Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski: Prezydentowi zależy na dostępie mediów do informacji

20.12.2016

Nie może być tak, że ktoś wprowadza zmiany nie pytając o zdanie dziennikarzy - ocenił szef prezydenckiego Biura Prasowego Marek Magierowski. -Nieroztropność zapewne marszałka Kuchcińskiego - mówi Magierowski pytany o planowane ograniczenia pracy dziennikarz w parlamencie, mimo sprzeciwu redakcji.

Magierowski, podkreślił we wtorkowej rozmowie z portalem Rzeczpospolitej, że prezydent "wie doskonale, jak ważny jest dostęp mediów do informacji publicznej szczególnie w takich instytucjach jak Sejm, Senat, PE". Z tego względu - zaznaczył - prezydentowi zależy na tym, żeby wszelkie zmiany w tym zakresie odbywały się po szerokich konsultacjach z zainteresowanymi redakcjami.

-Nie może być tak oczywiście, że ktoś wprowadza zmiany nie pytając w ogóle o zdanie dziennikarzy sejmowych - podkreślił. Na uwagę, że marszałek Sejmu chciał wprowadzić ograniczenia pracy dziennikarzy, mimo że dziennikarze "z różnych redakcji o różnych poglądach" się temu sprzeciwiali, Magierowski odparł: "Nieroztropność zapewne marszałka Kuchcińskiego".

Pytany, kto powinien ponieść odpowiedzialność za ten błąd, powiedział: -Politycy popełniają niekiedy błędy. Tu nie chodzi o błąd czy o naruszenie przepisów, więc trudno mówić o pociąganiu kogoś do odpowiedzialności. Pan prezydent ten błąd, czy tę nieroztropność, dostrzegł, zareagował i na szczęście mamy na razie jakieś tam w efekty w postaci rozmów marszałka Karczewskiego -powiedział Magierowski.

Zaznaczył, że "z drugiej strony prezydent uważa, że pewne regulacje są być może konieczne, żeby uporządkować prace reporterów sejmowych, żeby stworzyć miejsca, w których mogliby oni spotykać się z posłami, żeby nie odbywało się to na zasadzie łapanki". -Pewne ucywilizowanie pracy reporterów w Sejmie czy w Senacie jest konieczne, ale zawsze po konsultacjach z dziennikarzami - powiedział szef prezydenckiego Biura Prasowego.

Według niego opozycja "wykorzystała pretekst" i zachowała się w sposób zbyt radykalny. -Nawet te regulacje, jeżeli byśmy uznali je nawet za zbyt radykalne, to jeszcze nie byłby powód do tego, żeby mówić o cenzurze w Sejmie, czy o dławieniu mediów w Polsce - powiedział. Planowane przez marszałka Sejmu zmiany dotyczące pracy dziennikarzy wywołały protest opozycji. Po tym jak marszałek Sejmu wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę, doszło do blokady mównicy sejmowej przez posłów opozycji. Ostatecznie marszałek Sejmu wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania, w tym nad budżetem na 2017 r., co opozycja uznała za działanie nielegalne. Przed Sejmem w piątek rozpoczął się protest zorganizowany przez KOD.

W związku z tymi wydarzeniami marszałek Sejmu wydał zarządzenie, według którego do wtorku do godz. 10 dziennikarze nie mogli wchodzić do gmachu Sejmu.  We wtorek o tej godzinie media weszły do Sejmu - według relacji dziennikarzy, nie jest dostępna loża dziennikarska znajdująca się na galerii sejmowej sali obrad. Na sali tej od piątku pozostają posłowie opozycji. Na terenie Sejmu nadal przebywają wzmocnione siły policyjne.

Prezydent w poniedziałek powiedział w programie "Gość Wiadomości" TVP, że tego dnia rano poprosił marszałka Senatu, który później miał zaplanowane spotkanie z przedstawicielami redakcji, żeby się wycofać, nawet z jakichkolwiek wstępnych projektów. Jak podkreślił, były tylko wstępne założenia, nawet nie projekt zarządzenia ws. obecności dziennikarzy w parlamencie. Według prezydenta PiS zrezygnowało już ze swojej propozycji. Podkreślił, że marszałek Senatu oświadczył, iż ws. funkcjonowania dziennikarzy w parlamencie nie ma żadnej nowej regulacji, będą rozmowy z redakcjami.

W poniedziałek, po spotkaniu z przedstawicielami mediów, marszałek Senatu Stanisław Karczewski poinformował, że do 6 stycznia redakcjom zostaną przedstawione nowe propozycje ws. pracy w gmachu parlamentu. Karczewski w oświadczeniu dla prasy zadeklarował, że nowe zasady będą opracowywane we współpracy z dziennikarzami. -Chcemy wprowadzić pewne zmiany i to nastąpi - powiedział. 

Również w poniedziałek prezydent spotkał się z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim. W niedzielę rozmawiał się z szefami partii opozycyjnych: przewodniczącym Nowoczesnej Ryszardem Petru, prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, liderem Kukiz'15 Pawłem Kukizem oraz szefem PO Grzegorzem Schetyną. Jednym z tematów tych rozmów były projektowane przez marszałka Sejmu zmiany dot. pracy dziennikarzy w Sejmie.

Według informacji upublicznionych w połowie ubiegłego tygodnia w budynku F, poza głównym gmachem Sejmu, miało powstać Centrum Medialne, które miałoby być kluczowym miejscem współpracy polityków z mediami. Według dotychczasowych zasad dziennikarze pracowali w budynku gmachu głównego, w którym odbywają się posiedzenia Sejmu.

Ponadto miała powstać grupa stałych korespondentów parlamentarnych - każda redakcja miałaby możliwość wyznaczenia dwóch takich osób, pracujących na zmiany. Stali korespondenci parlamentarni otrzymać mają specjalne przepustki obowiązujące do końca kadencji, gwarantujące nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu. Korespondenci parlamentarni, po wcześniejszym zgłoszeniu, mieliby mieć wstęp na galerię sejmową w czasie posiedzeń Sejmu, ale bez możliwości rejestrowania dźwięku i obrazu.

Dziennikarze (redakcje) mieli mieć nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego. Obowiązywać miały przepustki kadencyjne, roczne i jednorazowe. Jednocześnie ważne wydarzenia w parlamencie (m.in. posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, wystawy, konferencje merytoryczne etc.) miałyby być kwalifikowane do zwiększonej obsługi medialnej. 

fot.[PAP/Jakub Kamiński]

pc/PAP


PAP/Jakub Kamiński

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook