Jedynie prawda jest ciekawa


Wipler: Mandatomania rządu Tuska

09.01.2013

Eksperci i politycy opozycji nie zostawiają suchej nitki na pomysłach rządu, który chce ratować budżet karami z mandatów. Ministerstwo transportu Sławomira Nowaka i finansów Jacka Rostowskiego chcą zwiększyć „dochody” państwa z kar za wszelkie przewinienia, nie tylko drogowe, z 5 do 20 miliardów złotych rocznie. To oznacza zwiększenie opresyjności państwa o niespotykany w krajach cywilizowanych poziom. O mandatomanii rządu Donalda Tuska rozmawiamy z Przemysławem Wiplerem, posłem PiS.

Co pan sądzi o swoistej filozofii ograniczania prędkości jazdy w sytuacji, gdy świat dąży do jej zwiększenia przy jednoczesnym stworzeniu bezpiecznych warunków dla szybkiego przemieszczania się, np. w postaci budowy dobrej jakości dróg i ich lepszego oznakowania?

Problem polega na tym, że obecna mandatomania nie ma nic wspólnego ze względami bezpieczeństwa, ale ma podłoże fiskalne. Ma na celu zabranie 1,3 miliarda złotych z kieszeni Polaków. Jest do powiększanie podatków, gdy ich formalnie nie powiększono. Jedynym sposobem przerwania tego szaleństwa jest spowodowanie, aby potencjalne wpływy z mandatów nie były dochodami państwowymi, lecz przeznaczenie ich np. na jakąś organizację pożytku publicznego lub na jakiś słuszny cel. Jeżeli minister finansów będzie miał świadomość, że nie zarobi nic z mandatów, to będą stawiali fotoradary tylko tam, gdzie faktycznie są potrzebne, gdzie poprawiają bezpieczeństwo. Trzeba rozerwać więź ekonomiczną między między fotoradarami a prostym zasilaniem budżetu. Kierowcy nie mogą być traktowani przez państwo jak jelenie, na które może polować i je skubać poprzez stawianie fotoradarów w najbardziej absurdalnych miejscach. Mam właśnie kilka interwencji w takich sprawach, i to tylko w Warszawie. Na przykład w Wilanowie, na mało uczęszczanej ulicy jest nagle nakaz zwolnienia do 30 kilometrów na godzinę bez żadnego uzasadnienia, a obok znaku postawiono fotoradar. Albo inny przykład. Na Wisłostradzie, tam gdzie zrobiono równoległy objazd obok tunelu. Jest na nim ograniczenie do 30 km/h choć nie ma tam żadnych przejść dla pieszych, chodników czy innych niebezpieczeństw. Fotoradary „strzelają” tam w kierowców jak w zające, zwłaszcza w nocy. To miejsce jest najdroższym zakładem fotograficznym w mieście.

Warto w ogóle dodać inną rzecz, która rzuca światło na „filozofię” tego rządu. Minister finansów Jacek Rostowski i większość rządowa przewidzieli czterokrotny wzrost wpływów z kar, mandatów i grzywien, z 5 do 20 miliardów złotych. Tak więc „filozofia” polega już nie tylko na ustawianiu wszędzie fotoradarów, ale na karaniu przez policjantów-tajniaków za przechodzenie w niedozwolonym miejscu. Lecz jest jeszcze inny problem. Mianowicie w odpowiedzi na interpelację dowiedziałem się, że w ostatnich trzech latach niesłusznie pobrano z kar 2,5 miliarda złotych, które musiano zwrócić. Tak więc można przyjąć, że teraz będzie podobnie, ale presja na ściągnie kar, jak i kwoty przewidziane do ściągnięcia są większe.

W PRL krążył taki dowcip: „pomóż milicji, pobij się sam”. Czy teraz Polacy ukują powiedzenie: „pomóż rządowi Donalda Tuska – przekraczaj dozwoloną prędkość”?

Tak faktycznie może być, skoro – zdaniem rządzących – doszedł kolejny obowiązek, czyli konieczność jeżdżenia trochę za szybko.     

A czy są w ogóle w Parlamencie szanse na rozerwanie – jak pan powiedział – tej więzi ekonomicznej między budżetem a karami finansowymi z mandatów?

Zobaczymy. Będę wkrótce przekonywał kolegów z klubu, aby rozpocząć prace nad takimi rozwiązaniami, w których dochody z kar mandatów nie będą szły do budżetu państwa. Jeżeli rządowi położymy na stół taką propozycję i powiemy „pokażcie Polakom, że wasze intencje w dziele zapewnienia im bezpieczeństwa są szczere, i że nie chodzi wam o zasilenie budżetu”. No i wówczas przekonamy się, czy są zwykłymi hipokrytami chcącymi napchać budżet pieniędzmi z kar, czy dbają bezpieczeństwa. Dziś minister Sławomir Nowak mówił w radiu, że jego marzeniem jest nie zarobienie na kierowcach ani jednej złotówki. Więc trzeba sprawdzić tę jego deklarację i powinniśmy mu pomóc spełnić to marzenie.

Wspomniał pan o interwencjach w sprawie stawianych fotoradarów w miejscach, gdzie są one niepotrzebne. Jak Polacy generalnie patrzą na tę „fiskalną” działalność obecnej władzy?

Co ciekawe zgłaszają się do mnie nie tylko kierowcy, ale i zwykli mieszkańcy, do których przyjeżdża samochodami rodzina czy znajomi i muszą płacić po kilkaset złotych. A jak Polacy patrzą generalnie to się pewnie przekonamy w czasie najbliższych wyborów. Ale już teraz mogę powiedzieć, że nie znam nikogo, kto by chwalił masowy zakup fotoradarów.

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: PAP/Radek Pietruszka]       

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook