Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Powstrzymać prywatyzację TVP

23.05.2013

"Jeśli chodzi o podnoszenie podatków, wyciąganie pieniędzy od podatników, prywatyzację i niszczenie przedsiębiorstw, to obecną ekipę rządzącą należy traktować bardzo poważnie, bo na tych polach są bardzo skuteczni" - mówi poseł PiS Marcin Mastalerek.

wPolityce.pl: - Jak pan ocenia sytuację pracowników TVP, którzy sami o sobie mówią, że czują się przez Platformę Obywatelską oszukani, że najpierw jej uwierzyli, a teraz rządzący chcą ich pozbawić pracy, bo taki zapewne będzie efekt wyprowadzania części działalności do firm zewnętrznych?

Marcin Mastalerek: - Przede wszystkim należy pamiętać, że za obecne kłopoty jest osobiście odpowiedzialny pan Donald Tusk, bo to on nawoływał do tego, żeby nie płacić abonamentu. To właśnie od tego czasu radykalnie zmniejszyły się wpływy z tego tytułu. Telewizja nie ma pieniędzy i to Donald Tusk powinien być z tego rozliczany.

Platforma Obywatelska od dawna zapowiadała ustawę, która miała regulować finansowanie telewizji publicznej, miały się pojawiać projekty, a tych projektów jak dotąd nikt nie widział. Trzeba się zastanowić, czy rządzący nie prowadzą jakiejś gry mającej osłabić telewizję publiczną, bo to jest przecież na rękę stacjom prywatnym. TVP powinna prowadzić misję i powinna mieć zapewnione finansowanie.

wPolityce.pl: - Jest też pytanie o ludzi, którzy uwierzyli Platformie, a teraz mogą dzięki jej działaniom zostać bez pracy...

Marcin Mastalerek: - To nie ma znaczenia, czy oni uwierzyli Platformie i na nią głosowali, a teraz nie wierzą, bądź wierzą nadal. Nie można tak podchodzić do pracowników, nie można tak podchodzić do ludzi, jeżeli komuś dzieje się krzywda, to trzeba wstawiać się za tymi osobami, bez względu na to, na kogo głosowali.

Na pewno część środowisk zawiodła się na Platformie, bardziej chodzi tu o tzw. środowiska twórcze, to artyści uwierzyli Platformie, to oni nawoływali do głosowania, a teraz przez to cierpią.

wPolityce.pl: - W rozmowach z wieloletnimi pracownikami TVP, którzy przetrwali w swojej firmie już niejedno teraz słychać autentyczny strach. Mówią, że obecne działanie po raz pierwszy mają być takie, których konsekwncji nie będzie się dało odwrócić. Czy to początek dosyć ordynarnej prywatyzacji telewizji publicznej?

Marcin Mastalerek: - Trzeba zrobić wszystko, żeby tak się nie stało. Tę ekipę, która to chce przeprowadzić trzeba traktować poważnie. Bo jeżeli chodzi o podwyższanie podatków, jeżeli chodzi o wyciąganie pieniędzy z kieszeni Polaków, jeżeli chodzi o prywatyzację, jeżeli chodzi o niszczenie instytucji to to jest ekipa poważna, która realizuje postawione przed nią zadania. Jeżeli oni dziś wyprowadzają pracowników na zewnątrz, to nie ma co być naiwnym i nie ma co się łudzić - to jest początek prywatyzacji, trzeba ją jak najszybciej zatrzymać. A zahamować to można tylko w jeden sposób, odsuwając ich od władzy.

Niestety, tak, jak pan powiedział, części tego, co zdążą zrobić już nie będzie się dało odwrócić. Te procesy nie są proste i łatwe. Tym bardziej trzeba dziś głośno zadawać pytanie, które stawiałem na początku: czy to, co teraz robi PO z telewizją to nie jest świadoma gra na osłabienie TVP w interesie prywatnych telewizji? Od tego powinno się zaczynać rozmowę na ten temat.

wPolityce.pl: - Czy wyobraża pan sobie polski rynek telewizyjny bez telewizji publicznej, tylko ze stacjami prywatnymi?

Marcin Mastalerek: - To byłoby szkodliwe dla społeczeństwa, to byłoby szkodliwe dla misji publicznej. Ale patrząc na to, co ludzie Platformy Obywatelskiej robią w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, żeby nie wpuścić Telewizji Trwam na cyfrowy multipleks, to ja mogę sobie wyobrazić wiele. Wcześniej trudno sobie było wyobrazić, że telewizja, której petycja zgromadziła 2,5 miliona podpisów i w obronie której przeszły marsze w ponad 150-ciu miastach, żeby taka telewizja nie dostała miejsca na multipleksie. A za rządów Platformy to się stało. Zatem teraz można sobie wyobrazić niszczenie telewizji i to niszczenie skuteczne.


Rozmawiał Marcin Wikło  
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook