Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Za tę tragedię odpowiadają przełożeni

09.01.2012

To wydarzenie odsłania cały dramatyzm sytuacji wojska polskiego, a w szczególności prokuratury wojskowej – mówi portalowi Stefczyk.info Antoni Macierewicz.

Stefczyk.info: Jeden z prokuratorów zajmujących się śledztwem smoleńskim postrzelił się. Wcześniej odpierał zarzuty o nielegalne podsłuchiwanie dziennikarzy ws. Smoleńska. Jak Pan ocenia te wydarzenia?

Antoni Macierewicz: To wstrząsające i dramatyczne wydarzenie. Ono odsłania cały dramatyzm sytuacji wojska polskiego, a w szczególności prokuratury wojskowej. Wojskowi są nieustannie stawiani w sytuacji konfliktu interesów. Jak wynika z oświadczenia płk. Przybyła ten konflikt się kształtuje w przekonaniu, że zagrażają nam imperialistyczni szpiedzy amerykańscy zmierzający do skonfliktowania społeczeństwa polskiego i przeciwstawienia go dobrej prokuraturze rosyjskiej. W tym obrazie kształtuje się prokuratorów wojskowych i wojsko w ogóle.

Kto za to odpowiada?

Za ten dramat odpowiadają ci zwierzchnicy prokuratury wojskowej, którzy każą ścigać szpiegów amerykańskich i wskazują na dziennikarzy, jako na największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski i wojska. To jest obraz sytuacji, który społeczeństwo powinno zobaczyć, żeby móc ocenić, jak dramatycznie zła jest sytuacja i z jak wielkimi wyzwaniami musiał się borykać Prokurator Generalny Andrzej Seremet, chcąc reformować prokuraturę wojskową.

Płk Przybył stał się ofiarą tej sytuacji?

Ofiarą tego dramatyzmu padają ludzie, którzy wysoko cenią sobie honor żołnierski, postawieni przez przełożonych w dylemacie nie do rozwiązania. Za tę tragedię odpowiadają przełożeni, którzy tworzą fałszywe alternatywy i przekazują nieprawdziwy obraz sytuacji podwładnym.

Prokurator Przybył wskazywał na konferencji prasowej na śledztwa dot. przestępstw szkodzących wojsku. Chodzi o gigantyczne straty dla Skarbu Państwa. Czy w tej sprawie może być jakieś „drugie dno”?

Tego nie wiem. Jednak rzeczywiście prokuratura wojskowa od wielu lat prowadzi bardzo ważne śledztwa. Jednym z nich było śledztwo dot. nielegalnego handlu bronią przez WSI. Służby sprzedawały broń terrorystom arabskim. To śledztwo zostało przez zwierzchnictwo prokuratury wojskowej „ukręcone”. To jest przykład nacisków prokuratorów wojskowych, w których oni się znajdują.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Marek Zakrzewski]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook