Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Pyza we "wSieci": Nierozliczony Donald Tusk

13.10.2016

„Oskarżony Donald T.” – tak już niedługo gazety mogą pisać o byłym polskim premierze. Obecnemu szefowi Rady Europejskiej grożą zarzuty karne i widmo nawet 10-letniej odsiadki. To bardzo realny scenariusz, jeśli na chłodno przeanalizuje się Kodeks karny w kontekście decyzji podjętych przez Tuska – pisze w artykule „Proces Tuska?” w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” dziennikarz śledczy Marek Pyza.

Według Marka Pyzy, tym, co może pogrążyć byłego premiera są zaniedbania, jakich miał dopuścić się w kwietniu 2010 roku w związku z katastrofą smoleńską i wyjaśnianiem jej przyczyn. Pyza udowadnia, że Tusk, zgadzając się na  badanie przyczyn katastrofy w oparciu o Konwencję Chicagowską nie tylko naruszył polskie przepisy, a wręcz jawnie działał na szkodę państwa.

Tu dochodzimy do kolejnego naruszenia prawa przez premiera. Każda taka umowa międzynarodowa (nawet ustna) powinna być zatwierdzona przez Radę Ministrów. Nie doszło do tego (co jest złamaniem ustawy o umowach międzynarodowych z 2000 r.). Nadto — umowa Tusk–Putin była sprzeczna z polskim prawem lotniczym z 2002 r., określającym samoloty należące do Sił Zbrojnych RP jako państwowe (czyli w rozumieniu prawa — wojskowe), a nie cywilne. Nie wspominając już o delikcie konstytucyjnym, jakim było przyjęcie konwencji wbrew polskiemu interesowi. – podkreśla Pyza. 

A to, jak przekonuje dziennikarz, jest przestępstwem, o którym mówi 129 artykuł Kodeksu Karnego:  „Kto, będąc upoważniony do występowania w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej w stosunkach z rządem obcego państwa lub zagraniczną organizacją, działa na szkodę RP, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Odpowiedzialność za szkodliwe działanie podczas wyjaśniania przyczyn tragedii smoleńskiej to jedno, ale za Tuskiem ciągną się też inne sprawy, w których mogło dochodzić do nadużyć. Wylicza je publicysta „wSieci” i komentator polityczny  Stanisław Janecki. Chodzi o sprawę Amber Gold, sprzedaż po zaniżonych cenach sodowego giganta, czyli Ciechu, tzw aferę hazardową oraz aferę stoczniową. 

W ujawnionej w październiku 2009 r. aferze stoczniowej chodziło o odpowiedzialność premiera Tuska. Tym razem za działania Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Agencji Rozwoju Przemysłu, czyli za fikcyjny przetarg na sprzedaż majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Z dokumentów CBA wynika, że przetarg był ustawiony tak, aby wygrał go tylko jeden podmiot — Stiching Particulier Fonds Greenrights. Ustawienie przetargu służyło libańskiemu handlarzowi bronią Abdulowi Rahmanowi El-Assirowi – przekonuje Jancecki .

Jednak to nie wszystko:

Odrębna kwestia, która mogłaby być rozpatrywana w kategoriach odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu, to działania Donalda Tuska jako premiera, gdy zaczął się on ubiegać o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Przez prawie rok, a może i dłużej, premier Tusk tak sprawował władzę, szczególnie w dziedzinie polityki zagranicznej, żeby nie zmniejszyć swoich szans na objęcie nowego stanowiska. Trudno obliczyć, ile to kosztowało Polskę w wymiarze gospodarczym, a jeszcze trudniej wyliczyć koszty wynikające z defensywnej i bojaźliwej polityki zagranicznej w tym czasie – wylicza publicysta „wSieci". 

Za co jeszcze Donald Tusk może być pociągnięty do odpowiedzialności w związku z katastrofą? Więcej w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” – dostępnym już od 10 października, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

kk/

[fot. EPA/PAP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook