Jedynie prawda jest ciekawa

Manuela Gretkowska: „Chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło”

04.09.2017
gretkowska03092017
Manuela Gretkowska: „Chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło”

Słynna intelektualistka, założycielka i honorowa przewodnicząca Partii Kobiet, udzieliła wywiadu Jarosławowi Kuźniarowi w paśmie „Onet Rano”.

W rozmowie z dziennikarzem felietonistka i scenarzystka stwierdziła, że „chrześcijaństwo się w Polsce nie przyjęło”.  

Wywiad miał specyficzną formułę, bo redaktor Kuźniar jednocześnie prowadził samochód i rozmawiał z pisarką. Wszyscy, którzy śledzą karierę uzdolnionego redaktora nie mogą być zaskoczeni taką ekwilibrystyką. Wiadomo, że Kuźniar uwielbia intensywne podróże, a w czasie poprzednich wojaży zasłynął szczególną troską o dobre imię polskich turystów.

Dzisiejsza rozmowa, którą obejrzeliśmy - ze względu na intensywność doznań - zaledwie do piątej minuty, rozpoczęła się od utyskiwań na polską szkołę, ze szczególnym uwzględnieniem niedostatku zajęć poświęconych „erotyce” i „sferze seksualnej”. Manuela Gretkowska ze smutkiem zauważyła, iż rodzima edukacja jest w tym względzie nader zacofana, a „w Szwecji dzieci uczą się” – tego, co i jak – „już przedszkolach”.

Pisarka była w wyjątkowo dobrej formie, co można było zauważyć oglądając nawet pierwszych kilka minut programu. W dalszym ciągu narzekań na polską szkołę usłyszeliśmy  także, że dzieci w „polskiej szkole dowiadują się już w pierwszych klasach tego, że koleżanka nie jest pełnowartościowym człowiekiem”. Dlaczego? Zacytujmy pisarkę: – Bo człowiek, to jest taka osoba –  wszyscy rodzimy się równi – jak mówił Rousseau. A Kościół mówi, że Bóg nas stworzył na podobieństwo, czyli każdemu dał rozum i wolność. Natomiast kobietom zabrana jest wolność decydowania o własnym życiu. I tego się uczą dzieci w szkole. I to koniec cytatu. Wszystko jasne, prawda?

Poza narzekaniami na szkołę Gretkowska ponarzekała też redaktorem Kuźniarem na chrześcijaństwo. Usłyszeliśmy m. in., że „chrześcijaństwo w Polsce się nie przyjęło”. Na szczęście – przyjęła się u nas Partia Kobiet, dlatego warto wsłuchać się w głos jej liderki, która mówi także to, że „(...) im mocniejszy jest Kościół, tym religijność jest płytsza”. A w ogóle to „Polską rządzi endecja" i stąd to całe zło.

„Onet Rano”, zgodnie z informacją udostępnioną przez nadawcę, to „program nadawany na żywo, dostarczający widzom poranną porcję wiedzy, z którą warto zacząć dzień”. Bez wątpienia warto. Ale jeśli ktoś - mimo wszystko - woli sprawdzony humor, to polecamy raczej Monty Pythona. Albo chociaż tweety redaktora Kuźniara. 

 Artur Ceyrowski

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook