Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Król o "jakbylizmie" opozycji

08.05.2017

Kocham opozycję totalną. Jest jak eliksir młodości, lepsza niż krem antyejdżing. Krem wygładza zmarszczki na gębie, a opozycja totalna dodatkowo redukuje fałdy na mózgu -- pisze Marek Król w Super Expressie.

Komentując ostanią demonstrację opozycji publicysta stwierdza: Związek Bojowników o Wolność i Demokrację znowu wyległ na ulice Warszawy. Pod światłym przewodnictwem Grzegorza Schetyny w Marszu Wolności zjednoczyły się stare formacje ZBoWiD z bezpieczniakami i milicjantami z czasów PRL oraz bojownicy o wolność i demokrację z III RP.

I wyznaje z przekąsem:  "Od razu poczułem się o trzydzieści lat młodszy, kiedym zobaczył starych utrwalaczy władzy ludowej złączonych z budowniczymi demokracji pomunistycznej. A wszystko pod hasłem Agnieszki Holland, żeby było tak, jak było, czyli jakbylizmu." 

Jak zauważa autor felietonu Schetyna zapowiedział przy okazji surowe personalne rozliczenie obecnej władzy tuż po zwycięstwie.

"Niestety, nie podano, kiedy to nastąpi. Na razie demonstranci musieli się zadowolić hasłem: jakbylizm tak, wybaczenia nie." 

"Do tego Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nie pozwoli na powrót pańszczyzny, co świadczy o bolesnych napięciach w umysłach aparatu PSL" - ironizuje Marek Król. 

"Warto było zobaczyć ten cyrk polityczny. Połączenie granatowych spodni od garnituru z T-shirtem nadało człapomarszowi Grzegorza Schetyny wymiar symbolu dynamicznej opozycji totalnej. Warto było tego dożyć, szczególnie że człapomarsz wolności zakończono na placu Konstytucji. Po ukończeniu budowy socrealistycznego MDM główny plac poświęcono Konstytucji PRL zatwierdzonej przez Stalina. Jakbylizm postępowy nie mógł znaleźć lepszego miejsca!" - kpi dalej publicysta. 

"Istotą jakbylizmu jest zapis dla konstytucji PRL i obecnej. Głosi, że Rzeczpospolita urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej. Na te zasady najczęściej powoływał się Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego. Nikt tych zasad sprawiedliwości nie widział ani w PRL, ani w III RP. Sądy, szczególnie ten konstytucyjny, na podstawie tych zasad uznawały lustrację za niezgodną z konstytucją, a podniesienie wieku emerytalnego za zgodne. W PRL to władza miała monopol na interpretację konstytucji, a w III RP - Trybunał. I dlatego jakbylizm postkomunistyczny i pomunistyczny tak walczą o powrót do przeszłości, zapowiadając represje wobec obecnie rządzących. Jakbylizm tak, wybaczenia nie" - podsumowuje.

ansa/SE

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook