Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

"Kierownictwo PO strukturą zła"

26.09.2011

Edward Ćmiel, proboszcz ze Skawiny, wysłał do posła PO Jacka Krupy, list. Kapłan stwierdza w nim, że poseł nie spełnia kryterium osoby, na którą mogą głosować katolicy. Ksiądz zapowiedział, że swoimi opiniami będzie się dzielił m.in. z wiernymi ze swojej parafii.

„Gazeta Wyborcza” opisując sprawę dziwi się, stanowisku księdza, ponieważ – jak przypomina „GW” - poseł Platformy był jednym z inicjatorów wprowadzenia dnia wolnego w Święto Trzech Króli. Jednak parlamentarzysta, mimo iż mieni się katolikiem, głosował przeciwko ustawie chroniącej każde życie poczęte człowieka. To właśnie głosowanie w tej sprawie miało dać impuls księdzu do zaprotestowania ws. kandydatury Krupy.

Ksiądz ze Skawiny decyzją o zajęciu stanowiska w tej sprawie motywuje m.in. komunikatem z sesji Rady Biskupów Diecezjalnych obradujących w sierpniu na Jasnej Górze. ''Oczekiwanie, że Kościół stanie się wielkim milczącym na czas kampanii wyborczej nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła'' – ogłosili hierarchowie.

Lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek proszony o komentarz w tej sprawie, przyznaje, że przywrócenie 
wolnego dnia w Święto Trzech Króli „jest wielką wartością dla życia chrześcijańskiego”.
- Cieszę się, że możemy świętować je publicznie. Udział w pracach nad jego przywróceniem posła Jacka Krupy jest jego zasługą, której wobec Boga i ludzi nikt mu nie odbierze – mówi portalowi Stefczyk.info Marek 

Jurek. Zaznacza jednak, że żadna pojedyncza zasługa czy nawet wiele zasług nie upoważnia nikogo do działania przeciw dobru wspólnemu i prawom ludzi.

- Norma moralna, przywołana w artykule 57 Evangelium Vitae, jest bardzo jasna: żadna władza nie ma prawa zezwalać na zabijanie niewinnych ludzi, sensem władzy publicznej jest ludzi przed tym chronić – przypomina lider Prawicy Rzeczypospolitej. - Władza Kościoła ma obowiązek zasady te przypominać wszystkim, a od katolików wymagać ich zachowywania. W przeciwnym wypadku wielu ludzi nabiera przekonania, że zasady te mają charakter umowny, że nie sięgają polityki, że nie obowiązują przy wykonywaniu władzy.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że politycy ponoszą większą odpowiedzialność moralną.
- Kościół ma obowiązek o tym przypominać, o to apelować, a od katolików tego się domagać – tłumaczy były 
marszałek Sejmu.

Marek Jurek zaznacza, że w ostatnim numerze „Gościa Niedzielnego” pisze o potrzebie reakcji władzy Kościoła na działania kierownictwa Platformy Obywatelskiej przeciw prawu do życia.

- Kierownictwo to okazało się autentyczną strukturą zła. Oczywiście ofiarą tej struktury - i smutnym przykładem, jak ona działa - jest również poseł Jacek Kurpa. On i inni posłowie mogliby częściowo zadośćuczynić złu, którego byli jednocześnie ofiarami i sprawcami, zmieniając przywództwo partii, które ich do tego nakłoniło na przywództwo zdolne do moralnej odpowiedzialności – zaznacza lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Marek Jurek zauważa, że opinia katolicka nie może i nie powinna udzielać jakiegokolwiek wsparcia politykom, 
którzy głosowali przeciwko życiu.
- W przeciwnym wypadku stajemy się współwinni ich decyzjom, traktujemy je jako decyzje podjęte w naszym imieniu. Posła Krupy nie dotknęły kary kościelne, a jedynie otrzymał wiadomość, że nie powinien – wobec swych decyzji politycznych – liczyć na poparcie świadomych katolickich wyborców – zauważa Jurek.

Polityk zaznacza, że ma nadzieję, iż odważna reakcja ks. prał. Edwarda Ćmiela, wobec którego deklaruje on pełną solidarność, jest zapowiedzią działań wobec głównych sprawców parlamentarnego dramatu, członków kierownictwa partii rządzącej z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

saż

[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. now2 26.10.2016

  Prof. Nowaczyk: "Komisja Millera pracowała na nieprawidłowo odczytanych danych"

  "Wielokrotnie prosiliśmy przedstawicieli komisji Millera o dyskusje, odmawiano nam raz za razem".

 2. Zrzut-ekranu-2016-10-26-o-141647 26.10.2016

  Gadowski: Rządy starzeją się szybciej niż ludzie

  Rok dla rządu to tyle, co dziesięć lat w naszej biografii. Przez 8 lat PO nie zrobiła tyle, ile zrobiono przez ten rok.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 26.10.2016

  Ziemkiewicz o Elizie Michalik: Czy naprawdę jej padło na głowę?

  "Nie ma takiej okropności, której by nie powiedziała. Czy to przekalkulowana strategia biznesowa?"

 4. dad-and-son-14327721920 26.10.2016

  Szymański: Silny ojciec = społeczeństwo bez aborcji

  "Coraz więcej polskich mężczyzn odkrywa bycie tatą jako ważny element własnej tożsamości".

 5. pawlowiczkrystynkaaa 26.10.2016

  Krystyna Pawłowicz złożyła do KRRiT skargę na TVN

  "Organizowane” przez „Fakty” akcje agresji stwarzają realne zagrożenie i pobudzają do agresji widzów ze środowisk obecnej opozycji".

 6. Google1477x83143-2016 25.10.2016

  Prezydent we "wSieci": Poprzedni rząd zapominał o rodzinach

  Andrzej Duda w wyjątkowym wywiadzie dla tygodnika "wSieci".

 7. marzena1 25.10.2016

  Nykiel: Uczestniczki "Czarnego Protestu" są wykorzystywane

  "Widać wyraźnie, że sprawa aborcji to jest jeden z tematów, które bardzo dobrze napędzają rozruchy społeczne jakiejś określonej części kobiet, określonej części Polaków".

 8. romaszewska-stefffff 25.10.2016

  Romaszewska: Tylko Rosjanie mogą zagrozić Łukaszence

  Agnieszka Romaszewska o sytuacji na Białorusi i spotkaniu polskiego ministra z Łukaszenką.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook