Jedynie prawda jest ciekawa


Maleo: "Panny Wyklęte" dają ogromną siłę

14.09.2013

Maleo Reagge Rockers i najlepsze polskie wokalistki. 16 utworów o tematyce patriotycznej, motywem przewodnim płyty są kobiety "Panny Wyklęte", a patronka płyty jest Danuta Siedzikówna "Inka". Płytę wydała Fundacja Niepodległości w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych.

Stefczyk.info: Skład dziewczyn na płycie "Panny Wyklęte" jest bardzo zróżnicowany i zaskakujący. To ty je zapraszałeś do współpracy, jakim kluczem się poruszałeś, jak ty to wymyśliłeś?

Darek Malejonek: Nic nie musiałem wymyślać, one już są wymyślone. Ale muszę przyznać, że rzeczywiście to jest niesamowity skład. Bo te dziewczyny są niesamowite. Napisały takie teksty do piosenek, że ja po prostu płaczę. Ale nie ze smutku, tylko ze szczęścia i takiego mocnego wzruszenia. Bo to jest takie katharsis. Teksty są wzruszające, ale też mocne. A to nie jest płyta jakaś martyrologiczna, to jest płyta, która daje siłę. Ludzie mi mówią, że ta muzyka, te teksty pomagają im w codziennym życiu. W niespłaconych kredytach, w tym wszystkim, co ludzi teraz gnębi. I to im daje nadzieję. To jest muzyka żywa, żywy przekaz.

Czy to, że śpiewają kobiety jeszcze go wzmacnia?

No jasne. Jak śpiewają dziewczyny, to jest taki strzał prosto w serce. Bo przecież, kiedy facet słyszy tak mocne rzeczy śpiewane przez dziewczyna, która robi to w taki sposób, to po prostu rozpływa się.

Co chciałbyś, żeby po tej płycie zostało w sercach ludzi?

Jestem pewien, że ta płyta będzie funkcjonować. Ja bym bardzo chciał, żeby ona trafiła "pod strzechy". Żeby ona żyła nie tylko przez miesiąc, dwa, czy trzy… Żeby była taką, do której się wraca w chwili, kiedy potrzeba człowiekowi siły, kiedy trzeba się podnieść po jakimś upadku. Bo ta płyta to jest nieprawdopodobna moc.

Z jednej strony moc dla żyjących, ale przecież tez hołd dla zmarłych wyklętych, prawda?

Jesteśmy naprawdę winni tym ludziom, którzy oddawali za Polskę życie, żebyśmy ich pamiętali. Dla mnie to szalenie ważne. Zwróćmy uwagę, jak postępują Żydzi. Dlaczego oni wysyłają swoich młodych ludzi np. do Polski, żeby przeszli szlakiem Auschwitz? Dlatego, żeby oni wiedzieli, że to się może stać w każdej chwili. Żebyśmy byli przygotowani, obudzeni. Żebyśmy nie spali w jakimś takim fałszywym błogostanie.

Aldous Huxley napisał taką książkę - "Nowy wspaniały świat". O takim społeczeństwie, które było totalnie zmanipulowane, tam był specjalny narkotyk pod nazwą soma, który powodował, że ludzie są śnięci i żyją jakby w takim matriksie. Płyta "Panny Wyklęte" ma wyrwać nas z takiego stanu. Ze stanu jakiejś niewiedzy, jakiegoś fałszywego błogostanu. Bo życie to jest walka, ale piękna walka.

Nie masz wrażenia, że mówiąc o takich sprawach w przystępny sposób, stajecie się nauczycielami historii? Może zastępujecie, a może uzupełniacie szkołę?

Myślę, że jeśli nawet tak jest, to jest to dodatek w tym wszystkim. Oczywiście to jest bardzo ważne, jeśli mogę dodać jakąś swoją cegiełkę do tego, aby ludzie poznali te historie, to super. Ale dla mnie taka historia sucha, to nie jest historia. Historia to są historie ludzi, to są takie opowieści z życia. Wtedy tak, wtedy to jest nauka.

A jaką osobistą naukę wyniosłeś z tej płyty? Coś cie zaskoczyło, czegoś się dowiedziałeś?

Jestem buntownikiem, dlatego ten temat jest mi bardzo bliski. Kiedy sam czytałem te historie, kiedy poznawałem te opowieści o wyklętych odkryłem niesamowitą rzecz. Zobaczyłem, że większość tych ludzi umierała przebaczając swoim wrogom. Są przecież relacje świadków, księży, którzy ich spowiadali przed śmiercią i oni mówili, że ci żołnierze byli w stanie przebaczyć swoim oprawcom. To jest niesamowite. To jest największy akt heroizmu, jaki można sobie wyobrazić.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. M. Czutko

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook