Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska: Wodne wojny

17.04.2015

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ministra obrony narodowej w marcu 2015 r. Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupienia 24 pocisków typu Tomahawk. Media poinformowały, że po uzyskaniu aprobaty Kongresu USA przyjdzie nam czekać na rozpoczęcie realizacji transakcji siedem lat i pierwszych osiem pocisków mogłoby trafić do Polski w roku 2022. Reszta uzbrojenia miałaby być przekazywana w kilku transzach, co cztery lata każda - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku wSieci.

Przyjmując za cezurę czasową udaremniony latem 2008 r. rosyjski atak na gruzińską stolicę Tbilisi, bez wątpienia należy stwierdzić, że sytuacja międzynarodowa w ostatnich siedmiu latach rozwijała się dynamicznie. O ile w sierpniu roku 2008 problemy Gruzji wielu z nas mogły się wydawać odległe, o tyle dziś oczywiste jest, że zgodnie z tym, co przewidywał prezydent Lech Kaczyński, za naszą granicą toczy się wojna, a realne zagrożenie może nadejść nie tylko ze strony rozczłonkowywanej Ukrainy, lecz także  z państw bałtyckich, po które w następnej kolejności może usiłować sięgnąć reżim Putina.

Zakładając najbardziej pesymistyczny scenariusz, w którym świat zachodni będzie niemal wyłącznie poprzestawać na „zajmowaniu stanowisk” wobec rosyjskiej agresji i zastanawiać się nad tworzeniem nowych sojuszy, miast korzystać z istniejących, za kolejnych siedem lat na dostarczenie tomahawków może być już dość późno. Rok 2022 r. jako termin dostarczenia pierwszej transzy pocisków manewrujących to odległa data. Biorąc pod uwagę tempo geopolitycznych roszad, może być to nawet inna epoka. Dla porównania: Brytyjczycy oczekiwali na dostawę takich samych amerykańskich rakiet prawie o połowę krócej — trzy lata — i w pierwszej partii dostawy otrzymali 65 pocisków.

Tomahawków miałoby się w Polsce znaleźć 24, w pierwszej transzy 8. Liczba rakiet ogłoszona przez szefa MON zapewne zaskoczyła nawet laików. W 1999 r. w ataku na Federalną Republikę Jugosławii zostało wystrzelonych ponad tysiąc takich pocisków. Cóż Polsce za siedem lat po ośmiu rakietach?

Cały tekst Marty Kaczyńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 kwietnia br. Tygodnik dostępny jest teraz także w formie e-wydania na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły także na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook