Jedynie prawda jest ciekawa

Markiewicz o Warszawie: Trzeba ocenić system

04.02.2017

„Czy została stworzona bardziej na potrzeby polityczne, czy bardziej na potrzeby Warszawy?” - mówiła w „Salonie Dziennikarskim” o projekcie utworzenia metropolii warszawskiej Dorota Łosiewicz, publicystka portalu wPolityce.pl.

Goście wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” i portalu wPolityce.pl komentowali plany stworzenia metropolii warszawskiej. 

„Rozrost miasta jest naturalny i to dotyczy wszystkich metropolii na całym świecie” – zauważył Piotr Zaremba, zastępca redaktora naczelnego tygodnika „w Sieci”. 

Jak dodał, decyzja Prawa i Sprawiedliwości w tej sprawie z pewnością jest motywowana wyborczo, ze względu na „inną barwę polityczną” gmin, które miałyby zostać włączone do metropolii. 

„Oczywiście mieszkańcy tych miejscowości, moim zdaniem, raczej skorzystają” - dodał. Ale publicysta zwrócił też uwagę, że jeżeli ktoś na tym straci, to mieszkańcy Warszawy, którzy będą musieli się dzielić. 

Jak zauważył mec. Marek Markiewicz, prawnik i wykładowca UKSW, to kolejny projekt aglomeracyjny dotyczący Warszawy. 

„Na tym etapie nie budzi to mojego oporu, bo widzę pewną naturalną tendencję jednoczenia obszaru gospodarczego. Prawdopodobnie jednak to skończy się na tym, że ta czy tamta ekipa stworzy wielką Warszawę” - mówił. 

Z kolei Dorota Łosiewicz, publicysta portalu wPolityce.pl, zwróciła uwagę na słabości w przygotowaniu projektu ustawy tworzącej metropolię warszawską. 

„Sam twórca ustawy zapytany o to ile artykułów ma ustawa, niestety tego nie wiedział. To pozwala mieć wątpliwości co do intencji przygotowania tej ustawy. Czy została stworzona bardziej na potrzeby polityczne, czy bardziej na potrzeby Warszawy?” – zapytała publicystka. 

Podkreśliła również, że jeżeli mieszkańcy gmin ocenią, że próbuje się coś rozegrać za ich plecami, mogą się zbuntować przeciwko tym planom. „Jeżeli poczują, że się nimi manipuluje, mogą zagłosować inaczej” – dodała.

Przy okazji tematu Warszawy, w dyskusji pojawiła się również sprawa reprywatyzacji. Mec. Markiewicz odniósł się do głośnych zatrzymań CBA także w stołecznym ratuszu. 

„Trzeba ocenić także system, który działa. Jak widać, nie mógłby działać najbardziej oszukańczy adwokat bez sprzedajnego urzędnika. Wsadzono obu” - powiedział prawnik.


ak

[fot. SI/TVP Info]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook