Jedynie prawda jest ciekawa


Manuela Gretkowska: „Chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło”

04.09.2017

Słynna intelektualistka, założycielka i honorowa przewodnicząca Partii Kobiet, udzieliła wywiadu Jarosławowi Kuźniarowi w paśmie „Onet Rano”.

W rozmowie z dziennikarzem felietonistka i scenarzystka stwierdziła, że „chrześcijaństwo się w Polsce nie przyjęło”.  

Wywiad miał specyficzną formułę, bo redaktor Kuźniar jednocześnie prowadził samochód i rozmawiał z pisarką. Wszyscy, którzy śledzą karierę uzdolnionego redaktora nie mogą być zaskoczeni taką ekwilibrystyką. Wiadomo, że Kuźniar uwielbia intensywne podróże, a w czasie poprzednich wojaży zasłynął szczególną troską o dobre imię polskich turystów.

Dzisiejsza rozmowa, którą obejrzeliśmy - ze względu na intensywność doznań - zaledwie do piątej minuty, rozpoczęła się od utyskiwań na polską szkołę, ze szczególnym uwzględnieniem niedostatku zajęć poświęconych „erotyce” i „sferze seksualnej”. Manuela Gretkowska ze smutkiem zauważyła, iż rodzima edukacja jest w tym względzie nader zacofana, a „w Szwecji dzieci uczą się” – tego, co i jak – „już przedszkolach”.

Pisarka była w wyjątkowo dobrej formie, co można było zauważyć oglądając nawet pierwszych kilka minut programu. W dalszym ciągu narzekań na polską szkołę usłyszeliśmy  także, że dzieci w „polskiej szkole dowiadują się już w pierwszych klasach tego, że koleżanka nie jest pełnowartościowym człowiekiem”. Dlaczego? Zacytujmy pisarkę: – Bo człowiek, to jest taka osoba –  wszyscy rodzimy się równi – jak mówił Rousseau. A Kościół mówi, że Bóg nas stworzył na podobieństwo, czyli każdemu dał rozum i wolność. Natomiast kobietom zabrana jest wolność decydowania o własnym życiu. I tego się uczą dzieci w szkole. I to koniec cytatu. Wszystko jasne, prawda?

Poza narzekaniami na szkołę Gretkowska ponarzekała też redaktorem Kuźniarem na chrześcijaństwo. Usłyszeliśmy m. in., że „chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło”. Na szczęście – przyjęła się u nas Partia Kobiet, dlatego warto wsłuchać się w głos jej liderki, która mówi także to, że „(...) im mocniejszy jest Kościół, tym religijność jest płytsza”. A w ogóle to „Polską rządzi endecja" i stąd to całe zło.

„Onet Rano”, zgodnie z informacją udostępnioną przez nadawcę, to „program nadawany na żywo, dostarczający widzom poranną porcję wiedzy, z którą warto zacząć dzień”. Bez wątpienia warto. Ale jeśli ktoś - mimo wszystko - woli sprawdzony humor, to polecamy raczej Monty Pythona. Albo chociaż tweety redaktora Kuźniara. 

 Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 2. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 3. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 4. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 5. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 6. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 7. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook