Jedynie prawda jest ciekawa


Macierewicz w „Newsweek Europe": musimy mieć się na baczności

13.11.2016

Na łamach europejskiej edycji "Newsweeka" ukazał się obszerny tekst Antoniego Macierewicza. Szef MON, oceniając zagrożenia dla Polski podkreśla, że musimy zabezpieczyć naszą niepodległość.

Minister obrony narodowej pisze o Piłsudskim jako „architekcie polskiej niepodległości’, Bitwie Warszawskiej, inwazji na Polskę podczas II wojny światowej oraz heroicznej walce polskiego podziemia zarówno z Niemcami, jak i z Sowietami. 

Macierewicz podkreśla, że pierwsze wolne wybory odbyły się w naszym kraju 27 października 1991 r., a nie 4 czerwca 1989 r. Jak przekonuje, nie byłoby wolnej Polski bez "Solidarności".

„Od ponad ćwierćwiecza Polska jest niepodległym państwem. Niestety, nic nie jest dane nam raz na zawsze i pojawia się coraz więcej zagrożeń dla naszej wolności i niepodległości” - pisze szef MON. 

Przypominając o inwazji na Gruzję w 2008 r., Macierewicz podkreśla, że dwa lata później Lech Kaczyński zginął w katastrofie w Smoleńsku, a jej przyczyny nigdy nie zostały wyjaśnione, ponieważ Rosja wykazuje "niechęć do współpracy" w tej sprawie.

To dlatego- zaznacza szef MON- rząd PiS postanowił zreformować politykę obronną, skupiając się na trzech priorytetach. „Po pierwsze – wzmocnienie obecność sił NATO w Europie Środkowej i Wschodniej” - tłumaczy. 

Według niego odkąd PIS doszedł do władzy wydatki na obronność wzrosły do poziomu 2 proc. PKB, a „polska armia pracuje obecnie nad zakupem skutecznego systemu obrony przeciwrakietowej”. „To nasz drugi priorytet” - przekonuje. Minister obrony przypomina również o aneksji Krymu i trwającej na Ukrainie wojnie hybrydowej z Rosją.

„Dlatego zdecydowaliśmy się powołać nowy rodzaj sił zbrojnych – obronę terytorialną. Jej głównym zadaniem będzie zwalczanie potencjalnych ataków mających na celu destabilizację kraju za pomocą środków, które nie spełniają kryteriów określonych w konwencjonalnej inwazji wojskowej ( zielone ludziki, działania nieregularne, cyberprzestrzeń, wojna psychologiczna” - czytamy w "Newsweek Europe".

„Jako naród, który tak wysoko ceni sobie własną niezależność, musimy mieć się na baczności. Po tym wszystkim, ceną wolności jest wieczna czujność” - podkreśla Macierewicz.

Ryb, Newsweek Europe

Fot. [PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook