Jedynie prawda jest ciekawa


Magierowski: «Unia wielu prędkości» to świecidełko

21.03.2017

Unia wielu prędkości to świecidełko, którym macha się przed oczyma wyborców. Mówi się, że do tej pory wiele rzeczy się nie udawało, ale kiedy już stworzymy «Unię wielu prędkości», wszystko się ułoży — mówi Marek Magierowski, dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta w rozmowie z „Kulturą Liberalną”.

Mam nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek. „Unia wielu prędkości” nie powstrzyma marszu antyunijnych populistów we Francji czy Holandii, za to może przyczynić się do wzrostu eurosceptycznych nastrojów w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej — stwierdza Magierowski.

Dziś żyjemy w Europie, w której wyalienowane brukselskie i strasburskie elity mają więcej do powiedzenia niż parlamenty narodowe. Od wielu lat toczy się dyskusja o wzmocnieniu roli parlamentów poszczególnych państw w kształtowaniu polityki UE, ale niewiele z tej dyskusji wynika. A powinien to być pierwszy krok w kierunku przełamania niezwykle niebezpiecznej tendencji „zamulania” procesów demokratycznych w Unii — dodaje.

Jak podkreśla, oderwanie brukselskich elit od problemów zwykłych obywateli było głównym powodem Brexitu.

Jak wytłumaczyć angielskiemu farmerowi, że o najdrobniejszych regulacjach dotyczących jego biznesu i jego prywatnego życia decyduje jakiś komisarz z Łotwy albo jakiś socjalistyczny eurodeputowany z Portugalii? On przecież głosował zawsze na torysów, a tu okazuje się, że poseł do Izby Gmin, którego ów farmer popiera od lat, nie ma tak naprawdę nic do gadania — tłumaczy rzecznik prezydenta.

Kolejna sprawa: te nieszczęsne konsensusy, aklamacje, głosowania bez głosowań w Unii. Wyobraża pan sobie podobny system w jakiejkolwiek europejskiej demokracji? Na przykład wybór marszałka polskiego sejmu przez… aklamację? Albo niedopuszczenie do głosu kandydata opozycji na marszałka? Przecież opozycja zapałałaby wówczas świętym oburzeniem. W Unii zaś tego typu kombinacje są uznawane nie tylko za coś akceptowalnego, ale wręcz wskazanego — zauważa.

Na pytanie czy Andrzej Duda zgadza się z opinią Jarosława Kaczyńskiego, że Unia powinna zacieśnić współpracę wojskową, a wręcz mówi o powstaniu  atomowego supermocarstwa” - Magierowski odpowiedział:

Wiele zależy od tego, w którą stronę będą zmierzać poglądy na kwestie bezpieczeństwa prezydenta Trumpa. Dziś możemy liczyć na parasol ochronny ze strony USA i prezydent Duda ma oczywiście nadzieję, że to się nie zmieni. W Europie mamy już zresztą dwa atomowe mocarstwa: Wielką Brytanię i Francję. Ale nie ma powodu, by nie rozmawiać o różnych możliwych rozwiązaniach na przyszłość. Zachowanie Rosji w ostatnich latach, zimnowojenna retoryka płynąca z Kremla sprawia, iż debata o zdolnościach obronnych Europy nabiera nowego wymiaru. Rzecznik odnosi się też do możliwości współpracy z wybranym na drugą kadencję przewodniczącym RE Donaldem Tuskiem.

Wyobraża sobie ją tak samo jak współpracę z każdym innym przywódcą państwa czy szefem instytucji międzynarodowej. Problem w tym, że podczas swojej pierwszej kadencji pan przewodniczący Tusk w ogóle do takiej współpracy się nie kwapił.
Jak dodaje: - Jeśli Donald Tusk naprawdę ma na celu wspieranie Polski na forum unijnym – jak sam o tym mówi – to nie może realizować tych zamiarów na całkowitej kontrze wobec obozu rządzącego w Polsce. Pytany o najgorszy możliwy scenariusz dla Europy – Marek Magierowski odpowiada bez wahania:

Frexit. Wyjście Francji z UE oznaczałoby koniec tego projektu. Tym samym nie byłoby już z czego wychodzić.

ansa/Kultura Liberalna

[fot. wPolityce.pl]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook