Jedynie prawda jest ciekawa


Marcelina: Z dumą przyjmuję patriotyczną "szufladkę"

17.05.2013

Aby napisać tekst na płytę "Panny Wyklęte" musiałam trochę poczytać, obejrzeć kilka filmów, aż mi głupio, że wcześniej temat Żołnierzy Wyklętych jakoś pomijałam - mówi wokalistka w rozmowie z Marcinem Wikło.

Płyta Maleo Reagge Rockers i polskich wokalistek "Panny Wyklęte" wyjdzie pod koniec maja 2013 roku. Jedną z Panien Wyklętych jest Marcelina.

Marcin Wikło: Czy nie irytuje cię to, że mówimy o tobie "jedna z Panien Wyklętych", mimo, że masz już własny dorobek artystyczny?

Marcelina: Nie. Akurat tego rodzaju zaszufladkowanie, myślę że jest na plus. Bo też wyrażamy to, co my sądzimy o tym wszystkim. My jesteśmy za tym, żeby o tych sprawach mówić, więc jakby z dumą przyjęłam tę szufladkę.

Zostałaś zaproszona do tego projektu i jak mówisz niesiesz pewien ciężar. Bo do tej pory piosenki popowe, a teraz coś zupełnie innego. Jak się z tym czujesz?

Bardzo ucieszyłam z zaproszenia. A potem jak emocje opadły pomyślałam, że jest to wyzwanie, bo trzeba napisać tekst, który będzie się opierał o tamte zdarzenia, jakąś wiedzę. Nie byłam zbyt mocna w tych tematach w szkole. Temat Żołnierzy Wyklętych nie był wcześniej poruszany. Było to dla mnie nowe wyzwanie,  ale też coś, co mnie bardzo rozwinęło. Bo jak zaczęłam czytać książki, oglądać filmy, czytać wywiady z dziećmi żołnierzy wyklętych, to zrobiło mi się głupio, że się wcześniej tymi sprawami nie interesowałam. I teraz często sobie myślę, czy ja jestem patriotką, czy nie.

I do jakich wniosków dochodzisz? Jesteś patriotką?

Tak sobie myślałam ostatnio o tym patriotyzmie, że to jest takie bardzo niejednoznaczne sformułowanie. Bo dla każdego może znaczyć coś innego. Dla jednego to oznacza kandydowanie, czy obchodzenie świąt. Ale pomyślałam sobie, że moje zainteresowanie takimi akcjami, co w moim przypadku chyba jest patriotyzmem. I to, że kiedy wyjeżdżam za granicę, to z dumą mówię o tej Polsce, chwalę się ludźmi, którzy u nas coś fajnego zrobili. Bronię też mojego kraju, poza tym dbam o to, co się dzieje na moim podwórku, na moim osiedlu. Na pewno nie jestem anarchistką. Więc myślę, że chyba jednak jestem patriotką.

Mówisz, że musiałaś doczytać, żeby napisać tekst do Panien Wyklętych. Czy w szkole nie zapewniono ci tych informacji?

Tego tematu nie było. Dopiero od niedawana zaczyna się mówić, że są to bohaterowie, a nie na odwrót.

Mówiąc o świętach, są różne sposoby obchodzenia świąt. Może być taki jak Dzień Flagi, marsz z różowymi balonikami i czekoladowym orłem, a może być wyrapowana Rota gdzieś na koncercie przez Lilu . Którzy sposób świętowania do ciebie bardziej trafia?

Chyba jednak Lilu. Myślę, że to jest sposób w jaki i ja najlepiej wyrażam swoje emocje. I w takim marszu chyba bym się źle czuła. Jeśli mam wystąpić w jakimś koncercie to bardzo chętnie. Jest to wyzwanie. Na co dzień piszę sobie o miłości, o swoich problemach. Natomiast to jest postawienie wyzwania – napisz o tym, zobacz jak ci wyjdzie, poczytaj. Także zarówno twórczo poszerzam horyzonty jak i sama się rozwijam.

Czy zdajesz sobie sprawę, że to co robisz, to jest działanie na rzecz tego, że mówienie o patriotyzmie, o narodzie, o ojczyźnie już nie jest obciachem, jak to było jeszcze kilka lat temu?

Myślę, że tak - nie jest obciachem. Zdecydowanie. Też się nad tym zastanawiałam, czy nie jest to jakieś niemodne, bo niektórzy artyści śpiewają o tym, że nie są (patriotami – przyp. red.), a ja śpiewam, że jestem. Ale przemyślałam to sobie i nie jest to jakiś mój przypadkowy wyczyn. Już dwa miesiące temu wiedziałam, że coś takiego będzie. Miałam czas, więc się przygotowałam. Te wszystkie rzeczy składają się na to, że mogę odpowiedzieć  – tak.

rozmawiał Marcin Wikło

[fot. M.Czutko]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook