Jedynie prawda jest ciekawa


Magdalena Ogórek we "wSieci": Nie boję się mówić co myślę

09.05.2017

Historyk, kandydatka SLD na prezydenta, a od niedawna także dziennikarka TVP - Magdalena Ogórek – w wywiadzie udzielonym Dorocie Łosiewicz mówi o swoich poglądach, komentuje sytuację polityczną w Polsce i opowiada o swojej pracy naukowej.

"Może jeszcze kiedyś moje drogi z polityką się przetną, choć życie potrafi napisać zupełnie inny scenariusz. Gdybym powiedziała dziś: „Nigdy już nie będę kandydowała w żadnych wyborach”, byłaby to kokieteria, której nie chcę uprawiać" – oznajmia w wywiadzie Ogórek. 

Rozmówczyni Doroty Łosiewicz komentuje obecną sytuację polityczną w Polsce. Ocenia również lata sprawowania władzy przez PO: "Donalda Tuska obciąża osiem lat złego sprawowania władzy i tego mu Polacy nie zapomną. Ze wszystkich ekip rządzących w III RP to PO najbardziej wyprzedała państwo polskie. Oddała w dzierżawę kolejne sektory państwa różnym grupom interesu – polskim i zagranicznym. Sankcjonowano interesy gospodarczych oligarchów. PO wypracowała coś, co nazywam demokracją korporacyjną. Polska stała się niemieckim podwykonawcą, a komu się nie podobało, mógł sobie wyjechać". 

Magdalena Ogórek odnosi się również do ostatnich krytycznych opinii na temat polityki prowadzonej przez rząd Beaty Szydło i trafnie punktuje chybione argumenty opozycji: "Opozycja nie patrzy na politykę zagraniczną  szeroko, a na wyniku 27:1 uwiesiła się jak na ostatniej desce ratunku. Tymczasem Polska po raz pierwszy w historii stała się partnerem dla grupy G20. To wielki sukces Mateusza Morawieckiego. Polska przestała być podwykonawcą interesów niemieckich, a reprezentuje wreszcie własne interesy i jest dla innych państw równorzędnym partnerem. Wicepremier Morawiecki wie, jak chce rozbujać gospodarkę, i świetnie współpracuje przy tym z minister Elżbietą Rafalską czy Anną Streżyńską. Opozycja musi krzyczeć o „27:1”, bo nie ma innych argumentów". 

Była kandydatka na prezydenta zdradza również na co ostatnio poświęca najwięcej czasu: "Cały czas wolny od telewizji poświęcam ślęczeniu nad dokumentami, odwiedzam archiwa. Wydawało się, że niby o II wojnie światowej wiemy już wszystko, tymczasem okazało się, że w obszarze grabieży polskich dóbr kultury nie znamy skali działania tych, którzy grabili". 

Działania rozmówczyni Doroty Łosiewicz mają charakter nie tylko naukowy, ale przynoszą wymierne efekty. Magdalena Ogórek dzieli się z czytelnikami tygodnika jednym ze swoich sukcesów: "Przydarzyła mi się historia, o której wielu historyków marzy. Przekonałam Horsta Wächtera, syna nazistowskiego generała, żeby oddał pamiątki zrabowane z Krakowa w czasie wojny. I tak wróciły do nas: gwasz, przedstawiający pałac Potockich Pod Baranami oraz jego okolice z pierwszej połowy XIX w., mapa topograficzna Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1772 r., przedstawiająca stan polskich granic po I rozbiorze, oraz rysunek przedstawiający Kraków w czasach renesansu". 

Cała rozmowa z Magdaleną Ogórek w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W sprzedaży od 8 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html. Zapraszamy też do subskrypcji tygodnika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl. 

kk

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook