Jedynie prawda jest ciekawa

Macierewicz: W sprawie 10/04 trzeba wziąć się za solidną pracę

14.10.2015

„Należy pogratulować Holendrom, że tak szybko udało im się zebrać dowody i sporządzić raport”.

Antoni Macierewicz z uznaniem wypowiada się o holenderskim śledztwie dotyczącym tragedii lotu MH17. „Należy pogratulować Holendrom, że w tak krótkim czasie udało im się zebrać dowody i sporządzić raport. Widać, że potrafią zadbać o swoje interesy” – stwierdził w Telewizji Republika Macierewicz.

Wiceprezes PiS wskazał, że w przypadku katastrofy smoleńskiej mamy do czynienia z materiałami pochodzącymi od strony rosyjskiej, która twierdzi, że przeprowadziła sekcje zwłok ofiar dramatu z 10 kwietnia 2010 r. Ubolewał, że taki stan rzeczy respektują polskie sądy.

„Trzeba jasno powiedzieć, że racje ma prof. Marek Żylicz, który na łamach prasy oświadczył, że badanie katastrofy smoleńskiej musi zostać wznowione” – powiedział gść TV Republika. Przypomniał, że prof. Żylicz był głównym prawnikiem Donalda Tuska i współpracownikiem Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP).

Macierewicz przypomniał, że zespół Laska był propagandowym gremium, zlikwidowanym w końcu przez premier Ewę Kopacz. Dodał, że rekonstrukcja wraku jest w przypadku takich katastrof jednym z najważniejszych elementów dochodzenia do prawdy. „Nasz zespół parlamentarny postępował według zasad opisanych w podręcznikach ICAO” – przypomniał.

Polityk przypomniał, że kiedy Tusk i Putin spotkali się na miejscu katastrofy, prezydent Rosji zaprezentował polskiemu premierowi inną wersją wydarzeń niż ta, która utrwaliła się później. „Putin nie mówił o żadnej beczce ani brzozie. Mówił o tym, że samolot przyziemił kołami do ziemi. Jednak po dziś dzień utrwaliła się ta wersja wydarzeń, która kieruje atak na prezydenta i polskich pilotów” – powiedział.

Zdaniem Macierewicza, aby wyjaśnić tragedię smoleńską należy "wziąć się za solidną pracę, wznowić działania KBWLLP, powołać zespół prokuratorów w prokuraturze powszechnej i uznać, że jest to naprawdę ważne śledztwo, wymagające niezbędnych sił i środków". Dodał, że jeśli to wszystko dojdzie do skutku, to jego zdaniem sprawa szybko zostanie rozwikłana.

ez

[Fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook