Jedynie prawda jest ciekawa


"Zbadać konkurs na finansowanie Polaków ze Wschodu"

25.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, Marcinem Mastalerkiem.

Stefczyk.info: złożył Pan wniosek do szefa CBA o zbadanie sprawy konkursu MSZ na pomoc Polakom na Wschodzie. Co wzbudziło Pana wątpliwości?

Marcin Mastalerek: Na tę sprawę należy patrzeć szerzej. Platforma Obywatelska przeforsowała jakiś czas temu w Sejmie ustawę przenosząc finansowanie Polonii i Polaków na Wschodzie z Senatu do MSZ. Już nie Senat, który zajmował się Polakami żyjącymi za granicą od 20 lat, dysponuje pieniędzmi na pomoc Polakom na Wschodzie. To przeszło do resortu spraw zagranicznych. Na całą sytuację opisaną przez media trzeba patrzeć przez pryzmat tej decyzji. PO zależało na zmianie sposobu finansowania Polaków na Wschodzie. To trafiło do MSZ. Obecnie złożyłem pismo do CBA, by Biuro wyjaśniło sprawę i sytuację związaną z konkursem.

Dlaczego?

Fundacja, która wygrała konkurs, powstała półtora miesiąca przed konkursem. Jak się okazuje ona jest powiązana rodzinnie i towarzysko z współpracownikami wiceministra spraw zagranicznych. To jest sytuacja, którą trzeba wyjaśnić. Szczególnie, że ta nowa fundacja - powiązana z wiceministrem - pokonała w konkursie organizacje zajmujące się Polakami na Wschodzie od lat. Nie wiem dlaczego PO tak bardzo chciała przekazać finanse dla Polaków ze Wschodu do MSZ, ale obecnie rodzą się pytania, czy nie po to, by odbywał się taki proceder, jak teraz. To jest pytanie, które należy postawić.

Czy CBA jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć? Ostatnio coraz częściej słychać, że sprawami naznaczonymi politycznie Biuro nie zajmuje się należycie.

To jest pytanie o to, jak działa obecnie kierownictwo CBA. Moja ocena tego kierownictwa jest znana. Wielokrotnie o tym mówiłem. Obecnie CBA ma możliwość wykazania się i zajęcia tą sprawą. Wspomnę, że niedawno skierowałem do CBA pismo ws. procedury koncesyjnej prowadzonej przez KRRiT. Chciałem, by Biuro prowadziło monitoring obecnej procedury koncesyjnej. I do dziś nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. A przecież Biuro jest powołane do tego, by władzy patrzeć na ręce. CBA tak ważne procesy - jak proces koncesyjne czy rozstrzyganie przetargów - powinno badać i sprawdzać. Biuro powinno się zajmować tymi sprawami. Obecnie jednak niestety - na co są dowody - najczęściej zajmuje się gnębieniem poprzedników, z Mariuszem Kamińskim na czele. Paweł Wojtunik ma możliwość wykazania się i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Jeśli w tej sprawie nie ma nic niepokojącego, to Biuro to wykaże.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook