Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Potrzebna ochrona procedury koncesyjnej

28.12.2012

O ochronie procesu koncesyjnego oraz szansach dla TV Trwam na dostęp do multipleksu portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Marcinem Mastalerkiem.

Stefczyk.info: Wraz z posłem Przemysławem Wiplerem składają Panowie interpelację do premiera Donalda Tuska ws. objęcia nadzorem ABW i CBA kolejnego konkursu dot. przydzielenia miejsca na multipleksie. Dlaczego ochrona ABW i CBA jest w tej sytuacji potrzebna?

Marcin Mastalerek: Szczególna ochrona procesu koncesyjnego jest nie tylko potrzebna, ale wręcz niezbędna. W pamięci powinniśmy mieć bowiem wiele wątpliwości, jakie wzbudził poprzedni konkurs KRRiT. Te wątpliwości formułowały nie tylko środowiska centroprawicowe, ale również np. Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ona zgłaszała sporo zastrzeżeń i wątpliwości w tej sprawie. Skoro ten pierwszy konkurs wzbudził wielkie wątpliwości, to dziś przy drugim konkursie potrzebne są działania rzetelne i transparentne. Warto pamiętać, że około rok temu funkcjonariusze ABW zatrzymali wysokiej rangi urzędników Ministerstwa Środowiska, którzy mieli dopuścić się korupcji przy procesie przyznawania koncesji na gaz łupkowy. Półtora roku temu CBA aresztowało urzędników MSWiA w związku ze sprawami informatycznymi. Pamiętajmy, że 10 lat temu to właśnie w KRRiT wybuchła afera Rywina.

Dlaczego Pan o tym wspomina?

To nie jest tak, że urzędnicy KRRiT są osobami, wobec których nie należałoby takiej tarczy antykorupcyjnej zastosować. To nie są osoby, które powinny być ponad prawem. Tych urzędników powinny obowiązywać takie same zasady, jak innych. Warto zaznaczyć, że w tej sprawie decyzje Rady mają wymierne skutki. Tu nie chodzi o sumy rzędu tysięcy złotych. Tu chodzi o dziesiątki milionów złotych i wieloletnią możliwość nadawania i docierania z przekazem do Polaków, wszystkich użytkowników telewizorów. TV Trwam ma problemy z docieralnością. Obecnie ma około 28 procent docieralności. Gdyby była na multipleksie, miałaby 100 procent.

Wyobraża sobie Pan, by w drugim konkursie TV Trwam nie otrzymała miejsca na multipleksie?

Gdyby władza trzymała się ducha i litery prawa oraz działała według oczekiwań społecznych TV Trwam byłaby już dawno obecna na multipleksie. Jeśli prawo będzie przestrzegane w drugim konkursie TV Trwam musi dostać koncesję. To nie jest łaska władzy. Ta telewizja spełnia po prostu wszelkie warunki, by koncesję otrzymać. Jednak potrafię sobie wyobrazić sytuację, w której wykreowany zostanie podmiot, który jeszcze dziś nie istnieje, społeczno-religijny, a potem otrzyma koncesję.

To uprawnione rozumowanie?

Przecież wszyscy pamiętamy, jak powstawał Ruch Palikota. Wówczas pojawiały się zarzuty, że ta formacja powstała w gabinecie Donalda Tuska i nie jest partią opozycyjną, ale przystawką dla władzy. To tłumaczyłoby wspólne głosowanie Ruchu Palikota i Platformy w różnych ważnych sprawach. Jeśli doszło do wytworzenia fałszywej opozycji, to tym bardziej można wytworzyć jakiś podmiot medialny, który wygra konkurs. Jestem przekonany, że Donald Tusk i jego najbliższe otoczenie zrobią wszystko, by obecne rządy utrzymać.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook