Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Marcin Wikło: Przywracanie normalności

04.03.2014

Niezłomni odzyskują swoje nazwiska i należne miejsce w historii.

Z wielu ust słychać, że Instytut Pamięci Narodowej i grupa pod kierownictwem prof. Krzysztofa Szwagrzyka identyfikując szczątki bohaterów antykomunistycznego podziemia robią coś nadzwyczajnego. W sensie historycznego dzieła i tego, co zostanie dla potomnych to rzeczywiście nie do przecenienia. Stąd zapewne spore zainteresowanie tym, co od dwóch lat dzieje się w kwaterze „Ł”.

Niedawno po raz trzeci uczestniczyłem w uroczystości, kiedy rodziny otrzymały dokumenty potwierdzające, że właśnie znaleziono ich bliskich. To ludzie, którzy niejednokrotnie po kilkadziesiąt lat czekali na wieści o swoich ojcach, czy dziadkach. Aby poczuć wyjątkowość chwili wystarczy zamienić z nimi kilka zdań, albo choć spojrzeć prosto w załzawione oczy. Mówią o „zmartwychwstaniu”, „uzupełnieniu rodzinnej historii”, „uldze, bo w końcu wiadomo, gdzie się pomodlić za dusze zamordowanego”. To wzruszające nawet dla kogoś, kto z tymi historiami nie ma nic wspólnego.

Prof. Krzysztof Szwagrzyk jest profesjonalistą. Pewnym siebie, swojej wiedzy i pewnym celu, do którego zmierza wraz ze swoimi współpracownikami. Choć nie pada to zdanie wprost, chodzi o ostateczną klęskę stalinowskiego terroru. Komunistycznych oprawców, którzy pomordowanym w mokotowskim więzieniu (i w setkach innych miejsc) chcieli zabrać nie tylko życie, ale także tożsamość. Zabili ich, owszem, ale ta śmierć stała się początkiem legendy, która będzie trwała.

Czytając historie Żołnierzy Wyklętych/Niezłomnych trudno poskromić emocje. Niełatwo jest zrozumieć, dlaczego przez lata Łupaszka, Zapora, Nil, Laluś, Inka, Uskok byli nazywani bandytami. To było po prostu nienormalne. Teraz oni po kolei odzyskują swoje ciała, nazwiska, groby i należne miejsce w historii. Prof. Szwgarzyk, który zadanie odnalezienia bohaterów traktuje naprawdę jako część służby Rzeczpospolitej, nazywa pracę swojego zespołu skromnie „przywracaniem normalności”. To szalenie elegancki człowiek, który nie lubi się chwalić, choć naprawdę ma czym. Ale mnie wolno to powiedzieć - „przywracanie normalności” to naprawdę wielka sprawa.

Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Słowa kluczowe:

łączka

,

powązki

,

Szwagrzyk

,

IPN

,

historia Polski

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook