Jedynie prawda jest ciekawa


Marine Le Pen: Jestem anty-Merkel. UE staje się totalitarna

23.12.2016

"Wszyscy, którzy nie akceptują teraz obowiązującego ładu, są określani jako faszyści. To żałosne. Cała Europa utknęła na mieliźnie. Kompletnie przestała działać" - mówiła w rozmowie z "Polska Times" Marine Le Pen.

Francuska polityk w rozmowie z Agatonem Kozińskim, zwraca uwagę na kryzys w jaki coraz głębiej zapada się Europa.

"Wyraźnie widać, że cała Europa utknęła na mieliźnie. Kompletnie przestała działać. (…) Europa nie jest w stanie odbudować wzrostu gospodarczego, skutecznie walczyć z biedą na kontynencie. Po prostu nie działa. A kryzys migracyjny był całkowitą porażką Europy na wszystkich frontach. Widać, że Europejczycy zaczynają sobie z tego zdawać sprawę. Ale jednocześnie im bardziej Europa przegrywa, tym bardziej staje się autorytarna, a nawet wręcz totalitarna, gdyż coraz częściej działa wbrew oczekiwaniom ludzi mieszkających na naszym kontynencie" - podkreśla

Le Pen podkreśla, że każdy, kto nie zgadza się z obowiązującym stanem określany jest faszystą. 

"Każdy, kto nie zgadza się z obecnym porządkiem w Unii Europejskiej, jest tak nazywany. Przecież podobnie mówi się o Andrzeju Dudzie, Viktorze Orbanie, Donaldzie Trumpie, czy Władimirze Putinie. Każdy! Wszyscy, którzy nie akceptują teraz obowiązującego ładu, są określani jako faszyści. To żałosne" - mówi.

Francuska przyznaje, że jest przeciwna postępującej dzikiej globalizacji i jest za zamknięciem granic w gospodarce. 

"Dzika globalizacja, to znaczy globalizacja, które nie jest uporządkowana żadnymi przepisami, żadnymi ograniczeniami, żadnymi regułami, jest totalitaryzmem. To totalitaryzm zakładający, że wszystko można sprzedać. Globalizacja stała się ideologią, która przekracza granice, bariery, a jednocześnie niszczącą naszą pozycję gospodarczą. Opowiadam się za współpracą, także za rozwijaniem kooperacji handlowej, ale sprzeciwiam się wolności, która sprowadza się do oszukiwania innych. Dlatego właśnie opowiadam się przywróceniem granic - także w gospodarce" - czytamy w "Polska Times".

Zdaniem szefowej Frontu Narodowego Unia Europejska nie jest w stanie zagwarantować europejczykom szczęścia i bezpieczeństwa.

"Unia Europejska, którą mamy dziś, nie jest w stanie wyprodukować nic oprócz nędzy oraz nieszczęścia. Ona łamie ludzi, zmusza ich, by wyrzekali się własnych wartości. Unii nie da się naprawić. To niemożliwe. To jest jak z komunizmem - jego też nie dało się naprawić, choć przecież ciągle się o tym mówiło. Unia nie działa, bowiem Europejczycy mają jej dosyć" - mówi.

Polityk podkreśla, że w jej wizja Unii Europejskiej zakłada więcej suwerenności państw narodowych.

"Wierzę w Europę wolnych, suwerennych państw, które ze sobą współpracują. Dobrowolnie, nie pod przymusem. Każdy kraj powinien samodzielnie decydować, do którego projektu zamierza się przyłączyć, nie powinno być tak, że jest obowiązek przyłączania się do poszczególnych rozwiązań. Jeśli będziemy zmuszać do przyłączania się, to taki system nigdy nie będzie działał. Choć taki system na pewno działa w przypadku Niemiec, które są dyrygentem całej orkiestry. Ale to, co się sprawdza w przypadku Berlina, nie musi być korzystne dla pozostałych" - zauważa.

Francuska europosłanka nie kryje także swojej niechęci do wizji Merkel, która narzucana jest całej Europie.

"Jestem anty-Merkel. Angela Merkel broni przede wszystkim interesów Niemiec - i ja to świetnie rozumiem i mam za to dla niej szacunek. Ale to, że narzuca swój model innym krajom przy pomocy przymusu, jest dla mnie nie do zaakceptowania. Różnimy się całkowicie naszą wizją - pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym. Różnimy się także tym, że ja swojej wizji nie zamierzam narzucać innym. (...) Całej Europie starała się narzucić swój punkt widzenia odnośnie migrantów, zapraszając do Niemiec milion przybyszów - a później chciała, by duża część z nich trafiła do innych krajów europejskich, które ich wcale u siebie nie chciały. Jak to nazwać, jak nie próbą narzucania innym własnego modelu?" - podkreśla.

W rozmowie z dziennikarzem tłumaczy się także, ze swojej znajomości z Putinem.

"Nie łączą mnie z nim żadne stosunki szczególne. Mam normalne relacje z Władimirem Putinem - takie same jak chociażby z Donaldem Trumpem. Jestem zwolenniczką budowy świata multipolarnego i uważam, że należy utrzymywać dobre stosunki z dwoma najważniejszymi potęgami świata: Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Należy rozmawiać z Moskwą, bo inaczej ten kraj stworzy z Chinami jednorodny blok - a taka sytuacja byłaby dla Europy groźna. Francja ma szczególne relacje z Rosją, mam długą historię współpracy. Jestem przekonana, że Francja ma do odegrania wyjątkową rolę w budowaniu równowagi między krajami. Nie można poddawać Rosji ostracyzmowi, dążyć, by stała się pariasem" - mówi.

Cały wywiad można przeczytać na stronie "Polska Times".

kk/Polska Times

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook