Jedynie prawda jest ciekawa


Manipulacje gazem z łupków

22.11.2012

Czy ostatnie decyzje Parlamentu Europejskiego rzeczywiście przybliżają Polskę do wydobywania gazu z łupków? O sprawie rozmawiamy z prof. Mariuszem-Orionem Jędryskiem, inicjatorem poszukiwań gazu z łupków w Polsce, b. Głównym Geologiem Kraju, a obecnie posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Politycy PO przedstawiają jako wielki sukces przyjęcie przez Parlament Europejski tzw. raportu środowiskowego europosła Platformy, Bogusława Sonika. Ale są też poważne wątpliwości co do tego raportu, podkreślające, że lewica i Zieloni wprowadzili do niego obostrzenia stawiające wydobycie gazu z łupków na granicy opłacalności. Jakie jest pana zdanie?

Mariusz Orion-Jędrysek: W raporcie rzeczywiście są zapisy, które utrudniają do tego stopnia wydobywanie gazu z łupków, że cały proces technologiczny należałoby właściwie przeprowadzać w inkubatorze. Tak się nie da. Jest to bowiem działalność geologiczno-górnicza, a taka zawsze powoduje jakieś efekty uboczne. Należy jednak pamięta, że związane z eksploatacją gazu z łupków wiercenia, są  najmniej inwazyjną metodą górniczą. Zagrożenia dla środowiska naturalnego są więc znikome. Przeprowadziłem w Sejm dwie duże konferencje na ten temat, ale nie  przebiły się do mediów. Z Bogusławem Sonikiem chciałem spotkać się zaraz po wyborach, ale nie wyraził ochoty. Widać wszystko wie.

Jego raport w większości mediów został przedstawiony jako krok naprzód …

To jest krok naprzód na taśmociągu, który leci do tyłu.  Nasz rząd nie nadąża za tym czego wymagają okoliczności. I to zarówno ze strony inwestorskiej, jak regulacji europejskich. Nie dzieje się nic. To jest tragiczna żenada i pomyłka. Proszę pamiętać, że pierwsze koncesje na wydobywanie gazu z łupków zostały wydane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości już w 2007 r. Towarzyszyła temu konkretna strategia. Przygotowano projekty dwóch nowych ustaw, powołano organy doradczo-kontrolne i bazę ekspercką. Platforma Obywatelska wyrzuciła to wszystko do kosza, nie przedstawiając nic w zamian. Przeforsowała np. prawo geologiczne i górnicze gorsze od tego, które było. O czym my więc mówimy? Będą wycofywać się zagraniczni inwestorzy, a sami nie poradzimy sobie, bo polskich technologii w zakresie wydobycia gazu z łupków, przy tej postawie rządu, długo nie będzie.

Słychać zachwyty nad odrzuceniem przez Parlament Europejski apelu o moratorium na wydobycie gazu z łupków. Czy rzeczywiście jest to powód do chwały?

Sprawa moratorium pokazuje stopień absurdu jaki za sprawą niektórych środowisk towarzyszy sprawie eksploatacji gazu z łupków. Nie wykluczam scenariusza, że najpierw ktoś symuluje problemy, a potem  w wielkiej chwale sam je rozwiązuje. Chęci wprowadzenia moratorium towarzyszyły tak żenujące „argumenty”, że trudno było nawet z nimi dyskutować. Musiały przepaść w merytorycznym głosowaniu, z czego wszyscy świetnie zdawali sobie sprawę. Nie zaskoczyłoby mnie, gdyby moratorium było od początku manipulacją i działaniem PR-owskim, które daje sztuczny sukces Platformie Obywatelskiej.

Czyli batalia o gaz łupkowy potrwa jeszcze długo …


Oczywiście. Rosja, której 60 proc. dochodu narodowego bazuje na zasobach naturalnych, zrobi wszystko, by nie był eksploatowany gaz z łupków w Europie, a szczególnie w Polsce.

JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook