Jedynie prawda jest ciekawa


Marcelina: Z dumą przyjmuję patriotyczną "szufladkę"

17.05.2013

Aby napisać tekst na płytę "Panny Wyklęte" musiałam trochę poczytać, obejrzeć kilka filmów, aż mi głupio, że wcześniej temat Żołnierzy Wyklętych jakoś pomijałam - mówi wokalistka w rozmowie z Marcinem Wikło.

Płyta Maleo Reagge Rockers i polskich wokalistek "Panny Wyklęte" wyjdzie pod koniec maja 2013 roku. Jedną z Panien Wyklętych jest Marcelina.

Marcin Wikło: Czy nie irytuje cię to, że mówimy o tobie "jedna z Panien Wyklętych", mimo, że masz już własny dorobek artystyczny?

Marcelina: Nie. Akurat tego rodzaju zaszufladkowanie, myślę że jest na plus. Bo też wyrażamy to, co my sądzimy o tym wszystkim. My jesteśmy za tym, żeby o tych sprawach mówić, więc jakby z dumą przyjęłam tę szufladkę.

Zostałaś zaproszona do tego projektu i jak mówisz niesiesz pewien ciężar. Bo do tej pory piosenki popowe, a teraz coś zupełnie innego. Jak się z tym czujesz?

Bardzo ucieszyłam z zaproszenia. A potem jak emocje opadły pomyślałam, że jest to wyzwanie, bo trzeba napisać tekst, który będzie się opierał o tamte zdarzenia, jakąś wiedzę. Nie byłam zbyt mocna w tych tematach w szkole. Temat Żołnierzy Wyklętych nie był wcześniej poruszany. Było to dla mnie nowe wyzwanie,  ale też coś, co mnie bardzo rozwinęło. Bo jak zaczęłam czytać książki, oglądać filmy, czytać wywiady z dziećmi żołnierzy wyklętych, to zrobiło mi się głupio, że się wcześniej tymi sprawami nie interesowałam. I teraz często sobie myślę, czy ja jestem patriotką, czy nie.

I do jakich wniosków dochodzisz? Jesteś patriotką?

Tak sobie myślałam ostatnio o tym patriotyzmie, że to jest takie bardzo niejednoznaczne sformułowanie. Bo dla każdego może znaczyć coś innego. Dla jednego to oznacza kandydowanie, czy obchodzenie świąt. Ale pomyślałam sobie, że moje zainteresowanie takimi akcjami, co w moim przypadku chyba jest patriotyzmem. I to, że kiedy wyjeżdżam za granicę, to z dumą mówię o tej Polsce, chwalę się ludźmi, którzy u nas coś fajnego zrobili. Bronię też mojego kraju, poza tym dbam o to, co się dzieje na moim podwórku, na moim osiedlu. Na pewno nie jestem anarchistką. Więc myślę, że chyba jednak jestem patriotką.

Mówisz, że musiałaś doczytać, żeby napisać tekst do Panien Wyklętych. Czy w szkole nie zapewniono ci tych informacji?

Tego tematu nie było. Dopiero od niedawana zaczyna się mówić, że są to bohaterowie, a nie na odwrót.

Mówiąc o świętach, są różne sposoby obchodzenia świąt. Może być taki jak Dzień Flagi, marsz z różowymi balonikami i czekoladowym orłem, a może być wyrapowana Rota gdzieś na koncercie przez Lilu . Którzy sposób świętowania do ciebie bardziej trafia?

Chyba jednak Lilu. Myślę, że to jest sposób w jaki i ja najlepiej wyrażam swoje emocje. I w takim marszu chyba bym się źle czuła. Jeśli mam wystąpić w jakimś koncercie to bardzo chętnie. Jest to wyzwanie. Na co dzień piszę sobie o miłości, o swoich problemach. Natomiast to jest postawienie wyzwania – napisz o tym, zobacz jak ci wyjdzie, poczytaj. Także zarówno twórczo poszerzam horyzonty jak i sama się rozwijam.

Czy zdajesz sobie sprawę, że to co robisz, to jest działanie na rzecz tego, że mówienie o patriotyzmie, o narodzie, o ojczyźnie już nie jest obciachem, jak to było jeszcze kilka lat temu?

Myślę, że tak - nie jest obciachem. Zdecydowanie. Też się nad tym zastanawiałam, czy nie jest to jakieś niemodne, bo niektórzy artyści śpiewają o tym, że nie są (patriotami – przyp. red.), a ja śpiewam, że jestem. Ale przemyślałam to sobie i nie jest to jakiś mój przypadkowy wyczyn. Już dwa miesiące temu wiedziałam, że coś takiego będzie. Miałam czas, więc się przygotowałam. Te wszystkie rzeczy składają się na to, że mogę odpowiedzieć  – tak.

rozmawiał Marcin Wikło

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook