Jedynie prawda jest ciekawa


Pilis: Kibice tworzą alternatywę wobec mainstreamu

05.01.2014

Jasna Góra zawsze była miejscem otwartym dla tych, którzy chcieli przyjść, pomodlić się i szukać jakiegoś wsparcia. Myślę, że to ma miejsce także w odniesieniu do kibiców, do wszystkich tych grup, które czują się rzeczywiście w jakiś sposób wykluczone - mówi portalowi Stefczyk.info Mariusz Pilis, twórca filmu "Bunt stadionów", uczestnik VI Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców.

Stefczyk.info: Z jakim nastawieniem przyjeżdżają na Jasną Górę kibice? Czy to spotkanie towarzyskie, czy przede wszystkim pielgrzymka?

Mariusz Pilis: Myślę, że to przede wszystkim pielgrzymka, to ma wartość właśnie w tym wymiarze. Oczywiście ludzie spotykają się tutaj i wymieniają myśli i poglądy na różne tematy. To też służy integracji środowisk kibicowskich ponad podziałami klubowymi, które są wciąż bardzo mocne. Dlatego ta pielgrzymka to bardzo cenna inicjatywa. Dobrze, że trwa, że z roku na rok się rozwija. Takie sprawy należy tylko wspierać.

 

Widzimy tutaj obok siebie kibiców Wisły Kraków i Legii Warszawa, gdzie indziej to środowiska nie do pogodzenia. A tutaj, owszem. Na czym polega fenomen tego spotkania?

Tu już czasem udaje się także na innych polach i ma to zapewne jakiś związek właśnie z tą pielgrzymką. A fenomen polega na tym, że są sprawy ważniejsze, że są sprawy ponad podziały klubowe, które warto szanować, warto kultywować i warto się wznosić ponad te animozje, które na codzień przy okazji meczów klubowych mają miejsce.

 

A czy tych kibiców nie łączy przypadkiem wspólny wróg, który akurat teraz nazywa się Donald Tusk?

Przypominam, że jesteśmy na Jasnej Górze, jesteśmy w miejscu modlitewnym, więc tu nie ma wroga, tu wszyscy są przyjaciółmi. To, że to się przenosi na ewentualne jednoczenie się w takich kwestaich grup kibicowskich jest zrozumiałe. Ci ludzie nie żyją przecież w próżni, tylko w kraju, który ma swoje problemy. Te problemy przenoszą się także na te środowiska i widać je bardzo wyraźnie.

 

Czy Jasna Góra jest najlepszym miejscem do tego, żeby skupiać, wręcz jednać tych na swój sposób wykluczonych obywateli?

Zawsze tak było, Jasna Góra zawsze była miejscem otwartym dla tych, którzy chcieli przyjść, pomodlić się i szukać jakiegoś wsparcia. Myślę, że to ma miejsce także w odniesieniu do kibiców, do wszystkich tych grup, które czują się rzeczywiście w jakiś sposób wykluczone. Albo może nie wykluczone, co zastygmatyzowane. To chyba najodpowiedniejsze słowo do tego, co w tej chwili wokół ruchu kibicowskiego się dzieje, w największych mediach oczywiście.

 

Na czym polega to stygmatyzowanie? I komu zależy na tym, że to właśnie ta grupa ma być wytknięta?

To bardzo długi temat. Myślę, że przede wszystkim to ma związek z tym, że ruchy kibicowskie są fenomenem oddziałującym na skalę masową. Po drugie, sięgają po młodych ludzi. Po trzecie, tworzą alternatywę ideologiczną, światopoglądową, społeczną dlatego wszystkiego, co nazywa się mainstreamem. Więc to przeszkadza, także z powodów historycznych. Długo by o tym mówić, ale wydaje się, że to właśnie jest ta linia sporu, która powoduje, że te środowiska są tak "malowane" w mediach głównego nurtu.

 

Tutaj w Częstochowie widzimy jedno oblicze kibiców, ale przecież nie zaprzeczy pan, że w tym środowisku są także chuligani?

Są, oczywiście, że są. Ale po stronie lewicowej też są chuligani.

 

Tutaj widzimy to oblicze patriotyczne, czy to właśnie władze uwiera?

Tak, to jest to, co uwiera. Bo to jest to, co odwołuje się do wartości, które nie są popularne w tym głównym nurcie. Więc musi uwierać. Skoro tak, to musi także budzić reakcję, z reguły negatywną i w sumie nieprawdziwą, takie mam wrażenie.

 

A jaka jest tendencja? Czy w 2014 roku kibice będą postrzegani lepiej, czy ten konfrontacyjny kurs z władzą jeszcze się zaostrzy?

Trudno się tu bawić we wróżby, bo nic nie wskazuje na to, żeby miało być inaczej niż do tej pory. Po drugie trudni też szukać w obszarze czy sportowym, czy społecznym, czy politycznym konkretnych wydarzeń, które miałyby wpływ na ten ruch. Myślę, że on się będzie rozwijał w takim tempie i kierunku, jaki sam sobie przyjmie. I myślę, że to jest także jedną z większych jego wartości, że nie odpowiada na kalendarium wydarzeń i rzeczy, które się dzieją w Polsce w innych sferach.

 

Czego by pan - kibic życzył innym kibicom na 2014 rok?

Tego, żeby wreszcie mogli się uśmiechać po tym, jak o nich będą pisali w różnych gazetach.

 

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook