Jedynie prawda jest ciekawa


Masoneria kontra Kościół

24.09.2014

Tam, gdzie masoni zdobywali wpływy polityczne, tam przymusowo narzucali społeczeństwu swoje światopoglądowe wizje, prowadząc kampanie laicyzacyjne – mówi prof. Grzegorz Kucharczyk w rozmowie z Grzegorzem Górnym w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”.

Historyk wyjaśnia m.in. skąd wynika tak mocny sprzeciw Kościoła katolickiego wobec masonerii i dlaczego nie można być zarazem katolikiem i masonem.

Ujawnia ponadto, jak wyglądały wzajemne relacje Kościoła i masonerii w praktyce:

„W przypadku masonerii mamy do czynienia z klasycznym przykładem rozbieżności między teorią a praktyką. W oficjalnej retoryce loże jawią się jako coś na kształt organizacji pożytku publicznego albo kółek samokształceniowych dla dżentelmenów, którzy zajmują się rozwojem wewnętrznym i pomaganiem innym. Praktyka historyczna pokazuje jednak, że jest inaczej. Widoczne to było zwłaszcza w XIX w. Tam, gdzie wolnomularze zdobywali wpływy polityczne, tam przymusowo narzucali społeczeństwu swoje światopoglądowe wizje, prowadząc kampanie laicyzacyjne. Tak było we Włoszech (…) Tak było w Niemczech, gdy za czasów Bismarcka wybuchł Kulturkampf dążący do wyrugowania Kościoła z życia publicznego. Tak było w Portugalii, gdzie w 1910 r. spisek oficerów z lóż masońskich obalił monarchię i proklamował republikę laicką – to ostatnie podkreślano ze szczególną dumą.”

Prawdę o wpływie wolnomularstwa na historię Polski w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 22 września br., także w formie e-wydania na www.wsieci.pl/e-wydanie.

W numerze także artykuł Grzegorza Górnego o wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którego dowiadujemy się, jakie ważne osobistości w historii Polski należały do masonerii.

Ruk

[Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie / „wSieci”]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook