Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska we "wSieci": Realna mobilizacja

19.08.2016

15 sierpnia 2007 r. w Warszawie z inicjatywy prezydenta Lecha Kaczyńskiego odbyła się największa w dziejach III RP defilada wojskowa.

Uroczyste uczczenie Święta Wojska Polskiego, a przede wszystkim upamiętnienie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która odegrała kluczową rolę nie tylko w historii Polski, lecz także zapobiegła marszowi bolszewików na zachód Europy, stano- wiło element polityki historycznej, której propagatorem był tragicznie zmarły prezydent. Święto Wojska Polskiego zorganizowane z rozmachem godnym dużego, europejskiego kraju, jakim niewątpliwie jest nasza ojczyzna, miało się stać również jednym z pretekstów do przywracania Polakom dumy narodowej. Ale także narzędziem służącym zmianie wizerunku rodzimej armii, która przez okres PRL i po 1989 r. z nielicznymi wyjątkami kojarzyła się większości społeczeństwa z gnębiącą żołnierzy falą, unikaniem na wszelkie sposoby służby wojskowej, dezorganizacją i nieprawidłowościami dotyczącymi zakupów sprzętu wojskowego, z pewnością jednak nie z realnym zapewnianiem bezpieczeństwa. 

Zmieniająca się dynamicznie w ostatnich latach sytuacja geopolityczna — agresywna postawa Rosji, kryzys imigracyjny, wyraźnie widoczne w ostatnich latach osłabienie wydolności NATO, zmiany socjologiczne zachodzące w społeczeństwach europejskich, a także w naszym kraju skłaniają do znacznie bardziej zdecydowanego niż w jakimkolwiek okresie po 1989 r. podejmowania inicjatyw, które zagwarantują Polsce choć względną militarną samodzielność. Od lutego 2009 r. nie obowiązuje w Polsce przymusowy po- bór do wojska. Od sześciu lat na straży bezpieczeństwa naszego kraju stoi armia zawodowa. Według danych z 2013 r. po 1989 liczba żołnierzy spadła z niemal 350 tys. do zaledwie ok. 100 tys. Z donie- sień prasowych wynika, że za rządów PO nawet 70—80 proc. wojskowych stanowili urzędnicy w mundurach pełniący swą służbę za biurkami. Oznacza to, że jeszcze do niedawna ponad 38-milionowe państwo dysponowało realnie armią liczącą ok. 30 tys. żołnierzy w gotowości bojowej. Biorąc pod uwagę położenie geograficzne Polski, a w szczególności wspomniane już agresywne sąsiedztwo, pozostającą w stanie wojny Ukrainę oraz problem islamskiego terroryzmu, podstawne wydaje się dostrzeżenie pewnej analogii z Państwem Izrael i być może wyciągnięcie wniosków dla bezpieczeństwa naszego kraju. Oczy- wiście trzeba zaznaczyć znaczną dysproporcję wielkości i liczby mieszkańców obu państw, bez wątpienia jednak wydaje się warta uwagi organizacja tamtejszych sił zbrojnych. 

Nieco ponad ośmiomilionowy Izrael to przede wszystkim niezwykle patriotycznie nacechowane społeczeństwo, dla którego służba wojskowa stanowi oczywistą, niebudzącą zastrzeżeń powinność wobec państwa, narodu, przeszłych i przyszłych pokoleń. Według danych dostępnych w mediach liczba żołnierzy w Izraelu wynosi 187 tys. oraz 445 tys. rezerwistów. Zasadnicza służba wojskowa dzieli się tam na służbę regularną, stałą oraz rezerwową. Pierwszą służbę mają obowiązek odbyć zasadniczo wszyscy obywatele — zarówno mężczyźni, jak i kobiety, którzy ukończyli 18 lat. Trwa ona odpowiednio trzy lata i dwa lata. Po jej zakończeniu chętni pozostają w służbie stałej. Do 43.—45. roku życia wszyscy mężczyźni mogą być powoływani na coroczne miesięczne szkolenia i stanowią rezerwę, która w razie kryzysu jest natychmiast powoływana do służby czynnej. Opisany schemat organizacji armii wyposażonej w nowoczesny sprzęt wojskowy zapewnia jej wysokie, 11. miejsce w światowym rankingu sił militarnych. 

Powrót do obowiązkowej służby wojskowej dla mężczyzn w Polsce wydaje się rozwiązaniem pożądanym, a w szczególności, przy założeniu w pełni profesjonalnego szkolenia, realnie zwiększającym bezpieczeństwo naszego państwa. Pozytywnym skutkiem służby wojskowej byłoby kształtowanie wzorców i postaw, takich jak patriotyzm, odwaga, męstwo, a także dbałość o odpowiednią kondycję fizyczną, które w dobie globalnego konsumpcjonizmu i powszechnego kultu hedonizmu nierzadko zanikają.


"wSieci"

[fot. Andrzej Wiktor/wSieci]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook