Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz: Wróćmy do śmierci Stanisława Pyjasa

27.12.2013

Rozmowa z posłem, wiceprezesem PiS Antonim Macierewiczem.

Stefczyk.info: W czasie debaty promującej książkę płk. Andrzeja Kowalskiego mówił pan o okolicznościach poznania autora: „Poznałem płk. Kowalskiego piętnaście lat temu w związku z rozważaniami na temat rzeczywistego znaczenia i sensu, a szerzej, nieustającej wciąż analizy sprawy zamordowania Stanisława Pyjasa”. Wyjaśnienie śmierci Stanisława Pyjasa jest wciąż potrzebna?

Antoni Macierewicz: Uważam, że sprawa zamordowania Stanisława Pyjasa jest nadal bardzo ważna. I to z wielu różnorodnych powodów. Po pierwsze, ta zbrodnia jest ważna, ponieważ dotyczy śmierci młodego człowieka, której okoliczności nie zostały do dziś wyjaśnione. To samo w sobie jest powodem, który obliguje nas do zajmowania się tą sprawą. Zwłaszcza, że nie ma wątpliwości, że Stanisław Pyjas działał społecznie i politycznie, a w jego śmierć była zaangażowana Służba Bezpieczeństwa. Zapewne była sprawcą tej śmierci. Nie jest również wykluczone, że w tuszowanie tej sprawy byli zaangażowani ludzie aktywni publicznie również po roku 1989. To jest pierwsza grupa problemów, które dotyczą tej kwestii. Mamy obowiązek moralny wyjaśnienia śmierci człowieka, który dla Polski i dla nas pracował.

To również ważne dla polskiej współczesności?

Tak, bowiem przy tej okazji trzeba również pokazać mechanizmy, które nadal funkcjonują, po dekadach. Te mechanizmy są związane z aparatem SB i dotyczą procesów ukrywania prawdy, fałszowania materiału dowodowego. Śledztwo ws. Pyjasa pokazuje, jak silne są związki i uzależnienia, jak silne są uzależnienia z tego totalitarnego okresu. One działają po dzień dzisiejszy. Jednak jest i druga grupa problemów, która jest w tej sprawie istotna. Ona dotyczy szerzej rozumianych przyczyn śmierci Stanisława Pyjasa.

Mówi pan o zaangażowaniu obcych sił, czy o genezie wynikającej z sytuacji wewnętrznej?

Potrzebna jest właśnie analiza, która pokaże jakie były powody działania SB w sprawie Pyjasa. Zwykle wskazuje się na zemstę. Jednak, jeśli spojrzeć na całokształt wydarzeń późniejszych, można się zastanowić, czy rzeczywiście chodzi tylko o zemstę. Trzeba sprawdzić, czy nie występują tu szersze uwarunkowania polityczne, które związane były z funkcjonowaniem systemu imperialnego Związku Sowieckiego.

Sowieci mogliby mieć związek ze śmiercią Pyjasa?

Trzeba sprawdzić, czy w ten mord nie była zaangażowana strona sowiecka. To nigdy nie zostało porządnie zbadane. Analiza żadnej ze śmierci, w którą mogły być zaangażowane służby sowieckie, nie została rzetelnie przebadana. Mówię choćby o morderstwie ks. Jerzego Popiełuszki czy innych księży, którzy zostali zamordowani przez tajne służby. Jak się wydaje Stanisław Pyjas był pierwszą w tamtych czasach ofiarą, w której śmierci widać cień sowieckich służb. Ta rzecz wymaga analizy, nie tylko ze względów na przeszłość, ale również teraźniejszość.

Dlaczego to współczesny problem?

Jeśli mechanizm ukrywania sprawców jest po dzień dzisiejszy tak silny, a istnieje domniemanie, że w mord były zaangażowane służby sowieckie, to znaczyłoby, że oddziaływanie tamtych służb na rzeczywistość polityczną i personalną jest znaczny. To z kolei oznacza nie tylko, że ta sprawa dotyczy rozliczenia przeszłości, ale również dotyczy problemów bezpieczeństwa państwa polskiego w dniu dzisiejszym. To jest kolejna grupa problemów, która obliguje nas do rzetelnego przebadania i przeanalizowania sprawy śmierci Stanisława Pyjasa. O tym, jak wielki jest to problem, świadczy najlepiej publikacja, którą pozostawił na swoim biurku w ABW gen. Krzysztof Bondaryk. W tym opracowaniu, na podstawie wieloletnich badań, wyliczono ponad 300 funkcjonariuszy SB oraz służb z okresu po 1989 roku, którzy byli szkoleni przez KGB i GRU. Taką samą liczbę ludzi szkolonych przez KGB wyliczono w raporcie z likwidacji WSI. Oni tworzyli podstawowy kościec WSI. To pokazuje skalę zagrożenia i problemu, który po dzień dzisiejszy stoi przed Polską.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook