Jedynie prawda jest ciekawa


Maleo: "Panny Wyklęte" dają ogromną siłę

14.09.2013

Maleo Reagge Rockers i najlepsze polskie wokalistki. 16 utworów o tematyce patriotycznej, motywem przewodnim płyty są kobiety "Panny Wyklęte", a patronka płyty jest Danuta Siedzikówna "Inka". Płytę wydała Fundacja Niepodległości w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych.

Stefczyk.info: Skład dziewczyn na płycie "Panny Wyklęte" jest bardzo zróżnicowany i zaskakujący. To ty je zapraszałeś do współpracy, jakim kluczem się poruszałeś, jak ty to wymyśliłeś?

Darek Malejonek: Nic nie musiałem wymyślać, one już są wymyślone. Ale muszę przyznać, że rzeczywiście to jest niesamowity skład. Bo te dziewczyny są niesamowite. Napisały takie teksty do piosenek, że ja po prostu płaczę. Ale nie ze smutku, tylko ze szczęścia i takiego mocnego wzruszenia. Bo to jest takie katharsis. Teksty są wzruszające, ale też mocne. A to nie jest płyta jakaś martyrologiczna, to jest płyta, która daje siłę. Ludzie mi mówią, że ta muzyka, te teksty pomagają im w codziennym życiu. W niespłaconych kredytach, w tym wszystkim, co ludzi teraz gnębi. I to im daje nadzieję. To jest muzyka żywa, żywy przekaz.

Czy to, że śpiewają kobiety jeszcze go wzmacnia?

No jasne. Jak śpiewają dziewczyny, to jest taki strzał prosto w serce. Bo przecież, kiedy facet słyszy tak mocne rzeczy śpiewane przez dziewczyna, która robi to w taki sposób, to po prostu rozpływa się.

Co chciałbyś, żeby po tej płycie zostało w sercach ludzi?

Jestem pewien, że ta płyta będzie funkcjonować. Ja bym bardzo chciał, żeby ona trafiła "pod strzechy". Żeby ona żyła nie tylko przez miesiąc, dwa, czy trzy… Żeby była taką, do której się wraca w chwili, kiedy potrzeba człowiekowi siły, kiedy trzeba się podnieść po jakimś upadku. Bo ta płyta to jest nieprawdopodobna moc.

Z jednej strony moc dla żyjących, ale przecież tez hołd dla zmarłych wyklętych, prawda?

Jesteśmy naprawdę winni tym ludziom, którzy oddawali za Polskę życie, żebyśmy ich pamiętali. Dla mnie to szalenie ważne. Zwróćmy uwagę, jak postępują Żydzi. Dlaczego oni wysyłają swoich młodych ludzi np. do Polski, żeby przeszli szlakiem Auschwitz? Dlatego, żeby oni wiedzieli, że to się może stać w każdej chwili. Żebyśmy byli przygotowani, obudzeni. Żebyśmy nie spali w jakimś takim fałszywym błogostanie.

Aldous Huxley napisał taką książkę - "Nowy wspaniały świat". O takim społeczeństwie, które było totalnie zmanipulowane, tam był specjalny narkotyk pod nazwą soma, który powodował, że ludzie są śnięci i żyją jakby w takim matriksie. Płyta "Panny Wyklęte" ma wyrwać nas z takiego stanu. Ze stanu jakiejś niewiedzy, jakiegoś fałszywego błogostanu. Bo życie to jest walka, ale piękna walka.

Nie masz wrażenia, że mówiąc o takich sprawach w przystępny sposób, stajecie się nauczycielami historii? Może zastępujecie, a może uzupełniacie szkołę?

Myślę, że jeśli nawet tak jest, to jest to dodatek w tym wszystkim. Oczywiście to jest bardzo ważne, jeśli mogę dodać jakąś swoją cegiełkę do tego, aby ludzie poznali te historie, to super. Ale dla mnie taka historia sucha, to nie jest historia. Historia to są historie ludzi, to są takie opowieści z życia. Wtedy tak, wtedy to jest nauka.

A jaką osobistą naukę wyniosłeś z tej płyty? Coś cie zaskoczyło, czegoś się dowiedziałeś?

Jestem buntownikiem, dlatego ten temat jest mi bardzo bliski. Kiedy sam czytałem te historie, kiedy poznawałem te opowieści o wyklętych odkryłem niesamowitą rzecz. Zobaczyłem, że większość tych ludzi umierała przebaczając swoim wrogom. Są przecież relacje świadków, księży, którzy ich spowiadali przed śmiercią i oni mówili, że ci żołnierze byli w stanie przebaczyć swoim oprawcom. To jest niesamowite. To jest największy akt heroizmu, jaki można sobie wyobrazić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook