Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Zbrodniarze komunistyczni pozostają bezkarni

28.06.2012

Czesław Kiszczak, szef komunistycznej bezpieki został uznany przez lekarzy za bezterminowo niezdolnego do udziału w procesie, w którym oskarżony jest o przyczynienie się do śmierci górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. Jak poinformował rzecznik Sądu Okręgowego w Warszawie proces Kiszczaka będzie zawieszony.

Opinia publiczna powinna poznać nazwiska lekarzy, którzy wydali taką diagnozę i pełne wyniki badań. To jest za poważna sprawa by pod płaszczykiem tajemnicy lekarskiej czy ochrony prywatności chować wyniki badań i dane lekarzy w sądowym sejfie. Sprawa dotyczy śmierci niewinnych ludzi, a nie kradzieży jabłek z warzywniaka. Musimy poznać te nazwiska już dziś, by po latach nie okazało się przypadkiem, że lekarze ci byli agentami bezpieki, której szefem przez wiele lat był właśnie Kiszczak. Kiszczak po raz kolejny ucieka przed odpowiedzialnością za swoje czyny, których skutkiem była śmierć niewinnych ludzi.

Czesław Kiszczak to dziś ponad 80-letni stary człowiek, ale dwadzieścia lat temu był tryskającym zdrowiem 60-latkiem. Zamiast wtedy nazywać go „człowiekiem honoru” i hołubić III RP powinna sprawiedliwe osądzić i skazać. To samo powinno mieć miejsce w wieloma innymi komunistycznymi zbrodniarzami.

Łaskawość wielu prokuratorów i sędziów dla zbrodni i zbrodniarzy komunistycznych każe się zastanowić w jakim państwie żyjemy. Z czego wynika ta pobłażliwość? Z niewiedzy czym był komunizm i jego zbrodnie czy może bardziej z uwikłania wielu sędziów i prokuratorów w poprzedni system? Niestety środowisko sędziów i prokuratorów nie przeszło żadnego oczyszczenia. Wielu z nich to ludzie, którzy gorliwie służyli systemowi komunistycznemu, którzy prowadzili śledztwa i orzekali w poprzednim systemie pod dyktando komunistycznej władzy. Wielu z nich może nadal przechowuje w swoich biurkach instrukcje bezpieki, której przez lata szefem był Kiszczak, jak skutecznie przesłuchiwać opozycjonistów. Po tak uwikłanym w przeszłość wymiarze sprawiedliwości nie należy się spodziewać sprawiedliwego osądzenia zbrodniarzy komunistycznych. W jakieś mierze, ci sędziowie wydawali by wyroki także na siebie.

Każdemu kto z troską pochyla się nad wiekiem Kiszczaka trzeba przypomnieć przypadki zbrodniarzy nazistowskich, którzy za swoje czyny odpowiadali mimo podeszłego wieku, a nawet w takim wieku trafiali do więzienia. Iwana Demianiuka, Ukraińca oskarżanego o udział w zbrodniach niemieckiego nazizmu, sąd w Niemczech skazał na karę więzienia, kiedy ten miał 91 lat. Na salę sądową Demianiuk przywożony był na wózku. Inny zbrodniarz Maurice Papon do więzienia trafił w wieku 88 lat i wyszedł ze względu na stan zdrowia w wieku 92 lat, dopiero po odsiedzeniu czterech lat w więziennej celi. Inny zbrodniarz Rudolf Hess w więzieniu spędził ponad 41 lat, aż do śmierci.

Komunizm i niemiecki narodowy socjalizm to dwie najbardziej zbrodnicze ideologie. Jednak proces rozliczania zbrodniarzy nazistowskich trwał przez wiele lat i wielu z nich zaprowadził za więzienne kraty. Niestety nie wszystkich. Wielu zbrodniarzy niemieckich uciekło przed sprawiedliwą karą. Niemiej jednak nie mogli czuć się bezpiecznie. Musieli ukrywać się pod przybranymi nazwiskami, choć i to nie gwarantowało im bezkarności. Symbolem, jak ścigano zbrodniarzy niemieckiego nazizmu jest słynna sprawa Adolfa Eichmanna, którego izraelskie służby specjalne wytropiły wiele lat po wojnie w Argentynie, potajemnie uprowadziły i przekazały izraelskiemu wymiarowi sprawiedliwości, który skazał go na śmierć. Wyrok wykonano. Podobny los spotkał wielu innych zbrodniarzy niemieckiego narodowego-socjalizmu.

Tymczasem zbrodnie komunistyczne nie doczekały się swojej Norymbergii, nie doczekały się procesów zbrodniarzy komunistycznych na wzór procesu Eichmanna w Jerozolimie. Za brak rozliczenia zbrodni komunistycznych popełnionych na Polakach winne są tzw. elity III RP.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP/ T. Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook