Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Pyza we "wSieci": Nierozliczony Donald Tusk

13.10.2016

„Oskarżony Donald T.” – tak już niedługo gazety mogą pisać o byłym polskim premierze. Obecnemu szefowi Rady Europejskiej grożą zarzuty karne i widmo nawet 10-letniej odsiadki. To bardzo realny scenariusz, jeśli na chłodno przeanalizuje się Kodeks karny w kontekście decyzji podjętych przez Tuska – pisze w artykule „Proces Tuska?” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” dziennikarz śledczy Marek Pyza.

Według Marka Pyzy, tym, co może pogrążyć byłego premiera są zaniedbania, jakich miał dopuścić się w kwietniu 2010 roku w związku z katastrofą smoleńską i wyjaśnianiem jej przyczyn. Pyza udowadnia, że Tusk, zgadzając się na  badanie przyczyn katastrofy w oparciu o Konwencję Chicagowską nie tylko naruszył polskie przepisy, a wręcz jawnie działał na szkodę państwa.

Tu dochodzimy do kolejnego naruszenia prawa przez premiera. Każda taka umowa międzynarodowa (nawet ustna) powinna być zatwierdzona przez Radę Ministrów. Nie doszło do tego (co jest złamaniem ustawy o umowach międzynarodowych z 2000 r.). Nadto — umowa Tusk–Putin była sprzeczna z polskim prawem lotniczym z 2002 r., określającym samoloty należące do Sił Zbrojnych RP jako państwowe (czyli w rozumieniu prawa — wojskowe), a nie cywilne. Nie wspominając już o delikcie konstytucyjnym, jakim było przyjęcie konwencji wbrew polskiemu interesowi. – podkreśla Pyza. 

A to, jak przekonuje dziennikarz, jest przestępstwem, o którym mówi 129 artykuł Kodeksu Karnego:  „Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę RP, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Odpowiedzialność za szkodliwe działanie podczas wyjaśniania przyczyn tragedii smoleńskiej to jedno, ale za Tuskiem ciągną się też inne sprawy, w których mogło dochodzić do nadużyć. Wylicza je publicysta „wSieci” i komentator polityczny  Stanisław Janecki. Chodzi o sprawę Amber Gold, sprzedaż po zaniżonych cenach sodowego giganta, czyli Ciechu, tzw aferę hazardową oraz aferę stoczniową. 

W ujawnionej w październiku 2009 r. aferze stoczniowej chodziło o odpowiedzialność premiera Tuska. Tym razem za działania Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, czyli za fikcyjny przetarg na sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Z dokumentów CBA wynika, że przetarg był ustawiony tak, aby wygrał go tylko jeden podmiot — Stiching Particulier Fonds Greenrights. Ustawienie przetargu służyło libańskiemu handlarzowi bronią Abdulowi Rahmanowi El-Assirowi – przekonuje Jancecki .

Jednak to nie wszystko:

Odrębna kwestia, która mogłaby być rozpatrywana w kategoriach odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, to działania Donalda Tuska jako premiera, gdy zaczął się on ubiegać o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Przez prawie rok, a może i dłużej, premier Tusk tak sprawował władzę, szczególnie w dziedzinie polityki zagranicznej, żeby nie zmniejszyć swoich szans na objęcie nowego stanowiska. Trudno obliczyć, ile to kosztowało Polskę w wymiarze gospodarczym, a jeszcze trudniej wyliczyć koszty wynikające z defensywnej i bojaźliwej polityki zagranicznej w tym czasie – wylicza publicysta „wSieci". 

Za co jeszcze Donald Tusk może być pociągnięty do odpowiedzialności w związku z katastrofą? Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” – dostępnym już od 10 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook