Jedynie prawda jest ciekawa


Marek Król o "jakbylizmie" opozycji

08.05.2017

Kocham opozycję totalną. Jest jak eliksir młodości, lepsza niż krem antyejdżing. Krem wygładza zmarszczki na gębie, a opozycja totalna dodatkowo redukuje fałdy na mózgu -- pisze Marek Król w Super Expressie.

Komentując ostanią demonstrację opozycji publicysta stwierdza: Związek Bojowników o Wolność i Demokrację znowu wyległ na ulice Warszawy. Pod światłym przewodnictwem Grzegorza Schetyny w Marszu Wolności zjednoczyły się stare formacje ZBoWiD z bezpieczniakami i milicjantami z czasów PRL oraz bojownicy o wolność i demokrację z III RP.

I wyznaje z przekąsem:  "Od razu poczułem się o trzydzieści lat młodszy, kiedym zobaczył starych utrwalaczy władzy ludowej złączonych z budowniczymi demokracji pomunistycznej. A wszystko pod hasłem Agnieszki Holland, żeby było tak, jak było, czyli jakbylizmu." 

Jak zauważa autor felietonu Schetyna zapowiedział przy okazji surowe personalne rozliczenie obecnej władzy tuż po zwycięstwie.

"Niestety, nie podano, kiedy to nastąpi. Na razie demonstranci musieli się zadowolić hasłem: jakbylizm tak, wybaczenia nie." 

"Do tego Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że nie pozwoli na powrót pańszczyzny, co świadczy o bolesnych napięciach w umysłach aparatu PSL" - ironizuje Marek Król. 

"Warto było zobaczyć ten cyrk polityczny. Połączenie granatowych spodni od garnituru z T-shirtem nadało człapomarszowi Grzegorza Schetyny wymiar symbolu dynamicznej opozycji totalnej. Warto było tego dożyć, szczególnie że człapomarsz wolności zakończono na placu Konstytucji. Po ukończeniu budowy socrealistycznego MDM główny plac poświęcono Konstytucji PRL zatwierdzonej przez Stalina. Jakbylizm postępowy nie mógł znaleźć lepszego miejsca!" - kpi dalej publicysta. 

"Istotą jakbylizmu jest zapis dla konstytucji PRL i obecnej. Głosi, że Rzeczpospolita urzeczywistnia zasady sprawiedliwości społecznej. Na te zasady najczęściej powoływał się Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Andrzeja Rzeplińskiego. Nikt tych zasad sprawiedliwości nie widział ani w PRL, ani w III RP. Sądy, szczególnie ten konstytucyjny, na podstawie tych zasad uznawały lustrację za niezgodną z konstytucją, a podniesienie wieku emerytalnego za zgodne. W PRL to władza miała monopol na interpretację konstytucji, a w III RP - Trybunał. I dlatego jakbylizm postkomunistyczny i pomunistyczny tak walczą o powrót do przeszłości, zapowiadając represje wobec obecnie rządzących. Jakbylizm tak, wybaczenia nie" - podsumowuje.

ansa/SE

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook