Jedynie prawda jest ciekawa


Markiewicz: Ten konflikt nie jest nikomu potrzebny

27.02.2013

Rozmowa z Markiem Markiewiczem, byłym szefem KRRiT, publicystą.

Stefczyk.info: Jak informuje KRRiT w drugim konkursie na miejsce na multipleksie pojawiły się dwa wnioski o nadanie koncesji na program społeczno-religijny. Jeden trafił od wydawcy Telewizji Trwam, drugi od spółki zależnej od Point Group, wydawcy m.in. tygodnika "Wprost" oraz "Do Rzeczy". Jak Pan to ocenia?

Marek Markiewicz: Przede wszystkim muszę powiedzieć, że nie rozumiem decyzji o odrzuceniu pierwotnego wniosku TV Trwam o nadanie koncesji. Obecne zabiegi Rady również mnie dziwią. Grupowanie wnioskodawców i dzielenie ich na jakieś podgrupy, według rodzaju kanału, jaki mają nadawać, w mojej ocenie to wykroczenie poza kompetencje Rady. Rada powinna oceniać program, a nie dzielić nadawców na grupy, w zależności od tego, jaki program chcą oni nadawać. To są dwie różne sprawy. W mojej ocenie TV Trwam, jako nadawca nadający od lat, powinna mieć miejsce na multipleksie. Nie znam obecnych wniosków, ale byłoby bardzo niedobrze, gdyby się okazało, że Rada tworzy kolejne problemy dla TV Trwam przy rozpoznaniu jej pierwszego wniosku.

Wyobraża pan sobie sytuację, by TV Trwam nie otrzymała również obecnie koncesji?

Oczywiście, że sobie to wyobrażam, skoro TV Trwam nie otrzymała koncesji poprzednio. Jednak tu nie idzie o wyobraźnię. Ja całą procedurę oceniam krytycznie. Skoro w obronie sprawiedliwego traktowania TV Trwam wypowiedziało się tyle osób, to znaczy, że ta telewizja ma swoją rację społeczną. Z tego tytułu, po spełnieniu warunków formalnych, tę koncesję powinna dostać.

Czy niepokój w związku z wnioskiem Point Group o koncesje dla TV Trwam jest uprawniony?

Ta sprawa jest od początku obarczona pewnym rodzajem niepokoju. Obecnie również można mieć niepokój o przyszłość procedury koncesyjnej oraz rozstrzygnięcia w tej sprawie. W mojej ocenie przyznanie Telewizji Trwam powinno mieć miejsce już dawno. Gdyby przesłanką w tej sprawie była jedynie ocena programu oraz zainteresowanie jego nadawaniem, to koncesja telewizji zostałaby przyznana. TV Trwam te wymogi wypełnia.

Pojawiają się komentarze, że sprawa koncesji dla TV Trwam do pytanie o demokrację praworządność. Na ile poważna jest ta sprawa?

Staram się nie używać wielkich słów do oceny procedur, które w dużej części są urzędnicze, ale mają również wymiar społeczny. Ten konflikt w moim przekonaniu nie jest nikomu potrzebny. Rada ma tysiące sposobów, by domagać się uzupełnienia formalnych ubytków we wniosku. Rada nie jest uprawniona do podejmowania zupełnie arbitralnych decyzji, nie jest uprawniona do arbitralnej oceny o nieprzydatności telewizji, która ma ogromne rzesze widzów.

Rozmawiał Nal
[Fot. Stiopa/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook