Jedynie prawda jest ciekawa


"Kierownictwo PO strukturą zła"

26.09.2011

Edward Ćmiel, proboszcz ze Skawiny, wysłał do posła PO Jacka Krupy, list. Kapłan stwierdza w nim, że poseł nie spełnia kryterium osoby, na którą mogą głosować katolicy. Ksiądz zapowiedział, że swoimi opiniami będzie się dzielił m.in. z wiernymi ze swojej parafii.

„Gazeta Wyborcza” opisując sprawę dziwi się, stanowisku księdza, ponieważ – jak przypomina „GW” - poseł Platformy był jednym z inicjatorów wprowadzenia dnia wolnego w Święto Trzech Króli. Jednak parlamentarzysta, mimo iż mieni się katolikiem, głosował przeciwko ustawie chroniącej każde życie poczęte człowieka. To właśnie głosowanie w tej sprawie miało dać impuls księdzu do zaprotestowania ws. kandydatury Krupy.

Ksiądz ze Skawiny decyzją o zajęciu stanowiska w tej sprawie motywuje m.in. komunikatem z sesji Rady Biskupów Diecezjalnych obradujących w sierpniu na Jasnej Górze. ''Oczekiwanie, że Kościół stanie się wielkim milczącym na czas kampanii wyborczej nie ma uzasadnienia w nauce społecznej Kościoła'' – ogłosili hierarchowie.

Lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek proszony o komentarz w tej sprawie, przyznaje, że przywrócenie 
wolnego dnia w Święto Trzech Króli „jest wielką wartością dla życia chrześcijańskiego”.
- Cieszę się, że możemy świętować je publicznie. Udział w pracach nad jego przywróceniem posła Jacka Krupy jest jego zasługą, której wobec Boga i ludzi nikt mu nie odbierze – mówi portalowi Stefczyk.info Marek 

Jurek. Zaznacza jednak, że żadna pojedyncza zasługa czy nawet wiele zasług nie upoważnia nikogo do działania przeciw dobru wspólnemu i prawom ludzi.

- Norma moralna, przywołana w artykule 57 Evangelium Vitae, jest bardzo jasna: żadna władza nie ma prawa zezwalać na zabijanie niewinnych ludzi, sensem władzy publicznej jest ludzi przed tym chronić – przypomina lider Prawicy Rzeczypospolitej. - Władza Kościoła ma obowiązek zasady te przypominać wszystkim, a od katolików wymagać ich zachowywania. W przeciwnym wypadku wielu ludzi nabiera przekonania, że zasady te mają charakter umowny, że nie sięgają polityki, że nie obowiązują przy wykonywaniu władzy.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że politycy ponoszą większą odpowiedzialność moralną.
- Kościół ma obowiązek o tym przypominać, o to apelować, a od katolików tego się domagać – tłumaczy były 
marszałek Sejmu.

Marek Jurek zaznacza, że w ostatnim numerze „Gościa Niedzielnego” pisze o potrzebie reakcji władzy Kościoła na działania kierownictwa Platformy Obywatelskiej przeciw prawu do życia.

- Kierownictwo to okazało się autentyczną strukturą zła. Oczywiście ofiarą tej struktury - i smutnym przykładem, jak ona działa - jest również poseł Jacek Kurpa. On i inni posłowie mogliby częściowo zadośćuczynić złu, którego byli jednocześnie ofiarami i sprawcami, zmieniając przywództwo partii, które ich do tego nakłoniło na przywództwo zdolne do moralnej odpowiedzialności – zaznacza lider Prawicy Rzeczypospolitej.

Marek Jurek zauważa, że opinia katolicka nie może i nie powinna udzielać jakiegokolwiek wsparcia politykom, 
którzy głosowali przeciwko życiu.
- W przeciwnym wypadku stajemy się współwinni ich decyzjom, traktujemy je jako decyzje podjęte w naszym imieniu. Posła Krupy nie dotknęły kary kościelne, a jedynie otrzymał wiadomość, że nie powinien – wobec swych decyzji politycznych – liczyć na poparcie świadomych katolickich wyborców – zauważa Jurek.

Polityk zaznacza, że ma nadzieję, iż odważna reakcja ks. prał. Edwarda Ćmiela, wobec którego deklaruje on pełną solidarność, jest zapowiedzią działań wobec głównych sprawców parlamentarnego dramatu, członków kierownictwa partii rządzącej z premierem Donaldem Tuskiem na czele.

saż

[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook