Jedynie prawda jest ciekawa


Marta Kaczyńska: pamięć żyje

10.05.2012

Wczoraj w Muzeum Powstania Warszawskiego zaprezentowana została księga pamiątkowa poświęcona śp. Lechowi Kaczyńskiemu, zatytułowana "Wolność i sprawiedliwość w zatrudnieniu".

" - Leszek był politykiem, był - mam nadzieję, że historia to przyzna - mężem stanu, ale w ogromnej mierze był także prawnikiem głęboko zaangażowanym w działalność akademicką, której zasadnicze cele wyznaczały słowa >>wolność<< i >>sprawiedliwość<<" - powiedział Jarosław Kaczyński podczas spotkania.

Jak podkreślił Jarosław Kaczyński, ambicją jego brata było, aby w swoich kolejnych pracach naukowych zająć się filozofią prawa pracy.

"- Gdyby bieg wydarzeń był bardziej szczęśliwy - choć nie tak szczęśliwy, by po raz kolejny został prezydentem - do tematyki prawa pracy by wrócił, bo chciał wykładać" - powiedział J.Kaczyński.

Publikacja zatytułowana "Wolność i sprawiedliwość w zatrudnieniu" zawiera zbiór artykułów z dziedzin prawa pracy i prawa socjalnego, w których autorzy w dużej mierze odwołują się do dorobku naukowego Lecha Kaczyńskiego. Redaktorami naukowymi tomu są prof. Michał Seweryński  i profesor Uniwersytetu Gdańskiego Jakub Stelina.

W spotkaniu wzięła też udział córka śp. prezydenta Marta Kaczyńska:

wPolityce.pl, Stefczyk.info: To dla pani ważny moment - publikacja tej księgi pamiątkowej poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu - naukowcowi?

Marta Kaczyńska: To był ważny aspekt działalności społecznej, publicznej mojego taty, choć niestety zazwyczaj pomijany czy też marginalizowany w opisach jego osoby, w jego życiorysie. Więc bardzo się cieszę z tego wydarzenia, bo dzięki takim publikacjom może nastąpić przywrócenie właściwej pamięci o ojcu, pokazanie jego dorobku w pełnym zakresie.

Mój ojciec rozpoczął swoją działalność naukową w latach 70., i w tej dekadzie oraz w latach 80. z powodzeniem łączył ją z aktywnością opozycyjną, polityczną. Zdołał obronić doktorat, później zrobił habilitację w roku 1990-ym. I w zasadzie był bliski ukończenia książki, która była warunkiem uzyskania przez niego profesury, został jednak ministrem sprawiedliwości i zabrakło czasu. Co więcej, tata liczył, że po zakończeniu prezydentury wróci do działalności naukowej.

Jeździ pani dużo po kraju, ostatnio mieliśmy odsłonięcie Epitafium Smoleńskiego na Jasnej Górze. Po ponad dwóch latach od tragedii tych upamiętnień ofiar, a zwłaszcza śp. prezydenta, pojawia się coraz więcej.

Wbrew temu, czego wielu by chciało, ta pamięć jest żywa. Jest także coraz bardziej intensywna, i coraz bardziej przeżywana. Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, jaką rolę mój ojciec odgrywał nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej, zwłaszcza w Europie centralnej i wschodniej.

Zwłaszcza teraz, gdy wokół grają wielcy, a Polska wyłącznie się dostosowuje.

Ludzie widzą, że to, co proponował Lech Kaczyński było ofertą wiarygodną, zapewniającą Polsce uzyskanie takiej pozycji międzynarodowej, która stawiała nasz kraj w roli prawdziwego partnera dla dużych krajów zachodnich.

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook