Jedynie prawda jest ciekawa


Markiewicz: TVP jest własnością widzów, nie prezesa

14.01.2014

Czy w wykazie nowych zasad opracowanych dla programu "Bliżej" Jana Pospieszalskiego znajdzie się zakaz zapraszania ludożerców, zwolenników kataklizmu atomowego, ludzi którzy są zwolennikami eksterminacji wszystkich blondynów o niebieskich oczach? O granicach ingerencji władz TVP w kształt programu - rozmawiamy z Markiem Markiewiczem, b. szefem KRRiT.

Stefczyk.info: Gdzie leżą granice ingerencji władz TVP w kształt programu autorskiego? Czy prezes może decydować o doborze gości zapraszanych na antenę? Pytam w kontekście ostatniego sporu o program Jana Pospieszalskiego.

Marek Markiewicz, b. przewodniczący KRRT: Pytanie jest bardzo trudne, bo gdyby siegnać do przepisów, to możnaby powiedzieć, że redaktor naczelny odpowiada za całokształt pracy redakcji. Tylko problem jest taki, że ja nie wiem, kto jest dziś redaktorem naczelnym w telewizji.

Na pewno nie jest to szef anteny. Kiedyś powoływaliśmy szefa spółki i to była jedna nominacja, a druga to była nominacja redaktora naczelnego. I to jest trochę niedostrzegany problem - tworzący stan sprzeczny z ustawą.

Oczywiście redaktor, czy wydawca odpowiada za kształt programu, ale także w granicach zaufania do autora, który swoją twarzą i nazwiskiem ponosi odpowiedzialność za to, o czym mówi, z kim rozmawia i co z tego programu wynika. Tymczasem w tym wypadku mieliśmy wyraźnie do czynienia z rodzajem działań cenzorskich, nakierowanych, nota bene, na byłego pracownika telewizji. 

Takie interwencje tworzą zupełnie niepotrzebne zadrażnienia i przekreślają zasadę, że każdy powinien sam za siebie odpowiadać. Bez potrzeby korygowania przez mniej, czy bardziej umocowanych redaktorów. 

Może gdyby istniało głębokie przekonanie, że do programu wybiera się szaleniec, albo osoba, która znana jest z prowokowania widowni, wtedy - z troski o widzów - można by ograniczyć zaproszenia. Ale nie ten powód był przecież motywem działania władz telewizji w przypadku pana Karnowskiego.

Władze telewizji chcą teraz na nowo spisać zasady współpracy z Janem Pospieszalskim, by na przyszłość uniknąć podobnych, mówiąc oględnie, "nieporozumień". Czy da się w takiej umowie przewidzieć wszystkie potencjalne "punkty zapalne", bez naruszania autonomii programu?

To prowadzi do absurdu, bo trzeba by na takim wykazie umieścić zakaz zapraszania ludożerców, zwolenników kataklizmu atomowego, ludzi którzy są zwolennikami eksterminacji wszystkich blondynów o niebieskich oczach itd. I tak powstanie wykaz, który i tak nie będzie pełny. I nikt na świecie poważnie by go nie potraktował. Istnieje wszakże zwyczaj, w ramach każdej redakcji, polegający na niepisanym porozumieniu i honorowaniu tego, co strony ze sobą ustalają, czego od siebie oczekują. Na pewno zawierane wcześniej, a nie po fakcie. Inaczej bowiem mamy do czynienia z krępowaniem swobody autora i z niewątpliwymi działaniami cenzorskimi.

A czy są jakieś wyraźne różnice pomiędzy powinnościami mediów publicznych i prywatnych w tym zakresie?

To ciekawe pytanie. Miałem kiedyś do czynienia z przypadkiem, kiedy właściciel powiedział, że on sobie nie życzy pewnej osoby na antenie ze względu na jakieś tam zaszłości z dawnych czasów. I to zostało uszanowane w ramach uhonorowania uprawnień właściciela. Chociaż moim zdaniem niepotrzebnie ów właściciel te dwie rzeczy łączył. Natomiast media publiczne nie są prywatną własnością kogokolwiek, poza Skarbem Państwa, więc de facto widzów. Więc tu nikt nie może postępować tak, jakby był prywatnym właścicielem żarówki i krzesła w studio.

not. Anna Sarzyńska

[fot. Jan Pospieszalski"Bliżej"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook