Jedynie prawda jest ciekawa


Marszałek Kopacz kręci bat na Niesiołowskiego

06.03.2012

Marszałek Sejmu, a jak chcą niektórzy marszałkini Sejmu, pani Ewa Kopacz nie wyklucza wprowadzenia do regulaminu sejmu kar pieniężnych za „posługiwanie się nieparlamentarnym językiem”. Pani marszałek ubolewa, że obecny zestaw kar jest „dość ubogi”. Dlatego według pani marszałek trzeba wprowadzić dodatkową karę celem skuteczniejszego dyscyplinowania posłów.

W takim wypadku wpisanie do katalogu jedynie kar pieniężnych jest półśrodkiem. Pani marszałek Kopacz powinna wykazać się większą odwagą i inwencją. Z historii pełnymi garściami można czerpać przykłady skutecznych kar. Pani marszałek mogłaby zaproponować wpisanie do regulaminu sejmu następujących kar: łamanie kołem, wbijanie na pal, przypalanie boków. Można by też katalog kar rozszerzyć o przymusowe spędzenie godziny w zamkniętym pomieszczeniu z profesorem Niesiołowskim. Ale to musiałaby być kara stosowana w ostateczności, w wyjątkowych przypadkach, za najcięższe naruszenia regulaminu sejmu.

Zdarza się, że na posiedzeniach sejmu dyskusja jest często zbyt emocjonalna, niestety padają także nieparlamentarne słowa, które paść nie powinny. Tylko czy pani marszałek zdaje sobie sprawę, że osobą, w którą taki przepis uderzy najbardziej będzie Stefan Niesiołowski. W zasadzie taką zmianę w regulaminie można by nazwać „lex Niesiołowski”. Marszałek Kopacz kręci bat na profesora Niesiołowskiego.

Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że nowe przepisy będą wykorzystywane przeciw opozycji. W efekcie może to prowadzić do ograniczania, i tak już mocno ograniczonych, praw opozycji parlamentarnej. Od czterech lat Platforma skutecznie ogranicza prawa sejmowej opozycji, a z obu izb parlamentu uczyniła maszynkę do głosowania. Nawet sposób prowadzenia obrad przez panią marszałek Ewę Kopacz jest najlepszym przykładem jak faworyzowani są posłowie koalicji kosztem tych z opozycji. Tymczasem o jakości demokracji bardzo wiele świadczy to jak większość sejmowa traktuje opozycję. Mając większość może wszystko, ale w dobrze funkcjonujących demokracjach większość sejmowa potrafi się samoograniczać i hamować. Niestety ten test na dojrzałość Platforma oblewa.

Na groteskę zakrawa też fakt, że o karaniu za nieparlamentarny język mówi pani Kopacz, która posłów opozycji nazwała kiedyś „hienami cmentarnymi”. O karaniu „nieparlamentarnego języka” mówi wiceprzewodnicząca Platformy, partii w której przez lata działał pewien polityk, który z wulgarnego języka i obrażania innych uczynił swój znak rozpoznawczy. Za przyzwoleniem władz Platformy budował swoją pozycję na obrażaniu innych ludzi, na nieparlamentarnym słownictwie. Ale politykom Platformy wtedy to nie przeszkadzało, a nawet z tego się cieszyli.

Mając to w pamięci musimy uważnie przyglądać się proponowanym zmianom, czy faktycznie służyć mają podniesieniu jakości debaty parlamentarnej, czy mogą być wykorzystywane do walki z opozycją. Jeśli pani marszałek i Platforma są szczerze zatroskani o jakość debaty w sejmie to powinni zagłosować za zmianami w regulaminie sejmu zgłoszonymi przez Prawo i Sprawiedliwość.

Marcin Mastalerek, poseł na Sejm
[fot.premier.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook