Jedynie prawda jest ciekawa


Mec. Hambura: czas na wojenne rozliczenia

19.11.2013

Rozmowa z mecenasem Stefanem Hamburą, prawnikiem pracującym w Niemczech.

Stefczyk.info: Rosja odzyskała część księgozbioru zrabowanego przez Niemców z pałacu w Pawłowsku. W Niemczech trwa batalia o zwrot obrazów, które znaleziono u Corneliusa Gurllita. Czy sprawa zwrotu dzieł zagrabionych przez Niemców w czasie II wojny światowej jest aktualna?

Mec. Stefan Hambura: Dziś nie do końca znana jest skala problemu. Ilość dzieł sztuki przetrzymywanych w Niemczech nie jest oszacowana. Nikt nie spodziewał się również, że w dyspozycji jednej prywatnej osoby może znajdować się tak wiele obrazów. Od dłuższego czasu postuluję, by stworzyć w Polsce grupę ekspertów, która zajęłaby się tym problemem. W tej grupie powinni zasiadać historycy sztuki. W ostatnim czasie często słyszymy, że Polska i Niemcy mają dobre stosunki. Ponoć najlepsze od lat. Warto więc z nich skorzystać i zrobić w Niemczech inwentaryzację dzieł sztuki, które mogą pochodzić z rabunku wojennego.

Jak to mogłoby wyglądać?

Historycy sztuki wraz z prawnikami mogliby pojechać do Niemiec. Strona niemiecka powinna udostępnić Polakom muzea, by mogli oni zobaczyć, czy któryś z obrazów czy innych dzieł sztuki prezentowany w nich nie został kiedyś zrabowany. Taką grupę należałoby wyposażyć finansowo. Sądzę, że strona niemiecka wsparłaby taką inicjatywę. I w ten sposób można by zrobić rekonesans we wszystkich niemieckich muzeach.

Niemcy mogą być zainteresowani taką pracą?

Na pewno oni nie wystąpią z taką inicjatywą. Jednak sądzę, że teraz jest najlepsza atmosfera, by Polska wystąpiła z taką propozycją. Niemcom byłoby trudno odmówić.

Gurllit zaznacza, że nie zamierza oddawać obrazów, które u niego znaleziono. Czy są możliwości prawne, by takie dzieła były zwracane czy sprawa jest zbyt zagmatwana?

Sprawa jest zagmatwana, ale wiele zależy od woli politycznej. Tu gdzie działa państwo można jeszcze coś zrobić. Państwo niemieckie może działać. Jeśli okazałoby się, że tych obrazów czy dzieł sztuki jest wiele Berlin byłby przymuszony politycznie do działania w tej sprawie. Kwestia zrabowanych w czasie II wojny światowej dzieł sztuki mógłby wtedy wrócić na najwyższe szczyty władzy. I być może udałoby się dogadać w tej sprawie. Jednak im szybciej tym lepiej, bowiem sytuacja może się zmienić niedługo i atmosfera sprzyjająca tym rozliczeniom się zmieni. Okienko możliwości w tej sprawie za chwile się zamknie.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook