Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska we "wSieci": Pierś i precedens

24.08.2016

"Prawo matek do karmienia piersią w miejscach publicznych jest niepodważalne".

W tegorocznym sezonie wakacyjnym rozgorzała debata na temat karmienia piersią w miejscach publicznych. Jej punktem zapalnym była tocząca się przed gdańskim sądem sprawa matki sześciomiesięcznego dziecka, która została wyproszona z jednej z trójmiejskich restauracji. Stanowcze i w pełni uzasadnione oburzenie wywołały słowa byłego europosła, który w sposób kategoryczny i ordynarny opowiedział się za pozbawieniem kobiet prawa do karmienia dzieci w miejscach ogólnie dostępnych. Spór nie został jednak zażegnany i przetacza się przez kolejne fora, przy okazji łącząc poglądami zazwyczaj zwaśnione z sobą redakcje.

Muszę przyznać, że jako matka dwójki dzieci ze zdecydowanie długim stażem karmienia piersią początkowo ze zdumieniem obserwowałam tę wymianę argumentów, do której w moim przekonaniu nie powinno dojść. Widok kobiety karmiącej dziecko należy do najpiękniejszych obrazów rodzicielstwa. Poza podstawowym zadaniem w postaci dostarczenia niezbędnych dziecku składników odżywczych karmienie piersią jest wyrazem bliskości i więzi, której nowo narodzony człowiek potrzebuje do swojego prawidłowego rozwoju niemal tak samo jak odpowiedniego pokarmu. Prawo matek do karmienia piersią w miejscach publicznych jest niepodważalne i w cywilizowanym społeczeństwie nie powinno być w żaden sposób kwestionowane. Tym bardziej nienaruszalne jest prawo najmłodszych obywateli do odpowiedniej opieki. Okazuje się jednak, że w swojej postępowości, nierzadko przyjmującej za dogmat wolność ponad wszystko i tolerancję dla odmienności wszelkiej maści, zdarza nam się nie akceptować podstawowych potrzeb dzieci, o braku empatii i wrażliwości nie wspominając.

Zmieniająca się i stale przyspieszająca rzeczywistość determinuje modyfikacje kulturowe, takie jak choćby zmiany sposobu spędzania czasu przez społeczeństwo, przejawiające się w coraz bardziej powszechnym odwiedzaniu przez rodziców z dziećmi restauracji i kawiarni, aktywności zawodowej młodych matek. Niemowlęta nie są widywane wyłącznie w parkach i na spacerach, ale stają się gośćmi lokali gastronomicznych, sklepów i innych publicznie dostępnych miejsc.

Lekarze dawno odeszli od popularnego kilkadziesiąt lat temu przeświadczenia, że dzieci należy karmić wyłącznie o wyznaczonych porach. Młody organizm reguluje swoje potrzeby żywieniowe i emocjonalne samodzielnie, a jego rytm nie powinien być zakłócany. O unikatowych dla zdrowia dziecka walorach odżywczych matczynego mleka nie trzeba wspominać. Istnieją wszelkie podstawy, by sądzić, że sprawa matki karmiącej, wyproszonej z restauracji, okaże się precedensem i położy kres dyskusji, która nie powinna się toczyć, bo dotyczy sprawy oczywistej.


Marta Kaczyńska

Tekst pochdozi z najnwoszego numeru "wSieci"

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook