Jedynie prawda jest ciekawa


"Zbadać konkurs na finansowanie Polaków ze Wschodu"

25.03.2013

Rozmowa z posłem PiS, Marcinem Mastalerkiem.

Stefczyk.info: złożył Pan wniosek do szefa CBA o zbadanie sprawy konkursu MSZ na pomoc Polakom na Wschodzie. Co wzbudziło Pana wątpliwości?

Marcin Mastalerek: Na tę sprawę należy patrzeć szerzej. Platforma Obywatelska przeforsowała jakiś czas temu w Sejmie ustawę przenosząc finansowanie Polonii i Polaków na Wschodzie z Senatu do MSZ. Już nie Senat, który zajmował się Polakami żyjącymi za granicą od 20 lat, dysponuje pieniędzmi na pomoc Polakom na Wschodzie. To przeszło do resortu spraw zagranicznych. Na całą sytuację opisaną przez media trzeba patrzeć przez pryzmat tej decyzji. PO zależało na zmianie sposobu finansowania Polaków na Wschodzie. To trafiło do MSZ. Obecnie złożyłem pismo do CBA, by Biuro wyjaśniło sprawę i sytuację związaną z konkursem.

Dlaczego?

Fundacja, która wygrała konkurs, powstała półtora miesiąca przed konkursem. Jak się okazuje ona jest powiązana rodzinnie i towarzysko z współpracownikami wiceministra spraw zagranicznych. To jest sytuacja, którą trzeba wyjaśnić. Szczególnie, że ta nowa fundacja - powiązana z wiceministrem - pokonała w konkursie organizacje zajmujące się Polakami na Wschodzie od lat. Nie wiem dlaczego PO tak bardzo chciała przekazać finanse dla Polaków ze Wschodu do MSZ, ale obecnie rodzą się pytania, czy nie po to, by odbywał się taki proceder, jak teraz. To jest pytanie, które należy postawić.

Czy CBA jest w stanie na to pytanie odpowiedzieć? Ostatnio coraz częściej słychać, że sprawami naznaczonymi politycznie Biuro nie zajmuje się należycie.

To jest pytanie o to, jak działa obecnie kierownictwo CBA. Moja ocena tego kierownictwa jest znana. Wielokrotnie o tym mówiłem. Obecnie CBA ma możliwość wykazania się i zajęcia tą sprawą. Wspomnę, że niedawno skierowałem do CBA pismo ws. procedury koncesyjnej prowadzonej przez KRRiT. Chciałem, by Biuro prowadziło monitoring obecnej procedury koncesyjnej. I do dziś nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. A przecież Biuro jest powołane do tego, by władzy patrzeć na ręce. CBA tak ważne procesy - jak proces koncesyjne czy rozstrzyganie przetargów - powinno badać i sprawdzać. Biuro powinno się zajmować tymi sprawami. Obecnie jednak niestety - na co są dowody - najczęściej zajmuje się gnębieniem poprzedników, z Mariuszem Kamińskim na czele. Paweł Wojtunik ma możliwość wykazania się i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Jeśli w tej sprawie nie ma nic niepokojącego, to Biuro to wykaże.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook