Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marta Kaczyńska: Wodne wojny

17.04.2015

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ministra obrony narodowej w marcu 2015 r. Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupienia 24 pocisków typu Tomahawk. Media poinformowały, że po uzyskaniu aprobaty Kongresu USA przyjdzie nam czekać na rozpoczęcie realizacji transakcji siedem lat i pierwszych osiem pocisków mogłoby trafić do Polski w roku 2022. Reszta uzbrojenia miałaby być przekazywana w kilku transzach, co cztery lata każda - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku wSieci.

Przyjmując za cezurę czasową udaremniony latem 2008 r. rosyjski atak na gruzińską stolicę Tbilisi, bez wątpienia należy stwierdzić, że sytuacja międzynarodowa w ostatnich siedmiu latach rozwijała się dynamicznie. O ile w sierpniu roku 2008 problemy Gruzji wielu z nas mogły się wydawać odległe, o tyle dziś oczywiste jest, że zgodnie z tym, co przewidywał prezydent Lech Kaczyński, za naszą granicą toczy się wojna, a realne zagrożenie może nadejść nie tylko ze strony rozczłonkowywanej Ukrainy, lecz także  z państw bałtyckich, po które w następnej kolejności może usiłować sięgnąć reżim Putina.

Zakładając najbardziej pesymistyczny scenariusz, w którym świat zachodni będzie niemal wyłącznie poprzestawać na „zajmowaniu stanowisk” wobec rosyjskiej agresji i zastanawiać się nad tworzeniem nowych sojuszy, miast korzystać z istniejących, za kolejnych siedem lat na dostarczenie tomahawków może być już dość późno. Rok 2022 r. jako termin dostarczenia pierwszej transzy pocisków manewrujących to odległa data. Biorąc pod uwagę tempo geopolitycznych roszad, może być to nawet inna epoka. Dla porównania: Brytyjczycy oczekiwali na dostawę takich samych amerykańskich rakiet prawie o połowę krócej — trzy lata — i w pierwszej partii dostawy otrzymali 65 pocisków.

Tomahawków miałoby się w Polsce znaleźć 24, w pierwszej transzy 8. Liczba rakiet ogłoszona przez szefa MON zapewne zaskoczyła nawet laików. W 1999 r. w ataku na Federalną Republikę Jugosławii zostało wystrzelonych ponad tysiąc takich pocisków. Cóż Polsce za siedem lat po ośmiu rakietach?

Cały tekst Marty Kaczyńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 kwietnia br. Tygodnik dostępny jest teraz także w formie e-wydania na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły także na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. Google1477x83143-2016 28.10.2016

  "wSieci": Zacięta walka o Nowy Porządek Świata

  "Dla amerykańskiego mainstreamu jest ważne, by USA były globalną wioską, w której, jak u Orwella, po wypędzeniu ludzi światowym folwarkiem będą rządzić świnie".

 2. malejonek 28.10.2016

  Malejonek: Byliśmy w przedsionku piekła

  "To jest konflikt biblijny, który wchodzi już w rozumienie apokaliptyczne".

 3. januskorminwikke 28.10.2016

  Korwin-Mikke: Clinton to zimna suka

  "Hillary Clinton to zimna suka, ona doprowadzi do wojny".

 4. 1232sdasdasd222 28.10.2016

  Wildstein: Dziennikarze chcą walczyć z PiS!. WIDEO

  "Mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie cofną się przed niczym, aby walczyć o odzyskanie szeroko pojętej władzy".

 5. kukiz-mucha 28.10.2016

  Kukiz: Mija 66. rocznica skoku władzy na prywatne pieniądze

  "28 października 1950 roku rozpoczął się proces zagrabiania naszych pieniędzy przez zmieniające się rządy i ich zaplecza w postaci aparatu urzędniczego".

 6. sadsadasd 28.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech da pani w mordę wszystkim KOD-ziarzom!

  Na spotkaniu Michnika z KOD było sympatycznie, dopóki młody człowiek, wychodząc z sali, nie rzucił "do widzenia, panie Adamie, pan brata pozdrowi".

 7. dgfdfgfdg 27.10.2016

  Ks. Chrostowski: "Rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem". WIDEO

  "Mądra i rzetelna polityka historyczna jest obowiązkiem. Jej brak stanowi wielki grzech zaniechania skutkujący ignorancją, bezmyślnością i bezradnością".

 8. kowalczyk 27.10.2016

  "wSieci": Kowalczyk miała rację

  Cezary Kowalski we "wSieci" o aferze dopingowej w norweskiej kadrze narciarek.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook