Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: W komisji Millera był jeden profesor

25.09.2013

Od kilku dni trwa bezpardonowy, zmasowany atak na naukowców pracujących na rzecz zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej, którym kieruje poseł Antoni Macierewicz.

Hasło do ataku dała Gazeta Wyborcza, która w tym celu wykorzystała wyrwane fragmenty zeznań ekspertów zespołu posła Macierewicza złożone w prokuraturze. Prokurator generalny Andrzej Seremet zamiast zająć się tym, w jaki sposób fragmenty tych zeznań wyciekły, chwalił prokuraturę wojskową, która po przecieku do Gazety Wyborczej, ujawniła pełne protokoły.                   

Po tej nagonce członkowie zespołu Millera-Laska odmawiają udziału w debacie naukowej z ekspertami zespołu posła Macierewicza. Piszę zespołu Millera-Laska, bo wszyscy członkowie obecnej komisji Laska byli wcześniej członkami komisji Millera. Debatę o katastrofie smoleńskiej zaproponował prezes Polskiej Akademii Nauk profesor Michał Kleiber. Debata pod auspicjami prezesa PAN miała gwarantować jej wysoki poziom merytoryczny.

Dlaczego członkowie zespołu Millera-Laska boją się debaty naukowej z ekspertami zespołu Macierewicza? Może dlatego, że wśród nich jest tylko jeden profesor. Tak, dokładnie jeden profesor Ryszard Krystek, który na dodatek jest ekspertem od bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To nie żart. Przejrzałem listę członków komisji Millera. Oficjalną listę wraz z tytułami naukowymi, a raczej ich brakiem, znalazłem na oficjalnej stronie Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Obok wymienionego już profesora, eksperta od bezpieczeństwa ruchu drogowego jest jeszcze jeden doktor habilitowany, Marek Żylicz, specjalista od prawa międzynarodowego. Jest pięć osób ze stopniem naukowym doktora. Pozostali członkowie – jest ich ponad dwudziestu – nie mają stopni i tytułów naukowych.

Czy można się dziwić, że magistrzy z komisji Millera-Laska boją się debaty naukowej z profesorami, ekspertami zespołu parlamentarnego posła Macierewicza? To oczywiste, że strach ich obleciał przed taką debatą.

Akcja szkalowania i ośmieszania profesorów: Wiesława Biniendy, Jana Obrębskiego, Jacka Rońdy i innych naukowców pomagających w pracach zespołu parlamentarnego, ma dać członkom komisji Millera-Laska argument do ucieczki od debaty zaproponowanej przez Prezesa PAN.

Obawa przed kompromitacją to zapewne jeden, choć nie jedyny powód do ataku na zespół posła Macierewicza. Najważniejszym powodem jest jednak strach przed prawdą.

Marcin Mastalerek 

Zainteresował Cię artykuł? Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook