Jedynie prawda jest ciekawa


Majdan przetrwa i UE nie będzie mogła go zignorować!

19.01.2014

"Mówimy o marchewce i kiju dla Ukrainy. Marchewka, to zniesienie wiz, a kij to sankcje selektywne, dla tzw. siłowników"

Stefczyk.info: To był bardzo ważny tydzień jeśli chodzi o sprawę ukraińską, uchwalono tam szereg ustaw łamiących prawa obywatela. Dlaczego pana zdanie w mediach polskich ten temat zszedł na dalszy plan?

Ryszard Czarnecki: Ten tydzień był w ostatnim kwartale najważniejszy na Ukrainie, od momentu szczytu w Wilnie i pierwszego brutalnego stłumienia Euromajdanu. Ta zmowa milczenia, która jest w mediach w Polsce jest więc niewytłumaczalna. Bądź co bądź nie dotyczy czegoś, co dzieje się w Burundii czy Laosie, ale u naszego największego sąsiada. Z jednej strony niektórzy będą to tłumaczyć swoistym przesytem – Ukrainy w ostatnim czasie było bardzo dużo. Ale jest to raczej tłumaczenie powierzchowne, ponieważ tak naprawdę wydaje się, że w naszych mediach zwycięża taktyka wzięta z poezji Szymona Szymonowica: „Niech na całym świecie wojna, byle nasza wieś spokojna”. W związku z tym, dominuje myślenie: Rosjanie ingerują nie u nas, tylko u kogo innego, więc my siedźmy jak mysz pod miotłą, może nas nie zauważą – ono jest oczywiście krótkowzroczne i idiotyczne. Mam wrażenie, że ono pokutuje w sporej części elit politycznych, medialnych i intelektualnych Polski. Jest to fatalne z punktu widzenia interesu naszego państwa, gdyż przesuwanie rosyjskich wpływów pod samą polską granicę jest niedobre dla naszej przyszłości.

Do czego doprowadzą te antyobywatelskie przepisy podpisane przez Janukowycza? Czy to już zupełny koniec szans Ukrainy na wejście do Unii?

Na dłuższą metę Ukraina znajdzie się w strukturach europejskich, a może nawet z czasem – choć to o wiele dłuższa perspektywa – euroatlantyckich. Natomiast to co się dzieje teraz to przesunięcie terminu umowy stowarzyszeniowej o co najmniej dwa lata – a więc po wyborach prezydenckich. Jeżeli te ustawy, które z punktu widzenia PR-u Ukrainy są fatalne, będą praktykowane, to ten dystans między standardami europejskimi i ukraińskimi się powiększy. Te ustawy są fatalne nie tylko z punktu widzenia samych Ukraińców, ale także ci, którzy grają z Rosjanami na arenie międzynarodowej podnoszą, że Ukraina jest niedemokratyczna. Szukają kolejnego pretekstu, aby z tą Ukrainą całkiem zerwać. Jest to podwójnie złe, bo te decyzje podjęte w Kijowie dostarczają pretekstu dla lobby prorosyjskiego, żeby namawiać do zawieszenia spraw westernizacji Ukrainy.

Co powinny zrobić instytucje europejskie, a szczególnie Polska w tych strukturach, gdy wprost łamane są prawa obywatela – a nawet prawa człowieka, patrząc na działania Berkutu, prokuratury, czy historię Tetiany Czernowił?

Od paru tygodni jako politycy Prawa i Sprawiedliwości mówimy o dwóch rzeczach: o marchewce dla Ukrainy i kiju. Marchewka, to zniesienie wiz. To paradoks, że najpierw mogą być zniesione wizy dla Rosjan z Kaliningradu. Jeżeli Unia się z tym nie kwapi, to powinien z tym wystąpić polski rząd – jednak tego nie robi, a można to było zrobić już w listopadzie czy grudniu. Premier Tusk w tej sprawie nabiera wody w usta. Natomiast co do kija, to wzorem tego co zrobiono na Białorusi: nie sankcje ekonomiczne, ale selektywne dla tzw. siłowników. Dla osób, które są w strukturach aparatu przymusu odpowiedzialne za służby specjalne, milicje, MSW, Berkut, prokuratorzy – nie tylko oni, ale także ich rodziny nie powinni mieć wstępu na zachód. Jeżeli rodziny siłowników, tak jak w przypadku Białorusi, nie będą mogli pojechać na narty w Dolomity czy nie będą mogli pławić się latem na Lazurowym Wybrzeżu, to może następnym razem zawahają się w kwestii użycia siły.

Dziś na Ukrainie jest przewidywany wiec. Pewnie jak co weekend zbierze się tam spora grupa osób. Czy spodziewa się pan, że mogą tam mieć miejsce jakieś krwawe zamieszki – w związku z tymi ustawami?

Patrząc z punktu widzenia władzy, tego typu tłumienie demonstracji na Majdanie, należy robić raczej nocami w dni powszednie, kiedy jest mniej ludzi i trudniej im się obronić. Nie sądzę, aby akurat dzisiaj miał miejsce jakiś punkt kulminacyjny. Natomiast to wszystko zależy od tego czy te demonstracje nie będą słabnąć. Uważam, że Majdan przetrwa. Tylko pytanie czy to będzie Majdan na zasadzie Hyde Parku czy Majdan, który ma zaplecze społeczne i jest symbolem oporu dużej części ukraińskiego narodu. Jeżeli to będzie ta druga opcja, to także UE nie może się do tego obrócić plecami i będzie musiała zauważyć, że społeczeństwo chce zbliżenia z Europą.

Dziękuję za rozmowę.

Not. mc

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook