Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mazurek we "wSieci": Kukiz jest jak pacjent, który przedawkował leki

16.09.2015

Polecamy analizę - co się stało z rewelacją kampanii prezydenckiej?

"Kukiz jest jak pacjent, który przedawkował leki – miały pomóc, a mało nie zabiły" - pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” Robert Mazurek, który stara się bronić Pawła Kukiza i wyjaśnić słabnące poparcie dla jego ruchu.

"To on sam jest winien sytuacji, w której znalazł się jego ruch. To te cechy, które wyniosły go na szczyty, strąciły go niemalże w niebyt" - wyjaśnia Mazurek.

Publicysta przypomina jak wyglądał wieczór wyborczy 10 maja w sztabie Kukiza, jego pełne entuzjazmu przemówienie, a także zachowanie zebranych w lubińskiej hali sportowej.

"Kukiz tę charyzmę przedawkował. Wyborca chciał się czegoś o nim dowiedzieć, chciał poznać jego pomysły, poglądy, jednak odbijał się od ściany. Wszędzie było tylko wielkie, rozedrgane, kolorowe ego" - zauważa Mazurek i wymienia kolejne cechy m.in. ekscentryzm, apolityczność, samotność i niedoświadczenie.

"Paweł nie prowadził normalnej kampanii wyborczej — to było skrzyżowanie trasy koncertowej rockmana ze spotkaniami wędrownych kaznodziejów. Panował nad tłumami jak teleewangelista przechodzący od łez do opowiadania dowcipów. Mógł śpiewać, tańczyć i deklamować patriotyczne wezwania jednocześnie, a wszystko obracało się na jego korzyść. Czemu przestało? Bo z ekscentrycznością jest jak z charyzmą - dawkowana bez umiaru przejada się i nie tylko przestaje smakować, lecz po prostu męczy" - wyjaśnia.

To nie koniec. Jak zaznacza publicysta apolityczny Kukiz bez programu mógł porwać wyborców, ale inaczej dzieje się kiedy chodzi o partię.

"Co jednak dobre jest dla jednego szaleńca Bożego, nie sprawdza się jako recepta dla komitetu wyborczego, de facto partii. Gdzieś traci się żar, niknie charyzma i pozostaje zakłopotanie. Bo jak można nawoływać, by na jednej liście znaleźli się Grzegorz Braun i Magdalena Ogórek? Obojga nie ma, ale pod szyldem Kukiz ’15 startują liderzy Ruchu Narodowego oraz skandalizujący raper i niedoszły twórca filmów porno Liroy. Trzeba niezwykłego wprost zaufania do Kukiza, by jakoś sobie wytłumaczyć tę mieszankę. Dla wielu wyborców okazała się ona nazbyt wybuchowa i ich odstraszyła" - ocenia Mazurek.

Można być żółtodziobem, człowiekiem bez doświadczenia, ale trzeba wtedy wzbudzać zaufanie czymś innym - spokojem, poczuciem stabilności. Tymczasem niedoświadczony Kukiz nie potrafił radzić sobie z kryzysami, miotał się od ściany do ściany, wysyłał sprzeczne komunikaty albo po prostu znikał

— dodaje publicysta i podkreśla, że o ile może tak zachowywać się rozkapryszony gwiazdor o tyle nie może zachowywać się tak lider apolitycznego ruchu.

Niemniej jednak – jak stwierdza Mazurek – „jeśli Kukiz zginie,jeśli stanie się efemerydą, gwiazdą jednego kwartału, to jeszcze za nim zatęsknicie”.

Cały artykuł Roberta Mazurka w nowym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 14 września br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook