Jedynie prawda jest ciekawa


Mastalerek: Fasadowa demokracja

27.06.2012

Demokracja i praworządność to coś więcej niż tylko procedury i prawo, to także równowaga społeczna pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Kiedy przedstawiciele jednej grupy opanowali wszelkie instytucje i są poza społeczną i medialną kontrolą, to wcześniej czy później taki system zwyrodnieje.

Krok po kroku, systematycznie i konsekwentnie Platforma Obywatelska robi wszystko aby zamknąć obecny system. Od kilku lat metodycznie dąży do tego, aby wszelki przejawy życia publicznego były przez nią kontrolowane, a wszystko nad czym nie ma kontroli starannie zwalcza i eliminuje. Przy zachowaniu pozorów, że wszystko działa zgodnie z zasadami demokracji i praworządności. Nie dajmy się jednak zwieść pozorom.

W Rosji konstytucja i ustawy gwarantują wolność słowa, odbywają się wybory, funkcjonują partie polityczne, ale mimo tego wszyscy wiedzą, że Rosja nie jest krajem demokratycznym. Stworzony przez Putina szczelny system społeczno-polityczny, opanowanie najważniejszych instytucji i mediów, poparcie wielkiego biznesu, gwarantuje obecnej władzy niepodzielne rządy.

Sytuacja w Polsce nie jest jeszcze taka jak w Rosji Putina, ale Platforma robi wszystko, aby raz zdobytej władzy nie oddać nigdy. Wszystkie instytucje, które mogłyby sprawować kontrolę nad poczynaniami rządu Donalda Tuska są przejmowane przez ludzi PO. Tak stało się z mediami publicznymi, podobnie jest z Krajową Rada Radiofonii i Telewizji. Nie znosząc żadnej medialnej kontroli czy krytyki ludzie PO w Krajowej Radzie dążą do unicestwienia Telewizji Trwam.

Inne instytucje Platforma przejęła w kilka dni po wyborach w 2007 roku. Przejęcie służb specjalnych zajęło PO zaledwie kilka tygodni. Ze względu na zapisaną w ustawie kadencyjność Szefa CBA, urząd ten Platforma przejęła po 2 latach. Do odwołania Mariusza Kamińskiego wykorzystano dęte zarzuty prokuratury, które kilka dni temu sąd uznał za bezpodstawne.

Nawet prezesa Głównego Urzędu Statystycznego Platforma musi mieć swojego, no bo wiadomo, że dane statystyczne muszą być po myśli Donalda Tuska, a poprzedni prezes GUS tego nie gwarantował. Trzeba go było odwołać, mimo, że był jednym z największych fachowców w swojej dziedzinie.

Teraz Platforma czyni kolejny krok do opanowania wszystkich instytucji państwowych. Na celowniku znalazła się prokuratura, która miała być niezależna od polityków. Tymczasem proponowane zmiany prawne, mają zwiększać wpływ rządzących na prokuraturę przy jednoczesnym braku odpowiedzialności za ewentualne błędy tej instytucji. Krótko mówiąc rządzący będą mieli instrumenty wpływu na działania prokuratury i jednocześnie nadal będą mogli wmawiać społeczeństwu, że prokuratura jest niezależna.

To jednak dla PO za mało. Są jeszcze przecież obywatele, jest opozycja. Im też trzeba utrudnić jakąkolwiek możliwość krytyki tego rządu. Dlatego wywodzący się z platformerskiego obozu prezydent Bronisław Komorowski przygotował zmiany w ustawie o zgromadzeniach. Ich głównym celem jest ograniczenie praw obywateli do publicznego wyrażania swoich poglądów. Zmiany te zostały skrytykowane przez wiele organizacji pozarządowych zajmujących się prawami obywatelskimi. Platforma jest jednak na nie ślepa i głucha.

Donald Tusk jak diabeł święconej wody boi się krytyki, demonstracji, dlatego wymyślono te utrudnienia. Masowe protesty przeciw ACTA, z charakterystycznymi maskami na twarzach protestujących okazały się bardzo niebezpieczne, dlatego Platforma zrobi wiele by się więcej nie powtórzyły. Oczywiście w kraju należącym do Unii Europejskiej nie można wprowadzić zakazu zgromadzeń i politycy PO wiedzą to doskonale, ale pod płaszczykiem troski o bezpieczeństwo można znacznie utrudnić ich organizowanie. Platforma wciela zasadę: jak nie kijem, to pałką. Na dodatek ograniczono prawo obywateli dostępu do informacji publicznej, dając urzędnikom uznaniowe prawo do ich utajniania. System musi być szczelny w każdym miejscu.

Demokracja bez możliwości swobodnej krytyki rządzących, bez kontroli społecznej ich poczynań, staje się fasadą. W konstytucjach i ustawach można zapisać wszystko, że jesteśmy państwem prawa, zagwarantować prawa obywatelskie, papier jest cierpliwy, wszystko zniesie.

Demokracja i praworządność to coś więcej niż  tylko procedury i prawo, to także równowaga społeczna pomiędzy różnymi grupami społecznymi. Kiedy przedstawiciele jednej grupy opanowali wszelkie instytucje i są poza społeczną i medialną kontrolą, to wcześniej czy później taki system zwyrodnieje.

 

Marcin Mastalerek

[fot. PAP/T. Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook