Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Suski: Radom znów dał przykład Polsce

18.06.2013

"To skandal, że dzisiejsze władze nie żałują pieniędzy na renowację pomników najeźdźcy, a nie chcą uhonorować polskiego prezydenta – bohatera, który zginął pełniąc swoje obowiązki" - mówi Marek Suski, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Stefczyk. info: Panie pośle, to ważny dzień dla pana? Udało się odsłonić pomnik dokładnie w dzień urodzin prezydenta...

Marek Suski: Tak, postanowiliśmy, że właśnie w tym dniu oddamy pomnik, żeby upamiętnić dzień jego urodzin. To początkowo miał być pomnik samego Lecha Kaczyńskiego. Ale już w trakcie prac powstał pomysł, żeby poświęcić go parze prezydenckiej. Było to przykładne małżeńtwo. Razem żyli, razem zginęli, stanowili jedno ciało, co w jakimś sensie ten pomnik symbolicznie oddaje, bo małżonkowie są jakby wrośnięci w siebie. Także jest to zarazem symbol wspaniałego państwowego urzędnika, patrioty, ale też symbol małżeństwa.

To jest pomnik sfinansowany z cegiełek. Trudno było uzbierać potrzebną sumę?

Ludzie dawali chętnie, ale ponieważ nie są zbyt bogaci – to w większości były to cegiełki po 10 złotych, więc musieliśmy wystawiać stolik: i podczas deszczu i zimą i podczas marszy. Udało się zebrać około 220. To wystarczy na sfinansowanie pomnika niemal w całości. Brakuje nam jeszcze kilku tysięcy, ale myślę, że kiedy pomnik już stoi i ludziom się po prostu podoba - bez trudu uda się zebrać barkującą sumę. Tak, że będziemy mogli zapłacić wszystkim wykonawcom. Oni wykonali swoją pracę naprawdę z dużym poświęceniem. W ostatnich dniach pracowali po nocach, żeby zdążyć na czas.

Radom jest pierwszym miastem, który wzniósł pomnik Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie. Czy należy się tu dopatrywać jakiegoś symbolu historycznego?

Chciałbym, żeby tak było. Kiedyś Radom dał sygnał do walki z komunizmem. Wtedy spotkała go za to kara. Mam nadzieję, że w wolnej Polsce za dawanie dobrego przykładu – spotka go nagroda.

Jak to rozumieć, że do tej pory Lech Kaczyński nie doczekał się pomnika państwowego? Musieli go wznieść obywatele...

To jest nie tylko pomnik pary prezydenckiej ale też wszystkich ofiar. Bo obok jest tablica, na której są nazwiska wszystkich ofiar Smoleńska. I jeśli dzisiejsze władze nie żałują pieniędzy na renowację pomników najeźdźców, które wciąż w Polsce stoją, a nie chcą uhonorować polskiego prezydenta – bohatera, który zginął pełniąc swoje obowiązki, to ja to oceniam jako wielki skandal. To jest grzech śmiertelny, który ci ludzie biorą na swoje sumienie. I myślę, że będą za to rozliczeni. Nie tylko w niebie, ale i tu na ziemi, jeszcze za naszego życia.


rozmawiała Anna Sarzyńska

[fot. AS]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook