Jedynie prawda jest ciekawa


Janusz Szewczak: Magiczna ekonomia

15.10.2012

Ekonomiczni iluzjoniści wszystkich krajów przybywajcie. To właśnie tu nad Wisłą można będzie bowiem ujrzeć jak łatwo w kryzysie można cudownie rozmnożyć pieniądze.

Choć na razie najlepiej to rozmnażanie pieniędzy – tych własnych - udało się samemu Ministrowi Finansów. Polski Minister Skarbu wraz z zaprawionym już w bojach  sztukmistrzem z Londynu włożą umowne 100 zł. zamiast do szuflady poprzez spółki Skarbu Państwa do państwowego banku – BGK. Jak widać, jak się chce, to można, niczym z cylindra, zamiast królika wyciągnąć 700-800 mld zł. i to w ciągu zaledwie kilku lat. Uczcie się narody pogrążone w kryzysie jak z nędzy dojść do pieniędzy. Inwestycje Polskie niczym jedno wielkie Amber Gold, czy kolejne Narodowe Fundusze Inwestycyjne rozkręcą inwestycje, zwiększą, pobudzą i zastymulują rozwój, zbudują nam drogi, autostrady, szybką kolej, rozwiną naukę i dopuszczą gazu łupkowego. Mają przynieść setki tysięcy nowych miejsc pracy, których obecnie tak szybko ubywa.

Premier i ministrowie proponują nam finansowe wejście smoka, choć już były V-premier G. Schetyna mówi wprost „musimy te pieniądze wymyśleć”- czyli cudownie wyczarować. Inwestycje Polskie, czyli magiczna propozycja biznesowa i jej kolejne inwestycyjne wcielenia na kwotę na razie minimum 170 mld zł., a maksimum nawet 700-800 mld zł. do 2020r. to już nie tyle nawet mega – piramida finansowa - co cały łańcuszek piramid, piastowski szlak szklanych  domów. Nawet zwrot VAT-u będzie można zastawić pod kredyt. Komu miliard komu, bo idę do domu ? Życie na kredycie tej ekipy z blisko 900 mld zł. długu publicznego stało się od 5 lat jej znakiem firmowym.                

Teraz właśnie padł kolejny, „genialny” w swej prostocie pomysł, ukryć długi w państwowym banku – BGK i całkowicie zdołować giełdę i  coraz cieniej przędące spółki SP, które po ostatnim dywidendowym obdzieraniu ze skóry (8 mld zł.)  i tak już ledwo dyszą. Niektórym z nich trzeba będzie wkrótce pomagać, bo grozi im realne bankructwo. Ci, którzy przestali ostatnio wierzyć  w nadprzyrodzone zdolności „Kaszubskiego Mesjasza” mają się po tym expose nawrócić, dzięki m.in. „Inwestycjom Polskim” . Prawdziwa jazda po bandzie. Wiara czyni cuda, a obecna ekipa uwierzyła, że w ekonomii i rachunkach również. Problem w tym, że owe magiczne zaklęcie ekonomiczne polegające    na kreowaniu nowych długów pod zastaw udziałów państwa w spółkach SP, z punktu widzenia obowiązującego ciągle jeszcze prawa, w tym m.in. Kodeksu Spółek Handlowych, musi budzić piramidalne wręcz wątpliwości. Pomysł z expose Premiera przypomina raczej Państwowy Bank Zbożowy – N.Dyzmy lub radosną twórczość Dyzia – Marzyciela . To typowa działalność nałogowego alkoholika, wynoszącego ostatnie rodowe srebra do lombardu, by starczyło na kontynuowanie libacji. Czyli dalej rozwój oparty na długu.

Ot, takie inwestycyjne stadiony i kreatywna księgowość i nowe Amber Gold. To prawda, polskie prawo w tym Konstytucja RP jest wyjątkowo notorycznie i bezceremonialnie łamane przez obecną ekipę rządową. Przypomnijmy, że prawie wszystkie ważniejsze, uchwalone ostatnio ustawy są już w Trybunale Konstytucyjnym. Ustawa o wydłużeniu wieku emerytalnego do 67 lat, o waloryzacji rent i emerytur, o świadczeniach emerytalnych mundurowych, ustawa o ustroju sądów, ustawa o podatku od kopalin, ustawa o refundacji leków, ustawa dot. Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej, ustawa – ordynacja wyborcza, ustawa o wspieraniu rodziny itd. Czy wreszcie ustawa o SKOK-ach, która bije wszelkie rekordy pogardy do obowiązującego prawa, drugi już raz trafiająca do TK w ciągu urzędowania tej właśnie ekipy rządowej.

Oczywiście, skoro posłowie PO-PSL potrafią stworzyć nowe byty prawne, nie istniejące nigdzie na świecie, poza Koreą Północną np. zmusić podmioty gospodarcze, do przyłączenia  spółdzielni - SKOK-u do banku komercyjnego czy np. rozwiązania wcześniej zawartych umów cywilno-prawnych, być może również gdy idzie o owe „Inwestycje Polskie” wymyślą oni jakiegoś inwestycyjnego potworka, jakiegoś kotopsa – nie oglądając się na koncepcje  i pomysły rozwojowe, inwestycyjne czy zobowiązania spółek SP. Bez oglądania się na akcjonariuszy i na efektywność finansową. Bezprawie legislacyjne, jakie obserwujemy w ostatnich latach w polskim Sejmie przechodzi wszelkie granice przyzwoitości prawnej.

Obiecany montaż finansowy wielkości 700-800 mld zł. to czysta kpina ze zdrowego rozsądku, szastanie zaś 40-oma czy 70 mld zł. w sytuacji gdy brakuje 300 mln zł. na Centrum Zdrowia Dziecka czy pieniędzy na wypłatę pensji dla kolejarzy na Śląsku, czy wreszcie 500 mln zł. na przedszkola wydaje się skrajnie nieuczciwe i bałamutne. Czyżby pomysł utworzenia Celowych Spółek Inwestycyjnych był nową odmianą piłkarskiej spółki Euro – 2012 z niebotycznymi premiami, zapowiedzią kolejnej piramidy. Zero racjonalizmu, zaklęcia  i zamki z piasku za dziesiątki i setki miliardów złotych.

Przecież Skarb Państwa ma już gwarancji i poręczeń finansowych na  ok. 50 mld zł. A może by tak zacząć, panowie - magicy zacząć od ściągnięcia zaległości podatkowych, które urosły już do 28 mld zł. Zablokować przekręty finansowe i transfer ogromnych kwot za granicę – to też są już setki miliardów złotych. Co wniosą do Inwestycji Polskich – PKP, LOT, Poczta Polska zastawione już tory, a może Lotos swoje olbrzymie zadłużenie. A może owe rozmnażanie pieniędzy spółek SP już wkrótce PGNiG czy PGE, ENEA zaserwuje nam w znacznie wyższych rachunkach za prąd i gaz? Polaku obudź się, bo Cię okradną – oczywiście wyłącznie dla twego dobra. Rozmnażanie pieniędzy to nie rozmnażanie królików, zwłaszcza tych z kapelusza.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook