Jedynie prawda jest ciekawa


Mają gdzieś problemy zwykłych ludzi

26.05.2013

1. W ostatni piątek w Sejmie miało miejsce ważne głosowanie. Dotyczyło skierowania do komisji Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ), którego I czytanie odbyło się w dwa dni wcześniej.

Ten liczący ponad 100 stron projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń, został złożony do laski marszałkowskiej przez klub Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w październiku 2012 roku ale był na tyle niewygodny dla rządzącej koalicji Platformy i PSL-u ,że musiał się przeleżeć blisko 8 miesięcy aby w ogóle został skierowany pod obrady.

W debacie nad nim, wziął udział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i wydawało się ,że rządząca koalicja ze względu na dramatyczną sytuację na rynku pracy, będzie chciała debatować nad jego ostatecznym kształtem czyli będzie głosowała za odesłaniem go do sejmowej komisji.

Ba pytany od ten program na konferencji prasowej w Brukseli premier Donald Tusk wypalił, że propozycje opozycji dotyczące poprawy sytuacji na rynku pracy, zawsze będą brane pod uwagę.

2. Głosowanie zostało poprzedzone kilkoma wystąpieniami, w których wszystkie kluby opozycyjne zaapelowały do rządzącej koalicji Platforma-PSL, o nieodrzucanie tego projektu w I czytaniu.

Apelu posłuchał tylko były marszałek Józef Zych z PSL-u, który wstrzymał się od głosu, pozostali posłowie koalicji Platforma-PSL, głosowali jednak za jego odrzuceniem.

A więc premier Tusk po powrocie z Brukseli musiał zdyscyplinować koalicjanta, bo podczas I czytania NPZ, wypowiadający się w imieniu tego klubu poseł Walkowiak, opowiadał się za jego odesłaniem do komisji.

3. Przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości NPZ, nawiązywał do podobnych programów wprowadzonych ostatnio w takich krajach jak Niemcy, Dania czy Portugalia i spełniał wymogi UE dotyczące pomocy publicznej.

Zawierał propozycje kilkunastu zupełnie nowych instrumentów wsparcia pracodawców, pracowników a nawet uczniów w tzw. gminach zdegradowanych, a więc jednostkach samorządowych o niskim poziomie dochodów podatkowych na jednego mieszkańca i jednocześnie wysokim wskaźniku bezrobocia.

Były to między innymi propozycje dla pracodawców: odpisu od podatku dochodowego zryczałtowanego kosztu stworzonego nowego trwałego miejsca pracy (dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku poprzednim, przy utrzymaniu tego miejsca pracy przez co najmniej 24 miesięcy), zwrotu podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów czy też obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne w części płaconej przez pracodawców.

Z kolei dla pracowników kredyty i pożyczki z dwóch nowych umieszczonych w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszy: Wspomagania Zatrudnienia i Wspierania Przedsiębiorczości Ludzi Młodych.

W programie znalazły się również instrumenty wsparcia stypendialnego dla uczącej się młodzieży, mieszkającej na terenie gmin zdegradowanych ekonomicznie.

3. Środki na realizację tego programu to między innymi te przejęte przez ministra Rostowskiego środki z Funduszu Pracy i czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Z obydwu tych funduszy minister przez ostatnie 4 lata przechwycił blisko 11 mld zł i wprawdzie ostatecznie ich nie zabrał ale w ramach tzw. konsolidacji sektora finansów publicznych finansuje nimi deficyt tego sektora.

4. Niestety mimo kompletności proponowanych rozwiązań (jak już wspomniałem projekt ustawy zawierał także teksty 8 rozporządzeń), koalicja Platforma- PSL, nie chciała nawet pochylić się nad nimi w komisjach sejmowych.

Widać wyraźnie, że po blisko 6 latach rządzenia dla obecnie będących przy władzy, problemy zwykłych ludzi w tym przede wszystkim palący problem bezrobocia, są na tyle nieistotne, że głosują za niezajmowaniem się nimi w świetle jupiterów.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Rafał Guz: Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook