Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski: Wzmocnimy wschodnią flankę NATO

05.07.2016

"Musimy dążyć do tego, żeby Sojusz Północnoatlantycki nie był wyłącznie paktem polityków i wojskowych, nie był sojuszem prezydentów, premierów i ministrów, ale był rzeczywistym sojuszem państw" – powiedział w audycji Radia TOK FM Marek Magierowski Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP.

Magierowski zapytany o to, czy zapowiadane decyzje w NATO są już w pełni dopracowane, czy dopiero będą przedmiotem ustaleń powiedział, że ostateczne decyzje będą podjęte najprawdopodobniej na I sesji, która się odbędzie w piątek. "Aczkolwiek negocjacje (...) trwały od wielu miesięcy. I właściwie większość spraw, o które walczyliśmy, które były naszymi priorytetami, mam nadzieję, a nawet przekonanie, że osiągniemy" – dodał. 

"Osiągniemy to, na czym nam najbardziej zależało, czyli mówiąc górnolotnie, na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO – stwierdził Magierowski. Mówił dalej, że chodzi też o zmianę w retoryce i przede wszystkim mentalności państw członkowskich, żeby "NATO stało się tą organizacją, którą była wiele lat temu". "Organizacją skupioną przede wszystkim na obronie własnego terytorium i bazującą na zasadzie lojalności i solidarności między partnerami" – ocenił. 

Pytany o Akt Rosja-NATO z 1997 r. i spór o jego zasadność przypomniał, że dokument ten podpisano za prezydentury Borysa Jelcyna, który miał odmienne podejście do Sojuszu niż obecnie ma Putin. Ten dokument nie odpowiada na obecne problemy w relacji z Rosją. 

"Ten dokument w sensie geopolitycznym stracił rację bytu, natomiast w sensie prawnym nie. Ciężko jest udowodnić, że Rosja złamała zobowiązania zapisane w tym dokumencie. Nie sposób z kolei ze strony Rosji udowodnić, że NATO łamie ten dokument rozmieszczając na zasadzie rotacyjnej swoje wojska w nowych krajach członkowskich NATO" – komentował Magierowski. 

Ocenił równie, że NATO jako organizacja może nie jest zachowawcza w stosunku do Rosji, ale poszczególne kraje już tak. "Musimy dążyć do tego, żeby Sojusz Północnoatlantycki nie był wyłącznie paktem polityków i wojskowych, nie był sojuszem prezydentów, premierów i ministrów, ale był rzeczywistym sojuszem państw" – mówił. 

Ponadto szef biura prasowego prezydenta dodał, że konfrontacyjne słowa ministra obrony Rosji o większej militaryzacji zachodnich granic w pobliżu NATO są niczym nowym. Według Magierowskiego za każdym razem przy zapowiedziach wzmocnienia wschodniej flanki, kraje sąsiednie Rosji są zastraszane. Rosja ma tracić swoje wpływy ekonomiczne i "czuje się jak zapędzony do narożnika niedźwiedź". 

Następnym tematem, który został poruszony w rozmowie to odmowa przyjęcia dziesięciu nominacji sędziowskich przez prezydenta Andrzeja Dudę. Padają zarzuty, że nie było podanych uzasadnień prawnych przy tej decyzji, a także, że jest odmowa ze względów politycznych. 

"Ich działalność nie miała czystego związku z polityką, więc ciężko zarzucić prezydentowi, że kierował się wyłącznie względami politycznymi" – odparł Magierowski. Stwierdził również, że tych uzasadnień nie było, ponieważ "prezydent nie może zgodnie z prawem opiniować sędziów zgłaszanych przez Krajową Radę Sądownictwa, a może odmówić ich powołania". "To jest osobista prerogatywa prezydenta zapisana w konstytucji. Prezydent może powoływać zgłaszanych sędziów, ale nie musi" – dodał. 

Z kolei w kontekście reformy OFE, którą zapowiedział wicepremier Morawiecki, szef biura prasowego prezydenta ocenił, że zmiana ta, połączona z budową nowego systemu oszczędzania przez Polaków, będzie nowością w polskim systemie. 

Jednocześnie wskazał na różnicę w zmianach przeprowadzanych w systemie emerytalnym w wykonaniu ministra Morawieckiego, a tymi, których dokonała Platforma. Program PiS spowoduje, że pieniądze publiczne w II filarze staną się środkami prywatnymi w III filarze. Czyli jest to działanie odwrotne od tego, co zrobiło PO. 

Na koniec Magierowski skrytykował próbę odwołania przez opozycję ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w przededniu szczytu NATO. Powiedział również, że ważniejsze w tym momencie jest to, że "polska armia jest w końcu w pierwszej lidze" profesjonalistów, niż pohukiwania opozycji w Sejmie. 

ak/tokfm.pl 

[fot. YouTube/TV Republika]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook