajdować się tak wiele obrazów. Od dłuższego czasu postuluję, by stworzyć w Polsce grupę ekspertów, która zajęłaby się tym problemem. W tej grupie powinni zasiadać historycy sztuki. W ostatnim czasie często słyszymy, że Polska i Niemcy mają dobre stosunki. Ponoć najlepsze od lat. Warto więc z nich skorzystać i zrobić w Niemczech inwentaryzację dzieł sztuki, które mogą pochodzić z rabunku wojennego.

Jak to mogłoby wyglądać?

Historycy sztuki wraz z prawnikami mogliby pojechać do Niemiec. Strona niemiecka powinna udostępnić Polakom muzea, by mogli oni zobaczyć, czy któryś z obrazów czy innych dzieł sztuki prezentowany w nich nie został kiedyś zrabowany. Taką grupę należałoby wyposażyć finansowo. Sądzę, że strona niemiecka wsparłaby taką inicjatywę. I w ten sposób można by zrobić rekonesans we wszystkich niemieckich muzeach.

Niemcy mogą być zainteresowani taką pracą?

Na pewno oni nie wystąpią z taką inicjatywą. Jednak sądzę, że teraz jest najlepsza atmosfera, by Polska wystąpiła z taką propozycją. Niemcom byłoby trudno odmówić.

Gurllit zaznacza, że nie zamierza oddawać obrazów, które u niego znaleziono. Czy są możliwości prawne, by takie dzieła były zwracane czy sprawa jest zbyt zagmatwana?

Sprawa jest zagmatwana, ale wiele zależy od woli politycznej. Tu gdzie działa państwo można jeszcze coś zrobić. Państwo niemieckie może działać. Jeśli okazałoby się, że tych obrazów czy dzieł sztuki jest wiele Berlin byłby przymuszony politycznie do działania w tej sprawie. Kwestia zrabowanych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki mógłby wtedy wrócić na najwyższe szczyty władzy. I być może udałoby się dogadać w tej sprawie. Jednak im szybciej tym lepiej, bowiem sytuacja może się zmienić niedługo i atmosfera sprzyjająca tym rozliczeniom się zmieni. Okienko możliwości w tej sprawie za chwile się zamknie.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook