Jedynie prawda jest ciekawa

Masoneria kontra Kościół

24.09.2014

Tam, gdzie masoni zdobywali wpływy polityczne, tam przymusowo narzucali społeczeństwu swoje światopoglądowe wizje, prowadząc kampanie laicyzacyjne – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z Grzegorzem Górnym w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Historyk wyjaśnia m.in. skąd wynika tak mocny sprzeciw Kościoła katolickiego wobec masonerii i dlaczego nie można być zarazem katolikiem i masonem.

Ujawnia ponadto, jak wyglądały wzajemne relacje Kościoła i masonerii w praktyce:

„W przypadku masonerii mamy do czynienia z klasycznym przykładem rozbieżności między teorią a praktyką. W oficjalnej retoryce loże jawią się jako coś na kształt organizacji pożytku publicznego albo kółek samokształceniowych dla dżentelmenów, którzy zajmują się rozwojem wewnętrznym i pomaganiem innym. Praktyka historyczna pokazuje jednak, że jest inaczej. Widoczne to było zwłaszcza w XIX w. Tam, gdzie wolnomularze zdobywali wpływy polityczne, tam przymusowo narzucali społeczeństwu swoje światopoglądowe wizje, prowadząc kampanie laicyzacyjne. Tak było we Włoszech (…) Tak było w Niemczech, gdy za czasów Bismarcka wybuchł Kulturkampf dążący do wyrugowania Kościoła z życia publicznego. Tak było w Portugalii, gdzie w 1910 r. spisek oficerów z lóż masońskich obalił monarchię i proklamował republikę laicką – to ostatnie podkreślano ze szczególną dumą.”

Prawdę o wpływie wolnomularstwa na historię Polski w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 22 września br., także w formie e-wydania na www.wsieci.pl/e-wydanie.

W numerze także artykuł Grzegorza Górnego o wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którego dowiadujemy się, jakie ważne osobistości w historii Polski należały do masonerii.

Ruk

[Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie / „wSieci”]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook