Jedynie prawda jest ciekawa


Mafii nie ma, układ nie istnieje...

19.09.2012

W trakcie mojej walki w obronie łódzkich transportowców, ktoś wyraził opinię, że mafia paliwowa ma się dobrze, bo jej stery trzymane są w Ministerstwie Finansów. Byłoby to możliwe? - pisze Janusz Wojciechowski.

Ministerstwo Finansów rękami i nogami broni się przed ukróceniem afer z wyłudzaniem VAT-u.

Wiadomość z sieci:

Z ustaleń „Pulsu Biznesu” wynika, że w ostatnich dniach funkcjonariusze z aż siedmiu delegatur ABW brali udział w zatrzymaniach członków jednej z takich grup działającej od października 2010 r. do sierpnia 2012 r. m.in. na terenie województwa wielkopolskiego.

Według szacunków koncernów paliwowych, na tym procederze skarb państwa traci miesięcznie nawet 85 mln zł, czyli 1 mld zł rocznie.  PKN Orlen i  Lotos na początku 2012 r. poinformowały o problemie ABW. Na efekty nie było trzeba długo czekać.

Jak wyglądał schemat działania grupy? Dokładnie tak jak opisaliśmy to trzy miesiące temu. Oszuści sprowadzali białoruski olej napędowy przez Litwę i Łotwę. Dziennie przez granicę przejeżdżało nawet 30 cystern z paliwem. W dokumentach deklarowano jednak mocno zaniżaną wartość towaru.

Nie wiem, która to juz z kolei afera paliwowa. Konsekwencje jednej z poprzednich, z początku ubiegłej dekady, dopadły setki małych, rodzinnych przedsiębiorców transportowych, zwłaszcza w województwie łódzkim (pisałem o nich juz wiele razy), którzy musza oddawać za 5 lat wstecz wyłudzony przez mafię VAT, a ze nie ma z czego, to z torbami idą. Przedsiębiorcy byli ofiarami oszustwa, a państwo ściga ich jak sprawców, wbrew zresztą prawu europejskiemu, które - stwierdził to ostatnio Europejski Trybunał Sprawiedliwości - nie pozwala na represje podatkowe wobec przedsiębiorców, którzy byli ofiarami, a nie sprawcami oszustwa. Niestety w Polsce aparat skarbowy, Ministerstwo Finansów i nawet sądy administracyjne stanęły murem przeciw Bogu ducha winnym przedsiębiorcom, czy faktycznie po stronie oszustów.

Z tej samej publikacji "Pulsu Biznesu" można wyczytać, że, że Ministerstwo Finansów nie chce skutecznie zwalczać przestępców wyłudzających VAT. Chodzi o z metodę "reverse charge", czyli tzw. odwróconego obciążenia, polegającego na tym, ze podatek rozlicza odbiorca i tylko on go sobie odlicza. Przerywa się w ten sposób mechanizm wyłudzania VAT-u, polegający na organizacji łańcucha firm-słupów, które pojawiają sie i znikają, a razem z nimi znika odliczony VAT.

Ministerstwo Finansów broni się jednak rekami i nogami przed zastosowaniem tej metody. I nie chce wyjaśnić dlaczego.

W trakcie mojej walki w obronie łódzkich transportowców, ktoś wyraził opinię, że mafia paliwowa ma się dobrze, bo jej stery trzymane są w Ministerstwie Finansów.

Byłoby to możliwe? Nie... to chyba komuś tylko zagrało echo PiS-owskich teorii spiskowych, że mafie, układy... A przecież tyle razy tłumaczono - mafii nie ma, żaden układ nie istnieje, mafii nie ma, żaden układ nie istnieje, mafii nie ma, żaden układ nie istnieje... 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook