Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska: Wodne wojny

17.04.2015

Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez ministra obrony narodowej w marcu 2015 r. Polska zwróciła się do Stanów Zjednoczonych z zapytaniem o możliwość zakupienia 24 pocisków typu Tomahawk. Media poinformowały, że po uzyskaniu aprobaty Kongresu USA przyjdzie nam czekać na rozpoczęcie realizacji transakcji siedem lat i pierwszych osiem pocisków mogłoby trafić do Polski w roku 2022. Reszta uzbrojenia miałaby być przekazywana w kilku transzach, co cztery lata każda - pisze Marta Kaczyńska w tygodniku wSieci.

Przyjmując za cezurę czasową udaremniony latem 2008 r. rosyjski atak na gruzińską stolicę Tbilisi, bez wątpienia należy stwierdzić, że sytuacja międzynarodowa w ostatnich siedmiu latach rozwijała się dynamicznie. O ile w sierpniu roku 2008 problemy Gruzji wielu z nas mogły się wydawać odległe, o tyle dziś oczywiste jest, że zgodnie z tym, co przewidywał prezydent Lech Kaczyński, za naszą granicą toczy się wojna, a realne zagrożenie może nadejść nie tylko ze strony rozczłonkowywanej Ukrainy, lecz także  z państw bałtyckich, po które w następnej kolejności może usiłować sięgnąć reżim Putina.

Zakładając najbardziej pesymistyczny scenariusz, w którym świat zachodni będzie niemal wyłącznie poprzestawać na „zajmowaniu stanowisk” wobec rosyjskiej agresji i zastanawiać się nad tworzeniem nowych sojuszy, miast korzystać z istniejących, za kolejnych siedem lat na dostarczenie tomahawków może być już dość późno. Rok 2022 r. jako termin dostarczenia pierwszej transzy pocisków manewrujących to odległa data. Biorąc pod uwagę tempo geopolitycznych roszad, może być to nawet inna epoka. Dla porównania: Brytyjczycy oczekiwali na dostawę takich samych amerykańskich rakiet prawie o połowę krócej — trzy lata — i w pierwszej partii dostawy otrzymali 65 pocisków.

Tomahawków miałoby się w Polsce znaleźć 24, w pierwszej transzy 8. Liczba rakiet ogłoszona przez szefa MON zapewne zaskoczyła nawet laików. W 1999 r. w ataku na Federalną Republikę Jugosławii zostało wystrzelonych ponad tysiąc takich pocisków. Cóż Polsce za siedem lat po ośmiu rakietach?

Cały tekst Marty Kaczyńskiej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 13 kwietnia br. Tygodnik dostępny jest teraz także w formie e-wydania na tablety i smartfony w AppStore i Google Play. Wystarczy pobrać bezpłatną aplikację wSieci, działającą na platformach iOS i Android. Szczegóły także na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook