Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska: Postawmy na polskie porty!

17.12.2015

Czy polska gospodarka morska może ruszyć dzięki nowemu rządowi?!

"W 2008 r. na łamach jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników opublikowano artykuł, z którego wynikało, że biurokratyczne bariery uniemożliwiają rozwój polskich portów. (...) Po upadku żelaznej kurtyny Polska zyskała szansę konkurowania z zachodnimi portami. Rządząca przez osiem lat ekipa PO-PSL miała okazję poprawić drożność polskiego wybrzeża, a tym samym zapewnić budżetowi państwa znaczne dochody z ceł i pobudzić wymianę handlową. Tak się jednak nie stało" - pisze w swoim felietonie na łamach "wSieci" Marta Kaczyńska.

Publicystka przekonuje, że zamiast rozwoju polskiej gospodarki morskiej korzystają inne kraje - głównie Belgia i Holandia. Biorąc pod uwagę skalę stale rosnącego obrotu towarami, 25 proc. cła pozostającego w kraju poboru generuje olbrzymie kwoty, które — zamiast trafić do Polski — zasilają finansowo naszych sąsiadów. 

Zdaniem Kaczyńskiej odpowiedzialność za te zaniedbania ponoszą przedstawiciele koalicji PO-PSL. Dziś nie wszystkie ruchy można nadrobić, ale warto szukać nowych wyzwań. "Swoją drogą, za znamienne należy uznać dokonanie likwidacji Ministerstwa ds. Gospodarki Morskiej kilka dni po utworzeniu rządu Donalda Tuska. W obliczu dzisiejszych realiów, a przede wszystkim w dobie stosunkowo niskich kosztów transportu drogą morską, stale rosnącego importu i możliwości, jakie otwiera przed nami nawiązanie ściślejszej współpracy gospodarczej z Chinami oraz krajami zrzeszonymi w ASEAN, udrożnienie polskich portów to zadanie tak samo ważne, jak dokończenie budowy gazoportu, odbudowa przemysłu stoczniowego, usprawnienie rybołówstwa czy reaktywacja żeglugi śródlądowej" - czytamy. 

Cały felieton na łamach najnowszego numeru "wSieci" - polecamy!

LL

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook