Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: PO bezideową partią władzy

16.07.2012

Każdy, choć trochę uważniejszy obserwator polskiego życia politycznego, od kliku lat może obserwować jak Platforma z partii konserwatywno-liberalnej zmieniła się w bezideową partię władzy - zauważa publicysta Marcin Mastalerek.

Tygodnik „Newsweek” ujawnił fragmenty nagrania z  wyjazdowego posiedzenia klubu Platformy Obywatelskiej, które w ubiegłym tygodniu odbyło się w Jachrance. Trzeba podkreślić, że tygodnik „Newsweek” należy do mediów wspierających obecną władzę, mających z nią dobre relacje, więc publikując te, a nie inne fragmenty, chciał raczej pomóc premierowi niż zaszkodzić.

Z opublikowanych fragmentów wyłania się obraz premiera zatroskanego o los partii w przeciwieństwie do tzw. grupy konserwatywnej i jej lidera Jarosława Gowina, którzy nie dość, że zagrażają spoistości partii, a nawet większości koalicyjnej to jeszcze podejrzewani są o rzecz najgorszą - konszachty z PiS-em.

Warto zwrócić uwagę na jedną wypowiedź Donalda Tuska. Podczas tego posiedzenia Donald Tusk stwierdził, że tym co łączy Platformę jest jedynie władza. Na zamkniętym posiedzeniu w przypływie szczerości Donald Tusk powiedział to co od dawna jest oczywiste. Każdy, choć trochę uważniejszy obserwator polskiego życia politycznego, od kliku lat może obserwować jak Platforma z partii konserwatywno-liberalnej zmieniła się w bezideową partię władzy. Tym co łączy ministrów, parlamentarzystów i innych członków Platformy to posady, możliwość załatwienia doraźnych interesów własnych bądź różnego rodzaju układzików, grup interesu. Tu się „fryzjera” mianuje wicedyrektorem ośrodka sportu, tam firma warszawskiego radnego z PO dostanie zlecenie jako podwykonawca budowy stadionu narodowego, tu Rychowi załatwi się ustawę. Raz większe, raz mniejsze geszefciki.

Wspomniana przemiana PO ma autora. Obecny kształt Platformy, jej bezideowe oblicze, to w głównej mierze zasługa samego Donalda Tuska. To on stworzył ugrupowanie, w którym ministrem jest lewicowiec Bartosz Arłukowicz, a senatorem konserwatysta Jan Filip Libicki. Co oprócz władzy może łączyć tych dwóch polityków? Co oprócz miejsc na listach wyborczych może łączyć Jarosława Gowina i Dariusza Rosatiego?

Po rządach Akcji Wyborczej Solidarność-Unia Wolności (premierem był wówczas Jerzy Buzek, dziś prominentny polityk PO) oraz SLD-PSL z czasów Leszka Millera wydawało się, że nikt nie przebije w kolesiostwie tamtych ekip. SLD mogło sobie pozwolić na wiele w zawłaszczaniu państwa, ale jednak pewna granica była. Millerowi nie udało się zamieść pod dywan afery Rywina, tak jak zrobił to Donald Tusk z aferą hazardową. Afera Rywina była początkiem upadku „żelaznego kanclerza”. Po niej na światło dzienne wypłynęły kolejne fakty o patologiach tamtej władzy, które doprowadziły do upadku Leszka Millera, jego rządu i całej lewicowej formacji.  

Platforma udoskonaliła i do perfekcji doprowadziła zawłaszczanie państwa, jego instytucji, oraz upychanie swoich kolegów po spółkach skarbu państwa, czy załatwianie im różnego rodzaju interesów i interesików. Jeśli Donald Tusk pyta swoich posłów i senatorów co ich łączy, to może łatwo udzielić im odpowiedzi. Łączy ich hasło TKM - teraz k… my.

Jeśli wierzyć deklaracjom sprzed lat, Platforma była tworzona z zamiarem wprowadzenia nowej jakości do polskiej polityki, zwalczania wszystkich patologii, które nękały polskie życie polityczne po 1989 roku. Co z tych pięknych deklaracji zostało? Nic nie zostało. Może tak musi wyglądać partia, o której były oficer wywiadu generał Gromosław Czempiński powiedział: Miałem dość duży udział w tym, że powstała. Może prawdziwe cele powołania PO były inne niż te deklarowane publicznie.

Marcin Mastalerek

[fot.pap/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook