Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Hipokryzja Donalda Tuska

21.03.2013

Jak można równocześnie zapewniać Ojca Świętego o obronie kultury chrześcijańskiej i wprowadzać in vitro? Czy Donald Tusk nie zauważa tej oczywistej sprzeczności? Czy może raczej jest najzwyczajniejszym hipokrytą, który jedno deklaruje, a co innego robi?

"Pragnę jednocześnie zapewnić Ojca Świętego o woli i gotowości Polski do dalszego umacniania więzi i współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie". To fragment depeszy gratulacyjnej jaką premier Donald Tusk wysłał do Ojca Świętego Franciszka. Można ją znaleźć na stronie internetowej premiera. Ale wchodząc dzisiaj na tę stronę jako pierwsza informacja bije po oczach news „Refundacja in vitro od 1 lipca 2013”. Program przedstawiany jest jako przełomowe dzieło rządu Donalda Tuska.

Przecież to hipokryzja by z jednej strony zapewniać Ojca Świętego i deklarować „wolę i gotowość współpracy ze Stolicą Apostolską w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie i na świecie”, i w tym samym czasie we własnym kraju wprowadzać rozwiązania, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła, którego strażnikiem jest Ojciec Święty.

Czy Donald Tusk nie zauważa tej oczywistej sprzeczności? Czy może raczej jest najzwyczajniejszym hipokrytą, który jedno deklaruje, a co innego robi?

Donald Tusk forsuje finansowanie in vitro za pomocą programu rządowego, a nie ustawy, bo wie, że ustawa w sejmie by nie przeszła, także z powodu sprzeciwu licznej grupy posłów z jego partii, którzy swoje stanowisko uzasadniają nauką Kościoła.

Donald Tusk mimo zewnętrznych i czysto pokazowych gestów, w rzeczywistości pozostał antyklerykałem jakim był już w latach 90. Był wówczas współtwórcą i szefem Kongresu Liberalno - Demokratycznego, partii znanej z prymitywnego antyklerykalizmu. Po utworzeniu Platformy Obywatelskiej dla celów koniunkturalnych, by pozyskać poparcie części konserwatywnych wyborców, nie eksponował wątków antykatolickich. Maska, którą przywdział kilka lat temu zaczyna spadać. Sygnałem dającym hasło do ataków na Kościół było buńczuczne i populistyczne stwierdzenie Tuska „nasz rząd nie będzie klękał przed księdzem”.

Wspieranie tzw. związków partnerskich, będących de facto promowaniem związków jednopłciowych, czy wprowadzanie rządowego programu finansowania in vitro, a więc rzeczy sprzecznych z nauczaniem Kościoła, to tylko ostatnie przejawy „obrony kultury chrześcijańskiej” przez Donalda Tuska i jego partię. Inaczej niż obłudą tego nie da się nazwać.

Marcin Mastalerek
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook