Jedynie prawda jest ciekawa


Manipulacje gazem z łupków

22.11.2012

Czy ostatnie decyzje Parlamentu Europejskiego rzeczywiście przybliżają Polskę do wydobywania gazu z łupków? O sprawie rozmawiamy z prof. Mariuszem-Orionem Jędryskiem, inicjatorem poszukiwań gazu z łupków w Polsce, b. Głównym Geologiem Kraju, a obecnie posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Politycy PO przedstawiają jako wielki sukces przyjęcie przez Parlament Europejski tzw. raportu środowiskowego europosła Platformy, Bogusława Sonika. Ale są też poważne wątpliwości co do tego raportu, podkreślające, że lewica i Zieloni wprowadzili do niego obostrzenia stawiające wydobycie gazu z łupków na granicy opłacalności. Jakie jest pana zdanie?

Mariusz Orion-Jędrysek: W raporcie rzeczywiście są zapisy, które utrudniają do tego stopnia wydobywanie gazu z łupków, że cały proces technologiczny należałoby właściwie przeprowadzać w inkubatorze. Tak się nie da. Jest to bowiem działalność geologiczno-górnicza, a taka zawsze powoduje jakieś efekty uboczne. Należy jednak pamięta, że związane z eksploatacją gazu z łupków wiercenia, są  najmniej inwazyjną metodą górniczą. Zagrożenia dla środowiska naturalnego są więc znikome. Przeprowadziłem w Sejm dwie duże konferencje na ten temat, ale nie  przebiły się do mediów. Z Bogusławem Sonikiem chciałem spotkać się zaraz po wyborach, ale nie wyraził ochoty. Widać wszystko wie.

Jego raport w większości mediów został przedstawiony jako krok naprzód …

To jest krok naprzód na taśmociągu, który leci do tyłu.  Nasz rząd nie nadąża za tym czego wymagają okoliczności. I to zarówno ze strony inwestorskiej, jak regulacji europejskich. Nie dzieje się nic. To jest tragiczna żenada i pomyłka. Proszę pamiętać, że pierwsze koncesje na wydobywanie gazu z łupków zostały wydane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości już w 2007 r. Towarzyszyła temu konkretna strategia. Przygotowano projekty dwóch nowych ustaw, powołano organy doradczo-kontrolne i bazę ekspercką. Platforma Obywatelska wyrzuciła to wszystko do kosza, nie przedstawiając nic w zamian. Przeforsowała np. prawo geologiczne i górnicze gorsze od tego, które było. O czym my więc mówimy? Będą wycofywać się zagraniczni inwestorzy, a sami nie poradzimy sobie, bo polskich technologii w zakresie wydobycia gazu z łupków, przy tej postawie rządu, długo nie będzie.

Słychać zachwyty nad odrzuceniem przez Parlament Europejski apelu o moratorium na wydobycie gazu z łupków. Czy rzeczywiście jest to powód do chwały?

Sprawa moratorium pokazuje stopień absurdu jaki za sprawą niektórych środowisk towarzyszy sprawie eksploatacji gazu z łupków. Nie wykluczam scenariusza, że najpierw ktoś symuluje problemy, a potem  w wielkiej chwale sam je rozwiązuje. Chęci wprowadzenia moratorium towarzyszyły tak żenujące „argumenty”, że trudno było nawet z nimi dyskutować. Musiały przepaść w merytorycznym głosowaniu, z czego wszyscy świetnie zdawali sobie sprawę. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby moratorium było od początku manipulacją i działaniem PR-owskim, które daje sztuczny sukces Platformie Obywatelskiej.

Czyli batalia o gaz łupkowy potrwa jeszcze długo …


Oczywiście. Rosja, której 60 proc. dochodu narodowego bazuje na zasobach naturalnych, zrobi wszystko, by nie był eksploatowany gaz z łupków w Europie, a szczególnie w Polsce.

JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook