Jedynie prawda jest ciekawa


Marsz 10 tysięcy Polaków

13.12.2011

Marsz Niepodległości i Solidarności zgromadził ok. 10 tys. uczestników. W grudniu, co prawda ciepłym, ale jednak wietrznym, i już wyraźnie przedświątecznym.

Organizatorzy z Prawa i Sprawiedliwości mogą mówić o sukcesie, choć pewnie można było sobie wyobrazić jeszcze lepszą frekwencję. W każdym razie jednak na marsz przybyło tak wielu Polaków, że media zdecydowały się zignorować wydarzenie. Znów podały jedynie zdawkowe wzmianki, często złośliwie skadrowane, otoczone negatywnymi komentarzami polityków obozu władzy. Gdyby organizatorom przydarzyła się frekwencyjna klęska, nie byłoby żadnego pardonu: Marsz szybko stałby się wydarzeniem dnia.

Zwracała uwagę niezwykle przyjazna atmosfera: maszerujący - bardzo wielu z flagami narodowymi - odnosili się do siebie życzliwie, nikt na nikogo nie pokrzykiwał, nikt nie łamał ustalonych zasad. Gdy w pobliżu siedziby premiera - obok której marsz przeszedł - wybuchła petarda, prowadzący spiker zareagował bardzo ostro, wzywając do spokoju. Tysiące ludzi natychmiast zaczęło spontanicznie skandować: "prowokacja, prowokacja". Żaden taki incydent nie powtórzył się już ani razu.

Warto podkreślić, że w Marszu wzięło udział bardzo wielu młodych ludzi. To nie pierwszy przypadek, gdy w wydarzeniach patriotycznych dominują dwa pokolenia: starsze i młode. Wyraźna dziura straszy w pokoleniu średnim, klasycznych "dzieciach III RP". Ważne jednak, że są młodzi.

Znajomy, przypadkowo spotkany angielski dziennikarz zapytał mnie w okolicach Placu na Rozdrożu:  pytam i pytam i nie mogę zrozumieć, o co chodzi z tym marszem. Jaki jest jego sens?

Najważniejsze były dwa plany. Pierwszy - próba pokazania przez kierownictwo PiS, że partia po odejściu kolejnej grupy polityków ma wciąż poparcie ludzi, gotowych manifestować na wezwanie przywódcy. To się udało. Plan drugi to oczywiście narastające u wielu Polaków zaniepokojenie  losami ojczyzny, zarówno w kontekście polityki zagranicznej, jak i krajowej. Zaniepokojenie w pełni uzasadnione - już choćby na podstawie coraz bardziej widocznej lekkomyślności w podejściu do własnego państwa, obojętności na jego los. A przecież zdarzają się nawet  deklaracje, że nie jest ono ważne.

A ważne jest. I nie jest dane raz na zawsze. I dlatego to nie był ostatni tego typu Marsz.

Jacek Karnowski

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook