Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Powstrzymać prywatyzację TVP

23.05.2013

"Jeśli chodzi o podnoszenie podatków, wyciąganie pieniędzy od podatników, prywatyzację i niszczenie przedsiębiorstw, to obecną ekipę rządzącą należy traktować bardzo poważnie, bo na tych polach są bardzo skuteczni" - mówi poseł PiS Marcin Mastalerek.

wPolityce.pl: - Jak pan ocenia sytuację pracowników TVP, którzy sami o sobie mówią, że czują się przez Platformę Obywatelską oszukani, że najpierw jej uwierzyli, a teraz rządzący chcą ich pozbawić pracy, bo taki zapewne będzie efekt wyprowadzania części działalności do firm zewnętrznych?

Marcin Mastalerek: - Przede wszystkim należy pamiętać, że za obecne kłopoty jest osobiście odpowiedzialny pan Donald Tusk, bo to on nawoływał do tego, żeby nie płacić abonamentu. To właśnie od tego czasu radykalnie zmniejszyły się wpływy z tego tytułu. Telewizja nie ma pieniędzy i to Donald Tusk powinien być z tego rozliczany.

Platforma Obywatelska od dawna zapowiadała ustawę, która miała regulować finansowanie telewizji publicznej, miały się pojawiać projekty, a tych projektów jak dotąd nikt nie widział. Trzeba się zastanowić, czy rządzący nie prowadzą jakiejś gry mającej osłabić telewizję publiczną, bo to jest przecież na rękę stacjom prywatnym. TVP powinna prowadzić misję i powinna mieć zapewnione finansowanie.

wPolityce.pl: - Jest też pytanie o ludzi, którzy uwierzyli Platformie, a teraz mogą dzięki jej działaniom zostać bez pracy...

Marcin Mastalerek: - To nie ma znaczenia, czy oni uwierzyli Platformie i na nią głosowali, a teraz nie wierzą, bądź wierzą nadal. Nie można tak podchodzić do pracowników, nie można tak podchodzić do ludzi, jeżeli komuś dzieje się krzywda, to trzeba wstawiać się za tymi osobami, bez względu na to, na kogo głosowali.

Na pewno część środowisk zawiodła się na Platformie, bardziej chodzi tu o tzw. środowiska twórcze, to artyści uwierzyli Platformie, to oni nawoływali do głosowania, a teraz przez to cierpią.

wPolityce.pl: - W rozmowach z wieloletnimi pracownikami TVP, którzy przetrwali w swojej firmie już niejedno teraz słychać autentyczny strach. Mówią, że obecne działanie po raz pierwszy mają być takie, których konsekwncji nie będzie się dało odwrócić. Czy to początek dosyć ordynarnej prywatyzacji telewizji publicznej?

Marcin Mastalerek: - Trzeba zrobić wszystko, żeby tak się nie stało. Tę ekipę, która to chce przeprowadzić trzeba traktować poważnie. Bo jeżeli chodzi o podwyższanie podatków, jeżeli chodzi o wyciąganie pieniędzy z kieszeni Polaków, jeżeli chodzi o prywatyzację, jeżeli chodzi o niszczenie instytucji to to jest ekipa poważna, która realizuje postawione przed nią zadania. Jeżeli oni dziś wyprowadzają pracowników na zewnątrz, to nie ma co być naiwnym i nie ma co się łudzić - to jest początek prywatyzacji, trzeba ją jak najszybciej zatrzymać. A zahamować to można tylko w jeden sposób, odsuwając ich od władzy.

Niestety, tak, jak pan powiedział, części tego, co zdążą zrobić już nie będzie się dało odwrócić. Te procesy nie są proste i łatwe. Tym bardziej trzeba dziś głośno zadawać pytanie, które stawiałem na początku: czy to, co teraz robi PO z telewizją to nie jest świadoma gra na osłabienie TVP w interesie prywatnych telewizji? Od tego powinno się zaczynać rozmowę na ten temat.

wPolityce.pl: - Czy wyobraża pan sobie polski rynek telewizyjny bez telewizji publicznej, tylko ze stacjami prywatnymi?

Marcin Mastalerek: - To byłoby szkodliwe dla społeczeństwa, to byłoby szkodliwe dla misji publicznej. Ale patrząc na to, co ludzie Platformy Obywatelskiej robią w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, żeby nie wpuścić Telewizji Trwam na cyfrowy multipleks, to ja mogę sobie wyobrazić wiele. Wcześniej trudno sobie było wyobrazić, że telewizja, której petycja zgromadziła 2,5 miliona podpisów i w obronie której przeszły marsze w ponad 150-ciu miastach, żeby taka telewizja nie dostała miejsca na multipleksie. A za rządów Platformy to się stało. Zatem teraz można sobie wyobrazić niszczenie telewizji i to niszczenie skuteczne.


Rozmawiał Marcin Wikło  
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook