Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Zaskakujące domysły

28.08.2012

O ostatnich decyzjach Andrzeja Seremeta ws. śledztwa dot. telefonu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz procesu lustracyjnego Tomasza Turowskiego portal Stefczyk.info rozmawia z posłem PiS Antonim Macierewiczem.

Stefczyk.info: "Nasz Dziennik" pisze, że Prokuratura Generalna nie zamierza zwracać się do Rosji o pomoc prawną ws. śledztwa dotyczącego włamania do telefonu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego po 10 kwietnia 2010 roku. Co oznacza taka decyzja?

Antoni Macierewicz: Dla pełnego komentarza tej decyzji należałoby posiąść wiedzę Prokuratora Generlanego. On ma szersze spojrzenie na tę sprawę. Teoretycznie jednak jego decyzja oznacza, że według Andrzeja Seremeta przestępstwa włamania do telefonu Prezydenta RP dopuścili się Polacy. Tak można by wnioskować, skoro pomoc prawna od Rosjan nie jest potrzebna. To jednak zupełnie zaskakujący tok myślenia. Nic nie wskazuje, by Polacy zaraz po katastrofie smoleńskiej mieli dostęp do tego samolotu i mogli dokonać takiego włamania. Innym tłumaczeniem jest założenie, że ktoś z pasażerów przeżył i próbował się skontaktować z kimś za pomocą tego samolotu. Decyzja Seremeta tworzy szereg domniemań, które wydają się szokujące, szczególnie w świetle dotychczasowych ustaleń.

Seremet ma tego świadomość?

Prokuratura musi sobie zdawać z tego sprawę. Fakt używania telefonu jest bezsporny. Jeśli prokuratura nie chce się zwracać do Rosjan o pomoc w tej sprawie, to znaczy, że uznała, że przestępstwa dopuścił się ktoś, kto nie podlega rosyjskiej jurysdykcji. Nasuwa się domniemanie, że to był Polak. Dalsze rozważania są jeszcze bardziej szokujące. Prokuratura powinna uwzględnić, że tworzy taki krąg podejrzeń swoją decyzją.

Może szef prokuratury uważa, że to nie jest istotna sprawa

Taka interpretacja wydaje mi się niemożliwa i zupełnie absurdalna. Używanie telefonu Prezydenta RP i penetracja jego poczty głosowej jest jedną ze spraw niesłychanie istotnych dla bezpieczeństwa państwa w każdej sytuacji. Gdy sprawa dzieje się po katastrofie takiej, jak tragedia smoleńska, mamy do czynienia z jeszcze poważniejszą sprawą. Jeśli wyklucza się pomoc prawną, to oznacza, że wyklucza się powiązanie tej sprawy z Rosjanami. Bez względu na intencje prokuratury, wydaje się oczywiste, że strona rosyjska będzie wykorzystywała tę decyzję, by właśnie zaznaczać, że ze sprawą nie ma nic wspólnego. Kreml wykorzysta to przeciwko Polsce.

Zmieniając temat warto wspomnieć również o innej decyzji Prokuratora Seremeta. Zdecydował on, że skieruje do Sądu Najwyższego sprawę Tomasza Turowskiego. Został on przez sąd apelacyjny uniewinniony od zarzutu kłamstwa lustracyjnego. Obecnie sprawę rozpatrzy SN

To dobra i słuszna decyzja. Według mojej wiedzy, nie wszystkie kwestie obciążające Turowskiego, zostały w tej sprawy podniesione. Myślę, że decyzja Prokuratora Seremeta umożliwi uzupełnienie materiału dowodowego w tym procesie.

Ta sprawa powinna ujrzeć światło dzienne?

Zdecydowanie tak. Ta sytuacja jest zbyt poważna, by prowadzić ten proces w tajemnicy. Rola Pana Turowskiego w czasie katastrofy smoleńskiej oraz przygotowań do wylotu do Smoleńska jest kluczowa. Szereg jego zeznań odbiega w sposób odmienny od relacji innych świadków wydarzeń. Po jego relacjach widać, że jego rola w tej sprawie była zasadnicza. Dlatego wyjaśnienie jego związków ze służbami, szczególnie komunistycznymi jest kluczowe dla bezpieczeństwa Polski.

Rozmawiał TK
[Fot. Antonimacierewicz.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook