Jedynie prawda jest ciekawa


Mają gdzieś problemy zwykłych ludzi

26.05.2013

1. W ostatni piątek w Sejmie miało miejsce ważne głosowanie. Dotyczyło skierowania do komisji Narodowego Programu Zatrudnienia (NPZ), którego I czytanie odbyło się w dwa dni wcześniej.

Ten liczący ponad 100 stron projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń, został złożony do laski marszałkowskiej przez klub Prawa i Sprawiedliwości jeszcze w październiku 2012 roku ale był na tyle niewygodny dla rządzącej koalicji Platformy i PSL-u ,że musiał się przeleżeć blisko 8 miesięcy aby w ogóle został skierowany pod obrady.

W debacie nad nim, wziął udział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz i wydawało się ,że rządząca koalicja ze względu na dramatyczną sytuację na rynku pracy, będzie chciała debatować nad jego ostatecznym kształtem czyli będzie głosowała za odesłaniem go do sejmowej komisji.

Ba pytany od ten program na konferencji prasowej w Brukseli premier Donald Tusk wypalił, że propozycje opozycji dotyczące poprawy sytuacji na rynku pracy, zawsze będą brane pod uwagę.

2. Głosowanie zostało poprzedzone kilkoma wystąpieniami, w których wszystkie kluby opozycyjne zaapelowały do rządzącej koalicji Platforma-PSL, o nieodrzucanie tego projektu w I czytaniu.

Apelu posłuchał tylko były marszałek Józef Zych z PSL-u, który wstrzymał się od głosu, pozostali posłowie koalicji Platforma-PSL, głosowali jednak za jego odrzuceniem.

A więc premier Tusk po powrocie z Brukseli musiał zdyscyplinować koalicjanta, bo podczas I czytania NPZ, wypowiadający się w imieniu tego klubu poseł Walkowiak, opowiadał się za jego odesłaniem do komisji.

3. Przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości NPZ, nawiązywał do podobnych programów wprowadzonych ostatnio w takich krajach jak Niemcy, Dania czy Portugalia i spełniał wymogi UE dotyczące pomocy publicznej.

Zawierał propozycje kilkunastu zupełnie nowych instrumentów wsparcia pracodawców, pracowników a nawet uczniów w tzw. gminach zdegradowanych, a więc jednostkach samorządowych o niskim poziomie dochodów podatkowych na jednego mieszkańca i jednocześnie wysokim wskaźniku bezrobocia.

Były to między innymi propozycje dla pracodawców: odpisu od podatku dochodowego zryczałtowanego kosztu stworzonego nowego trwałego miejsca pracy (dwukrotność minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku poprzednim, przy utrzymaniu tego miejsca pracy przez co najmniej 24 miesięcy), zwrotu podatku dla przedsiębiorców zatrudniających absolwentów czy też obniżenie składek na ubezpieczenia społeczne w części płaconej przez pracodawców.

Z kolei dla pracowników kredyty i pożyczki z dwóch nowych umieszczonych w Banku Gospodarstwa Krajowego Funduszy: Wspomagania Zatrudnienia i Wspierania Przedsiębiorczości Ludzi Młodych.

W programie znalazły się również instrumenty wsparcia stypendialnego dla uczącej się młodzieży, mieszkającej na terenie gmin zdegradowanych ekonomicznie.

3. Środki na realizację tego programu to między innymi te przejęte przez ministra Rostowskiego środki z Funduszu Pracy i czy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Z obydwu tych funduszy minister przez ostatnie 4 lata przechwycił blisko 11 mld zł i wprawdzie ostatecznie ich nie zabrał ale w ramach tzw. konsolidacji sektora finansów publicznych finansuje nimi deficyt tego sektora.

4. Niestety mimo kompletności proponowanych rozwiązań (jak już wspomniałem projekt ustawy zawierał także teksty 8 rozporządzeń), koalicja Platforma- PSL, nie chciała nawet pochylić się nad nimi w komisjach sejmowych.

Widać wyraźnie, że po blisko 6 latach rządzenia dla obecnie będących przy władzy, problemy zwykłych ludzi w tym przede wszystkim palący problem bezrobocia, są na tyle nieistotne, że głosują za niezajmowaniem się nimi w świetle jupiterów.

Zbigniew Kuźmiuk

[FOTO: PAP/Rafał Guz: Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook