Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski: Prezydent chce, żeby parlament wrócił do prac

30.12.2016

Rolą przywódców partyjnych jest doprowadzanie do porozumienia w Sejmie - ocenił w piątek szef prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Jak dodał, dla prezydenta ważne jest, żeby parlament mógł wrócić do pracy i aby odbywała się ona bez przeszkód.

Magierowski pytany w piątek w Programie I Polskiego Radia, czy prezydent będzie się dalej angażował w rozwiązanie kryzysu sejmowego, powiedział:

Prezydent nie wyklucza takiej możliwości, wykonał pierwszy krok, wyciągnął dłoń do liderów partii opozycyjnych, z którymi się spotykał w Pałacu Prezydenckim. Oczywiście temperatura tych rozmów była różna, niektórzy liderzy byli, że się tak wyrażę, bardziej otwarci na możliwość kompromisu, inni mniej.

Jak ocenił, obecnie rolą przywódców partyjnych jest doprowadzanie do porozumienia w Sejmie.

„Dla prezydenta ważne jest to, żeby parlament mógł wrócić do pracy i ta praca odbywała się bez przeszkód. Parlament jest oczywiście miejscem, w którym toczą się spory, niekiedy ostre, ale to nie oznacza, że opozycja ma prawo do całkowitej blokady prac parlamentarnych” - podkreślił Magierowski.

Pytany o pomysł prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w ramach tzw. porozumienia antykryzysowego, zaproponował zorganizowanie na początku stycznia przez marszałka Sejmu spotkania liderów partii zasiadających w Sejmie, Magierowski powiedział, że „każda inicjatywa, która mogłaby doprowadzić do rozwiązania kryzysu, będzie przywitana przez prezydenta z radością”. Jak ocenił, prezes PSL w sporze sejmowym zachowuje się najbardziej rozsądnie spośród liderów opozycji.

„Jeżeli będzie zgoda wszystkich przywódców partyjnych, sił politycznych obecnych w parlamencie na to, żeby zasiąść do stołu, czy w obecności prezydenta, czy we własnym gronie parlamentarnym, to prezydent przyjmie taką propozycję z satysfakcją, bo jest przekonany, że to od sił parlamentarnych w największej mierze zależy to, czy ten kryzys uda się rozwiązać” - powiedział dyrektor prezydenckiego biura prasowego.


Od 16 grudnia w sali plenarnej Sejmu przebywają posłowie opozycji, którzy rozpoczęli wtedy protest wobec wykluczenia z obrad posła PO Michała Szczerby i wobec projektowanych zmian w zasadach pracy dziennikarzy w Sejmie, domagając się zachowania jej dotychczasowych reguł. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński wznowił obrady w Sali Kolumnowej, gdzie przeprowadzono głosowania m.in. nad ustawą budżetową na 2017 r.

Opozycja uważa, że głosowania w Sali Kolumnowej były nielegalne, m.in. z powodu braku kworum. Marszałek Sejmu zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz, że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

18 grudnia prezydent spotkał się z szefami partii opozycyjnych, a następnego dnia z władzami PiS.

gah/PAP

[fot. YouTube]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook