Jedynie prawda jest ciekawa


Marine Le Pen: Jestem anty-Merkel. UE staje się totalitarna

23.12.2016

"Wszyscy, którzy nie akceptują teraz obowiązującego ładu, są określani jako faszyści. To żałosne. Cała Europa utknęła na mieliźnie. Kompletnie przestała działać" - mówiła w rozmowie z "Polska Times" Marine Le Pen.

Francuska polityk w rozmowie z Agatonem Kozińskim, zwraca uwagę na kryzys w jaki coraz głębiej zapada się Europa.

"Wyraźnie widać, że cała Europa utknęła na mieliźnie. Kompletnie przestała działać. (…) Europa nie jest w stanie odbudować wzrostu gospodarczego, skutecznie walczyć z biedą na kontynencie. Po prostu nie działa. A kryzys migracyjny był całkowitą porażką Europy na wszystkich frontach. Widać, że Europejczycy zaczynają sobie z tego zdawać sprawę. Ale jednocześnie im bardziej Europa przegrywa, tym bardziej staje się autorytarna, a nawet wręcz totalitarna, gdyż coraz częściej działa wbrew oczekiwaniom ludzi mieszkających na naszym kontynencie" - podkreśla

Le Pen podkreśla, że każdy, kto nie zgadza się z obowiązującym stanem określany jest faszystą. 

"Każdy, kto nie zgadza się z obecnym porządkiem w Unii Europejskiej, jest tak nazywany. Przecież podobnie mówi się o Andrzeju Dudzie, Viktorze Orbanie, Donaldzie Trumpie, czy Władimirze Putinie. Każdy! Wszyscy, którzy nie akceptują teraz obowiązującego ładu, są określani jako faszyści. To żałosne" - mówi.

Francuska przyznaje, że jest przeciwna postępującej dzikiej globalizacji i jest za zamknięciem granic w gospodarce. 

"Dzika globalizacja, to znaczy globalizacja, które nie jest uporządkowana żadnymi przepisami, żadnymi ograniczeniami, żadnymi regułami, jest totalitaryzmem. To totalitaryzm zakładający, że wszystko można sprzedać. Globalizacja stała się ideologią, która przekracza granice, bariery, a jednocześnie niszczącą naszą pozycję gospodarczą. Opowiadam się za współpracą, także za rozwijaniem kooperacji handlowej, ale sprzeciwiam się wolności, która sprowadza się do oszukiwania innych. Dlatego właśnie opowiadam się przywróceniem granic - także w gospodarce" - czytamy w "Polska Times".

Zdaniem szefowej Frontu Narodowego Unia Europejska nie jest w stanie zagwarantować europejczykom szczęścia i bezpieczeństwa.

"Unia Europejska, którą mamy dziś, nie jest w stanie wyprodukować nic oprócz nędzy oraz nieszczęścia. Ona łamie ludzi, zmusza ich, by wyrzekali się własnych wartości. Unii nie da się naprawić. To niemożliwe. To jest jak z komunizmem - jego też nie dało się naprawić, choć przecież ciągle się o tym mówiło. Unia nie działa, bowiem Europejczycy mają jej dosyć" - mówi.

Polityk podkreśla, że w jej wizja Unii Europejskiej zakłada więcej suwerenności państw narodowych.

"Wierzę w Europę wolnych, suwerennych państw, które ze sobą współpracują. Dobrowolnie, nie pod przymusem. Każdy kraj powinien samodzielnie decydować, do którego projektu zamierza się przyłączyć, nie powinno być tak, że jest obowiązek przyłączania się do poszczególnych rozwiązań. Jeśli będziemy zmuszać do przyłączania się, to taki system nigdy nie będzie działał. Choć taki system na pewno działa w przypadku Niemiec, które są dyrygentem całej orkiestry. Ale to, co się sprawdza w przypadku Berlina, nie musi być korzystne dla pozostałych" - zauważa.

Francuska europosłanka nie kryje także swojej niechęci do wizji Merkel, która narzucana jest całej Europie.

"Jestem anty-Merkel. Angela Merkel broni przede wszystkim interesów Niemiec - i ja to świetnie rozumiem i mam za to dla niej szacunek. Ale to, że narzuca swój model innym krajom przy pomocy przymusu, jest dla mnie nie do zaakceptowania. Różnimy się całkowicie naszą wizją - pod względem politycznym, gospodarczym, społecznym. Różnimy się także tym, że ja swojej wizji nie zamierzam narzucać innym. (...) Całej Europie starała się narzucić swój punkt widzenia odnośnie migrantów, zapraszając do Niemiec milion przybyszów - a później chciała, by duża część z nich trafiła do innych krajów europejskich, które ich wcale u siebie nie chciały. Jak to nazwać, jak nie próbą narzucania innym własnego modelu?" - podkreśla.

W rozmowie z dziennikarzem tłumaczy się także, ze swojej znajomości z Putinem.

"Nie łączą mnie z nim żadne stosunki szczególne. Mam normalne relacje z Władimirem Putinem - takie same jak chociażby z Donaldem Trumpem. Jestem zwolenniczką budowy świata multipolarnego i uważam, że należy utrzymywać dobre stosunki z dwoma najważniejszymi potęgami świata: Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Należy rozmawiać z Moskwą, bo inaczej ten kraj stworzy z Chinami jednorodny blok - a taka sytuacja byłaby dla Europy groźna. Francja ma szczególne relacje z Rosją, mam długą historię współpracy. Jestem przekonana, że Francja ma do odegrania wyjątkową rolę w budowaniu równowagi między krajami. Nie można poddawać Rosji ostracyzmowi, dążyć, by stała się pariasem" - mówi.

Cały wywiad można przeczytać na stronie "Polska Times".

kk/Polska Times

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook