Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Łamane jest prawo, by bronić gen. Janickiego

23.03.2013

Mamy do czynienia z oczywistym, nadużyciem przepisów o ochronie informacji niejawnych do gry politycznej mającej na celu ochronę pana generała Janickiego - mówi w wywiadzie dla Stefczyk.info poseł Antoni Macierewicz.

Stefczyk.info: W jakiej sytuacji stawia nas utajnienie materiałów BOR z 2010 roku przy jednoczesnym udostępnieniu dokumentacji z 2007 roku dziennikarzom "Gazety Wyborczej"?

Antoni Macierewicz: Przede wszystkim trzeba się odwołać do sytuacji prawnej. Funkcjonariusze BOR wskazali, że jest to skutek zmiany ustawy o ochronie informacji niejawnej. O ile od 2007 do 2011 roku obowiązywała ustawa, która mówiła, że dokumenty zastrzeżone są jawne po dwóch latach, to zmiana ustawy przedłużyła ten okres na lat 5. I taka jest podstawa prawna, która reguluje sytuację, o której mówimy.

W całej tej sprawie mamy do czynienia z oczywistym, moim zdaniem, nadużyciem przepisów o ochronie informacji niejawnych do gry politycznej mającej na celu ochronę konkretnej osoby, mianowicie pana generała Janickiego. I to przy użyciu mediów, a konkretnie "Gazety Wyborczej". To pismo otrzymało te materiały, a dopiero dużo później mogła do nich dotrzeć np. redakcja Gazety Polskiej. Ważniejsze jest to, że odtajniając te materiały i przekazując je mediom, tę teczkę z 2007 roku złamano ustawę o informacji niejawnej, bo przekazano je nie anonimizując skutecznie wrażliwych danych, numerów telefonów, grupy krwi. To dane, których w żadnym wypadku ujawniać nie wolno. Tak się jednak stało, w materiale kserograficznym, który dostarczono posłom wszystkie te dane można skutecznie odczytać. To jest przestępstwo, to powinno być ścigane, bo tu mamy do czynienia tylko z udawaniem anonimizacji, w istocie jej nie było.

Stefczyk.info: A nie budzi wątpliwości tłumaczenie funkcjonariuszy BOR, co było celem tego odtajnienia?

Antoni Macierewicz: Funkcjonariusze BOR stwierdzili, że celem było pokazanie, że na tle działań z 2007 roku, działania z roku 2010 można było bronić w wymiarze medialnym. Że chodziło o obronę osób, które decydowały w roku 2010. Ale zapomniano powiedzieć, że wykorzystując ustawę o ochronie danych niejawnych i przekazując mediom dane z 2007 roku, nie przekazano równocześnie danych z roku 2010, a więc jest to takie porównanie, w którym w jednym wypadku mamy pełne dossier, w drugim mamy tylko propagandę rzadową.

Stefczyk.info: Jak pan ocenia takie działania, które chyba bez ryzyka można nazwać polityczno - medialną manipulacją?

Antoni Macierewicz: Całość tych działań, moim zdaniem, jest wysoce naganna i pokazuje, że ludzie, którzy podejmowali te decyzje, podejmowali je z perspektywy politycznej ochrony ówczesnego szefa BOR, gen. Mariana Janickiego i na jego rzecz.

Rozmawiał Marcin Wikło

fot. PAP/Rafał Guz

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook